Tester digitronů

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

Tester digitronů

#1 Příspěvek od cackler »

Stavím si jednoduchou zkoušečku digitronů a mám jeden problém ke kterýmu buď není řešení nebo je hrozně primitivní :)

Tester se skládá ze tří částí: zdroj, ovládácí panel, vyměnítelné panely po 6 soketech

Zdroj a panely se sockety už mám postavené a nerad bych je předělával.

Když jsem si zkoušel zapojit ovládací panel tak jsem narazil na problém. Chtěl jsem řídit jas digitronů aspoň trochu pomocí potenciometru jako anodového odporu, to funguje když svítí jeden digitron, ale jakmile zapojím víc digitronů - oddělené anody, společná zem tak změnou anodového odporu už neměním jas jenom toho jednoho digitronu, ale ovlivnuje všechny najednou. Takže by mi ve výsledku stačil vlastně jeden potenciometr, ale já potřebuju možnost štelovat každý digitron zvlášť.


Panel se socketama je zapojenej tak, že anody jdou na konektor zvlášť a číslice jsou společný - to znamená, že jsou spojený všechny jedničky atd...


Moc bych ocenil jakoukoliv pomoc, kdyby to nebylo z mýho popisu jasný, tak zkusim nakreslit schema.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Radši to schéma, prosím Tě i za ostatní - bude to jednoznačnější...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Zkus nakreslit.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od cackler »

Tak sem něco vytvořil. Obrázek je pro zjednodušení jen pro 2 digitrony a zapojení číslice 5, ale snad je to jasný. Ta značka se šipkou má bejt potemciometr, nejsem si jistej jestli si to pamatuju dobře :)

Části 2 a 3 jsou spojeny LPT konektorem, kde 6 pinů je pro anody a 10 pinů na číslice.

Jak jsem psal předtím, záměr je řídit jas jednotlivých digitronů pomocí anodových odporů, ale když je takhle jednoduše zapojený tak to ovlivňuje všechny připojené digitrony.
Přílohy
sch.jpg
(141.1 KiB) Staženo 136 x

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Zirafka »

1. potenciometr jsi namaloval dobře
2. zapojit 180V na "LPT" konektor je dost odvážné
3. máš měkký zdroj a pak se ti to ovlivňuje.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

A až ten zdroj přitvrdíš, tak bys měl ke každému anodovému potenciometru do série zapojit nějaký pevný odpor, abys digitron nezničil při dorazu potenciometru.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od cackler »

2- u starých kalkulaček s 15 digitrony se používal dost podobný konektor LPTčku, takže toho se nebojím. Piny mi přijdou dost tlustý, aby s tim nebyl problém, ale to zatim ani nechci řešit :)

3 - Nejsem si jistý jak se to ovlivňuje, ale měkký bude, ale nevim jak udělat aby ztvrdul :-D Při zátěži 20mA, klesá tak na 170V. Zdroj je to úplně primitivní - 2 trafa, 4 diody a jeden kondenzátor. Ty trafa jsou dost velký tak jsem doufal, že nebude problém :(

Takže teoreticky tak jak jsem to nakreslil by mělo jít nastavovat jas jednotlivejch digitronů pomocí potenciometru? Problém je ve zdroji?

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od cackler »

PavelFF píše:A až ten zdroj přitvrdíš, tak bys měl ke každému anodovému potenciometru do série zapojit nějaký pevný odpor, abys digitron nezničil při dorazu potenciometru.
Taky dobrý nápad, nějaká minimál hodnota se tam hodí. To asi udělám.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

3 - Nejsem si jistý jak se to ovlivňuje, ale měkký bude, ale nevim jak udělat aby ztvrdul. Při zátěži 20mA, klesá tak na 170V. Zdroj je to úplně primitivní - 2 trafa, 4 diody a jeden kondenzátor. Ty trafa jsou dost velký tak jsem doufal, že nebude problém
Dvě malá trafa o výkonu kolem 5W sekundárama k sobě jsou velmi, ale velmi měkký zdroj.

Pomohlo by ti spojit trafa s různým sek. napětím - třeba 230V/12V <=>6V-9V/230V a pak po usměrnění přebytek stabilizovat. Musí se to vyzkoušet kus od kusu.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od cackler »

Ty trafa rozhodně nejsou žádný malinkatý. Teď je ten zdroj dost velkej a nerad bych dělal ještě větší. viz fotka

Nepomohlo by třeba zněnit ten kondenzátor?

Ještě dotaz, mohl by mi někdo vysvětlit jak ovlivňuje měkký zdroj to, že nemůžu řídit jas u více digitronů najednou? Pro jeden to samozřejmě funguje, ale podle mě problém v základním principu zapojení, že ty odpory se nějak vzájemně k sobě chovaj. Jsem si jistej, že to něco ze základů elektronky a mělo by to jít nějak vyřešit bez ohledu na zdroj.
Přílohy
zdroj.jpg
(221.48 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Nějakej pán o tom kdesi něco psal... jmenuje se nějak jak ta japonská sekta, teď mi to úplně vypadlo z hlavy.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od cackler »

ja znam akorát japonskou mafii :(

nee, fakt. Ja vim, že je to uplně dementní dotaz, ale hold s elektronikou nedělam pořád a z tý hlavy mi vždycky všechno vypadne :(

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#13 Příspěvek od janousek »

Co je to za kondík?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Ještě dotaz, mohl by mi někdo vysvětlit jak ovlivňuje měkký zdroj to, že nemůžu řídit jas u více digitronů najednou? Pro jeden to samozřejmě funguje, ale podle mě problém v základním principu zapojení, že ty odpory se nějak vzájemně k sobě chovaj. Jsem si jistej, že to něco ze základů elektronky a mělo by to jít nějak vyřešit bez ohledu na zdroj.
Prostě zatěžováním zdroje klesá jeho napětí. Pochopitelně i druhý digitron na tento pokles reaguje snížením jasu.
Zapoj voltmetr na výstup zdroje +180V zkus kroutit potenciometrem připojeným k digitronu.
Napětí by se nemělo měnit, jak se na zdroj napětí sluší. Jestli se mění, je to mizerný zdroj napětí.
Jestli se nemění, je v tom nějaké kouzlo, ale s tím ti neporadím.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od cackler »

janousek píše:Co je to za kondík?
470uF/250V
PavelFF píše:Prostě zatěžováním zdroje klesá jeho napětí. Pochopitelně i druhý digitron na tento pokles reaguje snížením jasu.
Zapoj voltmetr na výstup zdroje +180V zkus kroutit potenciometrem připojeným k digitronu.
Napětí by se nemělo měnit, jak se na zdroj napětí sluší. Jestli se mění, je to mizerný zdroj napětí.
Jestli se nemění, je v tom nějaké kouzlo, ale s tím ti neporadím.
Jasně, že ten zdroj je slabej, ikdyž jsem ho stavěl s tim, že nebude, ale bohužel je. V tomhle tématu, ale řešim něco jinýho. :

Potřebuji zapojit digitrony tak, aby když změnim anodovej odpor u jednoho digitronu to ovlivnilo jen ten jeden digitron (at už jakkoliv, bez ohledu na zdroj)
Když to úplně zjednodušim (viz obrázek), tak když R1 až R5 budou 20kOhm a R6 300KOhm, tak všech 6 digitronů bude sotva svítit, ale já potřebuju, aby když R6 dám 300KOhm, tak aby jen ten digitron pod nim mžoural a ostatních se to vůbec nedotklo.
Přílohy
sch1.jpg
(109.66 KiB) Staženo 78 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“