Úprava měniče 12V/230V - 300W pro provoz čerpadla plynového

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beda55
Příspěvky: 12
Registrován: 09 led 2005, 01:00

Úprava měniče 12V/230V - 300W pro provoz čerpadla plynového

#1 Příspěvek od beda55 »

Zdravím a jdu s prosbou zda někdo neřešil výše uvedený problém úpravy výstupního průběhu měniče z obdélníku na průběh, který by rozběhl do zátěže oběhové čerpadlo cca 40W u plynového kotle. Kotel na stávající měnič najede, ale čerpadlo se nerozběhne. Mají nám vypnout 3 dny celý den proud a chci vyřešit topení z baterie.
Díky za případnou radu Beda 55

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od kybler »

To máš něco na způsob tohohle, že ano?:
Obrázek

Z těchto levných invertorů leze tzv. modifikovaná sinusovka, na osciloskopu to vypadá jako "chvíli zapnuto +320V,chvíli mezera, chvíli zapnuto -320V, chvíli mezera..." Sinusovku, kterou potřebují asynchronní motory, to nepřipomíná ani náhodou, ty motory se pak na ni opravdu menusí rozběhnout. Dodatečně do něj dělat složitou PWM regulaci, abychom dostali sinusovku nemá smysl, protože není jistý výsledek. Takže snad jediná rozumná možnost je koupit sinusový měnič. Ty jsou cenou někde okolo 3000,- Kč.
Anebo vyměnit motor v čerpadlu za komutátorový, případně 12V, ale to je podle mě komplikovanější řešení.Obrázek
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ten "modifikovany sinus" je v skutocnosti modifikovany obdlznik. Menic sa jednoducho upravit neda - ak by sa dal, potom by sa take predavali. Menic so sinusovym vystupom je podstatne zlozitejsi.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kybler »

Ještě mě napadlo do série s motorem vrazit tlumivku přiměřený velikosti nebo sériovej rezonanční obvod na 50Hz,ale netuším,co by na něj ten měnič řekl,jestli by náhodou neshořel...
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

Ten sériový laděný obvod je výborný nápad, líbí se mi. Třeba 5H a 2uF znamená, že 3. harmonická vidí hlavně tu indukci, a to je impedance skoro 5kohm, to by snad ten měnič nerozházelo. Za pokus to snad stojí.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kybler »

Až to budeš ladit, tak ber v úvahu i to, že motor se chová taky jako indukčnost (s paralelním odporem, mám-li být přesný), která se ještě navíc se zatížením mění, takže bych dal pro začátek o něco menší kapacitu, pak bych postupně přidával, měřil napětí a průběh na motoru.

Tyhle měniče nemaj rádi jalovinu, takže opatrně.
A ještě abych nezapomněl, mezi kondenzátorem a tlumivkou při rezonanci značně vyletí napětí, můžeš se tam taky dočkat několika kilovoltů, takže se může prorazit jak tlumivka, tak i kondenzátor.
Nechceš přece jen zkusit ten sinusovej měnič?
Třeba tento:
http://obchod.nedis.cz/signys/signys?ac ... 7300100153
Nebo lépe tento:
http://obchod.nedis.cz/signys/signys?ac ... 3400100388

Jestli někdo víte o levnějším, klidně sem hoďte link.Obrázek
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Já myslím, že celá zátěž nemá být v rezonanci, jen ten samotný LC obvod. Proud je společný, a při 50 Hz LC obvod má nějaký dynamický odpor zařazený před čerpadlem, při Q=10 by to bylo asi 150 ohm, čerpadlo tak 1300 ohm (40W), takže na LC asi 30V a na L a C po 300V. To jsou strašně hrubé odhady, jen ukazují, že by to mohlo jít.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kybler »

Fakt je, že čerpadlo je zatížený víceméně pořád stejně, tak se dá vykompenzovat samostaně při přípojení na síť a pak tam vrazit ten rezonanční obvod.
Jak odhadneš, že Q bude zrovna 10? Ty sériový rezonanční obvody jsou poněkud předem nevyzpytatelný, sice na podstatně vyšších frekvencích, ale povedlo se mi něchtěně vyrobit z napětí o několika voltech několik kV, což jsem zjistil až ve chvíli, kdy jsem to chtěl trochu vyladit, dotknul se toho a pěkně mě to spálilo.
Když všechno selže, přečti návod.

astop

#9 Příspěvek od astop »

Je to zvláštní ale já techto záložních zdrojù s modif.sinusovkou už použil hodnì na zálohu kotlových èerpadel a fungují k velké spokojenosti dodnes.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Je to jenom sprostej odhad, dobře se s ním počítá. Kdysi jsem experimentoval se zvonkovým trafákem, a tak nějak to vycházelo. Nakmitat tam může pořádná síla, takže takto naladěný obvod zapojit rovnou na 230V se nemá. I to ladění tedy z nějakého nízkého napěti!

Uživatelský avatar
beda55
Příspěvky: 12
Registrován: 09 led 2005, 01:00

#11 Příspěvek od beda55 »

kybler píše:To máš něco na způsob tohohle, že ano?:
Obrázek

Zdravím - je to ono co zde uvádíš- všem díky za rady -* asi to dopadne s tím sínusovým za ty 3000 - protože ten kotel JUNKERS stál 35000 a to čerpadlo bude asi taky pěkně drahý. Myslím že největší problém je to rozběhnout do zátěže - musím ještě změřit kolik to celé vůbec s elektronikou kotle bere, aby těch 150W stačilo - budu to potřebovat jen na asi 3 dny, kdy nám mají vypnout přes den proud
Ještě jednou moc díky všem Beda55
Z těchto levných invertorů leze tzv. modifikovaná sinusovka, na osciloskopu to vypadá jako "chvíli zapnuto +320V,chvíli mezera, chvíli zapnuto -320V, chvíli mezera..." Sinusovku, kterou potřebují asynchronní motory, to nepřipomíná ani náhodou, ty motory se pak na ni opravdu menusí rozběhnout. Dodatečně do něj dělat složitou PWM regulaci, abychom dostali sinusovku nemá smysl, protože není jistý výsledek. Takže snad jediná rozumná možnost je koupit sinusový měnič. Ty jsou cenou někde okolo 3000,- Kč.
Anebo vyměnit motor v čerpadlu za komutátorový, případně 12V, ale to je podle mě komplikovanější řešení.Obrázek

Uživatelský avatar
Haty
Příspěvky: 86
Registrován: 04 led 2009, 01:00
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

#12 Příspěvek od Haty »

Udělat na výstup UPS laděný obvod je dobré řešení. Ale pozor! Kondenzátor zapojený paralelně k zátěži spolehlivě zničí kontakty relátek při sepnutí výstupu UPS. Ty na to nejsou stavěný. (aspoň ne v případě malé UPS)
Haty

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“