Dekodér Private Gold

Vše co se týká satelitní techniky a dekodérů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pirat
Příspěvky: 2
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

Dekodér Private Gold

#1 Příspěvek od Pirat »

Zdravim,
nedávno jsme si do bytu nechali přívest kabelovku od UPC, máme 39 programu ze 40 jimi nabízenych, večer jsem si všimnul, že kanál Private Gold, který máme mít zakódovaný bývá odkódovaný, ale nějak rušený, přeskakují barvy, různě to skáče, atd.
Řekl bych, že stačí málo a půjde uplně čistě, ale nevim jak na to...
Nemáte s tím někdo zkušenosti, popř. nějáké schémátko na dekodér??

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Dekodér

#2 Příspěvek od Dratak »

Pokud při pokusu o jemné ladění na televizi naskakuje obraz, ale zarušený a bez zvuku a "o kousek dál" je zvuk bez obrazu tak je to jen rušené, ale tomu dnes už moc nevěřím. Všechny kabelovky od tohoto systému ustupují. Takhle se kódovalo např. HBO. Celý postup byl založen na vložení rušivého signálu s vyšší úrovní, než byla úroveň nosné obrazu, do středu "prémiového" kanálu. Zájemce o tento kanál si po sepsání smlouvy na kabelovce vyzvedl "dekodér" což byla trubička se dvěma "eFky" a redukcemi na normální IEC konektory. Po zapojení do cesty signálu mezi zásuvku a TV šlo obraz normálně sledovat.
Uvnitř trubičky byla velmi strmá zádrž-Notch filtr-, tvořená dvojicí článků "pí" zapojených za sebou a naladěných na rušivý signál. Vazba příčného členu byla velmi malá, 0,5 pikofaradu! z každé strany. Vazba podélného členu byla nastavena překlenutím další paralelní indukčností.
U nás to chodilo takhle: HBO chodilo na kanále S9, tedy nosná obrazu 161,25, rušička 164, nosná zvuku 166,75 MHz. Ty filtry tlumily na rušivém signálu téměř o 50dB a na nosmé obrazu cca o 2-3 dB. Skutečně velmi strmá charakteristika.
Mnoho lidí si začalo vyrábět filtry podomácku. Plánek z internetu, bez znalostí z VF techniky, jako podélný člen běžný odporový trimr, v příčném kapacitní trimr, kde za půlotáčku přeladíte celý rozsah (originál filtry byly laděny změnou indukčnosti-mosaznými jadérky). Ladění zkusmo. Když se trefili, obraz vystoupil ze šumu. Při malém útlumu filtru přes obraz běhaly stále proužky. Ujíždělo to, rozlaďovalo se to. Mnohdy to během filmu dolaďovali několikrát. Spolehlivý filtr šel udělat, pokud se respektovala původní konstrukce a vše se zaplnilo polyuretanovou pěnou.
Nevěřím že to ještě nějaká kabelovka používá-mnoho lidí se dívalo na zarušené HBO s proužky, jiní naladili koukatelný obraz na TV a zvuk chytali na videu, jen aby nemuseli platit. Dnes to kabelovky řeší obráceně-kdo kanál neplatí, tomu vloží do přívodu filtr, který zatlumí příslušný kanál-samozřejmě v uzamčené skříni na chodbě. Je to jednoduché a spolehlivé.
S jinými postupy jsem se nesetkal-slyšel jsem o řešení se dvěma rušivými signály, před a za obrazem, aby nešel snadno postavit "pirátský" filtr, nebo o přenos pomocí postranního pásma-viz www.eaglefilters.com. Jinak nevím. Řešení s odfiltrováním nezaplacených programů je nejjednodušší a spolehlivé.
Ale pozor-je to samozřejmě nelegální. Já si tehdy taky postavil filtr na HBO, laděný induktivně, který dokázal obraz zcela "vyčistit" a neujížděl. A nakonec jsem se na to stejně nekoukal-většina těch amerických filmů byla natolik stupidní, že se na to nedalo koukat.

Uživatelský avatar
Pirat
Příspěvky: 2
Registrován: 24 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Pirat »

Dik za typ, zkusim to takhle i když moc nevěřím, že to půjde.
Nevim proč, ale zvuk mně na tom kanále normalně jde (teda sem tam v něm trochu škrtne), jen obraz je rušený, vypadá to, ze tam bude spíš nějáky ten filtr, který to ruší. Ale to bych asi nevyřešili jinak, než že vlezu do té jejich skříňky na chodbě, nepletu-li se???
Teda podle toho co sem si všimnul, tak už se v ní hrabal někdo den po tom, co tam byli technici z UPC, byla totiž stržená plomba a ten jejich štítek...

Uživatelský avatar
schrost
Příspěvky: 237
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od schrost »

Já jsem tento problém řešil v Fakířově. Filtrama to rozhodně není,vše funguje jak má, akorát tam chybí synchro a video se cca po 10 sec invertuje(vše cca 2 roky zpět). Sync. jsem řešil fázovou smyčkou od burstu, ale invert jsem nedořešil (přestěhoval jsem se). Origo eckodér sbírá údaje z nějakého kanálu (řešeno asi napřímo filtrem 38 MHz), a projde to procesorem. Origo eckodér jsem měj "zapůjčen" pouze na dvě hoďky,a jenom plomba mě stála více než hodinu....

Uživatelský avatar
schrost
Příspěvky: 237
Registrován: 20 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Havířov

dekoder U*C hustler

#5 Příspěvek od schrost »

Tak jsem opravil a rozjel pár vadných origo dekodérů. Až bude trochu času, kouknu jak funguje HW s SW, a dám vědět..

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kdysi jsem postavil zkušební verzi podobnýho dekodéru - chytalo se to na cokoliv stabilního (SIB, zbytek vertikálu atd.) a pomocí dvou atmelů to generovalo kompletně novou synchronizační směs - tak se pak modulovala přímo do VF cesty (původně jsem vůbec nevěřil, že to jde). Ale zůstalo jen u prototypu, navíc to bylo složitý jak orloj. Ale stabilní.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Kexi
Příspěvky: 8
Registrován: 12 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Kexi »

Pirat píše:Zdravim,
nedávno jsme si do bytu nechali přívest kabelovku od UPC, máme 39 programu ze 40 jimi nabízenych, večer jsem si všimnul, že kanál Private Gold, který máme mít zakódovaný bývá odkódovaný, ale nějak rušený, přeskakují barvy, různě to skáče, atd.
Řekl bych, že stačí málo a půjde uplně čistě, ale nevim jak na to...
Nemáte s tím někdo zkušenosti, popř. nějáké schémátko na dekodér??

Toto iste mame aj my ... neveril by si ale ja som dal nahravat zakodovany signal na video a vuala po prehrati nahraneho signalu Private Gold bol normalny ... aj zvuk aj obraz. :D 8-)

Odpovědět

Zpět na „Satelitní technika a dekódování“