Určení pořadí fází

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

Určení pořadí fází

#1 Příspěvek od dusan94 »

Halo.
Akym pristrojom, alebo i inym sposobom sa da urcit poradie faz L1, L2, L3?
Viete poradit?
Potrebujem to zistit este predtym ako ich zapojim na trojfazovy motor a urcim podla spravneho smeru otacok.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Jsem sám zvědav na odpovědi od zkušených . Pořadí fází Ti určí i "vadaska ". Dají se s ní zapojit všechny zásuvky tak , aby se připojený motor točil vždy stejně . Ale nikdy jsem to takto nepitval . Nepřišel jsem do styku se zařízením , které by neumožnilo motor mechanicky odpojit nebo nevydrželo cuknutí i zpětným směrem . Takže dodnes zapojuji pokus/omyl z výše uvedených důvodů . Pochopitelně Ti nebudu doporučovat specielní přístroje na tuto činnost , když je použiješ jednou v životě .

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od dusan94 »

BOBOBO píše:Jsem sám zvědav na odpovědi od zkušených . Pořadí fází Ti určí i "vadaska ". Dají se s ní zapojit všechny zásuvky tak , aby se připojený motor točil vždy stejně . Ale nikdy jsem to takto nepitval . Nepřišel jsem do styku se zařízením , které by neumožnilo motor mechanicky odpojit nebo nevydrželo cuknutí i zpětným směrem . Takže dodnes zapojuji pokus/omyl z výše uvedených důvodů . Pochopitelně Ti nebudu doporučovat specielní přístroje na tuto činnost , když je použiješ jednou v životě .
Ako na vadaske urcim fazovy posun?

zdenoeddie666

#4 Příspěvek od zdenoeddie666 »

dusan94 píše:
BOBOBO píše:Jsem sám zvìdav na odpovìdi od zkušených . Poøadí fází Ti urèí i "vadaska ". Dají se s ní zapojit všechny zásuvky tak , aby se pøipojený motor toèil vždy stejnì . Ale nikdy jsem to takto nepitval . Nepøišel jsem do styku se zaøízením , které by neumožnilo motor mechanicky odpojit nebo nevydrželo cuknutí i zpìtným smìrem . Takže dodnes zapojuji pokus/omyl z výše uvedených dùvodù . Pochopitelnì Ti nebudu doporuèovat specielní pøístroje na tuto èinnost , když je použiješ jednou v životì .
Ako na vadaske urcim fazovy posun?
je to na nej obycajne napisane
A-B svieti
B-A nesvieti
samozrejme trochu treba tomu aj logiky :wink: kedze fazy su 3

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od echinus »

Nic proti panove, ale urcit fazovy posun mezi fazemi neni nikterak velky problem. Ale urcit ktery vodicu je L1, L2, L3 to asi tezko. A k tomu smeru otaceni rotoru, zapojit->mrknout-> priipadne pro druhy smer reverzovat(prohodit libovolne dve faze), a spravnej smer otaceni je na svete.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od dusan94 »

Nemozem skusit pokus - omyl. Ziadne zapojenie a dodatocna uprava fazy- prekablovanie.
Potrebujem to zapojit na prvy pokus so spravnym otacanim.
Vadasku mam taku, ze je tu led stupnica s voltami, plus, minus, faza. Nejake A-B, B-A tu nemam. Pri zapojeni na L1, L2 vsetko svieti, rovnako i opacne L2, L1.
Prosim, ponuknite viac rieseni.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

dusan94 píše:Nemozem skusit pokus - omyl. Ziadne zapojenie a dodatocna uprava fazy- prekablovanie.
Potrebujem to zapojit na prvy pokus so spravnym otacanim.
Vadasku mam taku, ze je tu led stupnica s voltami, plus, minus, faza. Nejake A-B, B-A tu nemam. Pri zapojeni na L1, L2 vsetko svieti, rovnako i opacne L2, L1.
Prosim, ponuknite viac rieseni.
hmm to je nejaka moderna vadaska :roll: (zeby Made in China ? )
podla mna pokial potrebujete zapojit motor, alebo nejaky iny otacavy stroj, neni nutne vediet presne ktora faza je 1. 2. a 3. Staci vediet len ich poradie ako pisali, aby sli zaradom, napr. 3.-1.-2. . Myslim ze keby ste uviedli presne co potrebujete zapojit aj nase odpovede by boli konkretnejsie

Uživatelský avatar
dusan94
Příspěvky: 357
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od dusan94 »

Co taky maly rozvadzac s vytupmi na dva elektromory?
Viem, ze taky pristroj existuje, co nim lahko urcit poradie faz. Len uz si nepamatam.
A mam k dispozicii este klasicky multimeter.
Vadaska je RAMI CZ, typ Z10.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Myslím , že to ještě mám v paměti , ale funguje to , prosím Tě právě u těch zásuvek . Na klasické šedé vadasce máš ten šroubovací hrot . Ten dáš k doutnavce a právě na to určení fází máš druhý vývod na straně doutnavky , ne ten na cívku . Nyní když dáš ten pevný vývod na jednu fázi a ten s drátem na druhou fázi a podržíš myslím i ten kontakt , tak při jednom zapojení doutnavka svítí a při zaměnění fousů nikoliv . Takže , když se naučíš montovat zásuvky tak , že mezi dvěma dutinkami , které si sám nastálo určíš , bude doutnavka ve vadasce svítit , či nikoli , budou se motory v těchto zásuvkách otáčet stejně . Toto Ti ale asi nepomůže při zapojení motoru . Nikdy jsem si nedal pozor , jak je to přesně na svorkovnici motoru . Nikdy jsem to nepotřeboval . Někdo může odzkoušet na ORIGINÁL motaných motorech a dát nám vědět . Já už v tom dlouho nědělám .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Já nyní spamněti nevím , jestli to byla ZN 1 nebo ZN2 , je to ta s doutnavkou , ta druhá je na malé napětí , ta má uvnitř baterku a žárovičku na prozvonění spojů .

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#11 Příspěvek od mojza »

Uvedené sledování fází, jak píše BOBOBO, platí pro klasickou /většinou šedou/ vadasku SN1.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenys »

BOBOBO píše:Já nyní spamněti nevím , jestli to byla ZN 1 nebo ZN2 , je to ta s doutnavkou , ta druhá je na malé napětí , ta má uvnitř baterku a žárovičku na prozvonění spojů .


Ta o které mluvíš na měření sledu fází musí mít šedivou barvu, ta druhá byla červená či oranžová na nízké napětí. Ale jak jsi to popsal s tím pořadím fází je správné. Jinak já když zapojuji motory, tak nejprve nějak zapojím pořadí a hned to zase přehodím na jinou fázi. Podle Murphyho zákona to vychází :wink: protože obvykle je první zapojení špatně :( Ale pokud bude chtít mít správně zapojené zásuvky, může použít nějaký jiný motor, podívat se kam se točí a podle něj zapojit ty druhé zásuvky, aby zůstal stejný směr otáčení :lol: :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na světě jsou i elektrikáři, pro které je důležité, že se motor vůbec točí a směr už je nezajímá. Pak nastává nemylé překvapení, když čerpadlo nějak něčerpá a majitel požaduje náhradu škody....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#14 Příspěvek od honza_jan »

Pokud nemáš vadasku ZN1, tak si ubastli přípravek podle obrázku, na kterém je vnitřní zapojení ZN1. Doutnavka je bez vestavného předřadného odporu třeba z žehličky, nebo podobného krámu. Body A-B jsou měřící hroty, jak už psali kolegové a GND je zem, na vadasce dotyková plocha, která se drží prstem. Pokud doutnavka přípravku svítí, tak by se měl motor přo pohledu proti hřídeli točit doprava. Platilo to ovšem jenom pro nové motory MEZ , kde byly striktně dodržované začátky a konce vinutí připojované jednotně na svorkovnici. Převinutý motor už nemusí odpovídat. Na svorkovnici byl starší popis přívodních svorek buď U, V, W, nebo nový A, B, C. Chce to raději nejdřív odzkoušet na podobném nepřevíjeném motoru a potom uvidíš.
Kondík je na napětí aspoň 630 V, raději na 1 kV.
Přílohy
Sled_fází.jpg
(7.67 KiB) Staženo 147 x

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Jindra2 »

Tady máš zapojení vadasky.
Jindra
Přílohy
vadaska.png
(1.39 KiB) Staženo 202 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“