Stará TESLA a SEIBT

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

Stará TESLA a SEIBT

#1 Příspěvek od RADAR-06 »

nalezl jsem dvě rádijka po předcích, jedno je SEIBT 248 WS
druhé tesla, ale nevím typ, hledal jsem jej na oldradiu, ale asi špatně, obě by měla být doposud funkční.

zajímala by mě přibližná cena a typ té tesly, abych věděl jak s nimy naložit

http://radar2003.rajce.idnes.cz/radia/

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od pajosek2 »

Ta tesla se jmenuje Romance a cena je tak do 200Kč,není moc žádaná.Vyjímečně můžeš narazit na někoho kdo Ti dá víc.To druhé neodhadnu,protože je to určitě dovoz a tyhle tady nejsou běžné.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Přijímače Seibt se vyráběly v letech přibližně 1928-1938, nejznámější z nich je asi Volksempfänger 301 (lidový přijímač) v bakelitu. WS248 je sedmiobvodový AM přijímač, stával kolem 250 říšských marek v letech 1932-33 (přesněji to neurčím).
Tesla - tu bych viděl (a Kottek taky) na typ Romance (1948-1949), šestiobvodovou šestilampovku (ECH21, 2xEF22, EBL21, AZ11 A EM11), řada pak pokračovala až v roce 1953 konstrukčně jen nepatrně odlišnými 614A až 619A Dalibor, Dalibor II, Dunaj a Kriváň, ty dva poslední však už byly osazené zčásti miniaturními heptalovými elektronkami. Vyrobilo se jich poměrně dost, takže nijak zvlášť hledané nebudou.
Mezitím se samozřejmě vyráběly přijímače s odlišným šasi, zejména obvody pro příjem na krátkých vlnách byly vylepšené možností jemného ladění (např. Blaník).
Možná se ti teď snadněji podaří zjistit sběratelskou cenu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Podle stylu bedny toho Sebt přímače bych to datoval tak na roky 1940-1945. Nemůžu to říct jistě,ale v dřívějších letech vládl rádiím jiný styl.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od CZJKP1 »

Tak jsem to našel.

http://www.radiomuseum.org/r/seibt_248gws.html

ale nejsem si přesne jist zda je to ono

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

Fakt je to rok 38-39 Hill měl pravdu.Ten design mne zmátl.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#7 Příspěvek od RADAR-06 »

díky všem

je to ukořistěno ze skladu WH, někdo to po válce upravil a nacpal tam elektronky TESLA které byly k dostání

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

To asi ne. Rádio na odkazu je univerzál, neboli nemá síťové trafo a je osazeno úplně jinými typy elektronek. Místo trafa by tam byly výkonové odpory a nejspíš i variátor nebo urdox. V tom tvojem síťové trafo je, evidentně z výroby. Takže je to jiný typ.
Nemluvě o tom, že typy elektronek na zadní stěně neodpovídají odkazu. Je tam uvedeno i ,,Nur fur Wechselstrom", což odpovídá přítomnosti trafa.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Tak se podíváme do historie firmy Seibt:
1923/24 jsou písmena oddělená od číslic lomítkem, CR znamená krystalku (Crystal Receiver?). Do povolení veřejného rozhlasu v Německu se směly přijímače vyrábět jen na export, proto anglická zkratka.

1924/25 představuje Seibt třípísmenové značení: EAR (Empfänger-Apparate für Rundfunk, čili přijímací aparáty pro rozhlas) nebo EDR u detektorů. 1925/26 odpadá prostřední písmeno. Seibt vyrábí 1924 kolem 100 rozhlasových přijímačů týdně.

Od září 1925 jsou v Německu povolené zásuvné (výměnné) cívky; proto se mění druhé písmeno z R na L.

1926/27-1929/30 vkládá Seibt před pořadové číslo typu další číslici, která odpovídá počtu lamp a místo L (pro zásuvnou cívku) uvádí firma odteď A pro cívku zasouvanou zvenčí a I (dnes občas nesprávně uvedeno J) pro cívku vnitřní. Tím se objevilo značení EA a EI.

Další varianty jsou:
G = pro stejnosměrné napájení (Gleichstrombetrieb)
W = pro střídavé napájení (Wechselstrombetrieb)
V = NF zesilovač (NF-Verstärker)
L = s vestavěným reproduktorem (1. znak W nebo G)
K = krátkovlnný přijímač
a následovalo další písmeno rozlišující variantu.

Od roku 1930 zavádí Seibt další nový způsob značení, který v následujících letech opakovaně mění...

Takže přijímač, který má v označení W, je na střídavý proud, což dokládá i síťové trafo, které je na fotkách vidět.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Oldradio »

Romanci na stránkách mám, stačilo líp hledat. Má zadní stěnu? Tam je typ napsaný.
http://www.oldradio.cz/tsroman.htm

Uživatelský avatar
RADAR-06
Příspěvky: 272
Registrován: 15 lis 2006, 01:00
Bydliště: Pardubicko

#11 Příspěvek od RADAR-06 »

Oldradio píše:Romanci na stránkách mám, stačilo líp hledat. Má zadní stěnu? Tam je typ napsaný.
http://www.oldradio.cz/tsroman.htm
Já jsem je prohlédl všecky jedno po druhém, ale musel jsem to přehlédnout, když jsem věděl o co se jedná tak jsem si ho u tebe prohlédl, zadní stěnu právě nemá, ani žádný štítek.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“