Regulace teploty v bytě, vytápěno plynovým kotlem

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Sejny »

na intru sme měli na radiátorech hlavice které byly motoricky ovládané, byl v nich termistor na snímání teploty a nějaká elektronika/chodilo to po dvou drátech/ na vychovatelně jssou řídící jednotky od každé čtveřice na které se dá nastavovat každá místnost a čas....těch jednotek tam bylo několik/jedna obslouží 4 hlavice/ pospojované nějakou sběrnicí a propojené s PC kde se daly nastavovat všelijaké týdenní cykly a x dalších věcí....to zároveň řídilo plynovou kotelnu 8-)

Uživatelský avatar
majak
Příspěvky: 24
Registrován: 06 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od majak »

Kup si digitalni hlavice mam je doma a je to super http://www.vltava2000.cz/dufa/goodsdeta ... ID=HONHR20
Kdyz neco nejde silou, tak to pujde jeste vetsi silou....

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#18 Příspěvek od jopein »

Přesně takovou tam chci dát, slyšel jsem ještě o hlavicích, které mají v sobě topný odpor, ale nic takového jsem na netu nenašel.
Stačil by mi nějaký elektromagnet, který by se dal namontovat místo term.hlavice

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od badoch »

Elektricky ovládanou hlavici si uděláš sám za pár kaček, (elektromagnetický ventil je šíleně drahý a poruchový) ktomu spínačky levné spínací hodiny a máš regulaci jak víno.

Vtip regulovaných profesionálních hlavic je vtom, že vevnitř hlavice je vlnovec s nějakým plynem , který teplem zvětšuje svůj objem a tlačí na kolík, který mechanicky přivíerá hlavici. (prostě princip kapilárových termostatů)
No a oni ten "vlnovec" přihřejou elektrickým odporem, takže ho vlastně oblbnou, protože mu nasimulují větší teplotu než má místnost a hlavice se zavře. Tak jednoduše se řídí útlum.
Ten výkon byl tuším 5W, ale již to nevím, protože je to dávno co jsem chtěl něco podobného dělat a hledal jsem informace.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#20 Příspěvek od jopein »

to badoch
Nemáš nějaký odkaz, návod ? Nechce se mi experimentovat.

Uživatelský avatar
lemur_divoky
Příspěvky: 5
Registrován: 16 úno 2007, 01:00

termostat

#21 Příspěvek od lemur_divoky »

Takovou sadu nabízí conrad. je tam centrální jednotka a několik rádiem ovládaných hlavic k radiátorům.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#22 Příspěvek od Nagant »

Měl bych k tomuto tématu též jeden dotaz. V pronajatém bytě mám plynový kombinovaný závěsný kotel MORA 674. Regulace teploty je pokojovým termostatem REGO typ 972 09. Pokoje jsou zateplené, okna utěsněná, pokoje mají obdobný tepelný režim, v tom problém není. Ale překvapuje mne, že kotel tak často vypíná a zapíná, třeba v noci každé cca 2 minuty a po dvou minutách zase vypne.
Zajímalo by mne, zda to lze považovat za normální, v návodu ke kotli tuším je, že by měl termostat vypnout po dosažení teploty o 1°C vyšší než nastavené a zapnout po snížení teploty o 1°C pod nastavenou, to bych řekl, že musí trvat poměrně dlouho.

U popisu termostatů REGO jsem našel, že zapínají kotel jen na nezbytně nutnou dobu, šetří tak plyn a mají velkou citlivost a tak udržují tepelnou pohodu. Takže podle všeho vlastnost a ne chyba, ale radši se ptám.

Poznámka - noční teplotu nenastavuji přepnutím na režim "noc", ale ručním navolením otočením kolečka s teplotou.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od badoch »

Mám dojem, že to nedělá prostorový termostat, ale teplota otopné vody (řídí kotel). Něco podobného mi to někdy dělá taky, hlavně když termohlavice v jiných místnostech už zavřely radiátory. Příčina je velký výkon kotle a ten se "přehřívá" špatně navržena/nastavena topná soustava, špatné otáčky čerpadla......

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#24 Příspěvek od Nagant »

Takže zabývat se spíš regulací teploty otopné vody knoflíkem kotlového termostatu a nalézt optimální polohu (než hledat příčinu v příliš novém termostatu pro starší kotel)?

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od badoch »

No pokud je to opravdu tím, tak ano, ale řešení není jednoduché, jestli vůbec nějaké rozumné je. Mám kotel Dakon s plynulou modulací výkonu, jenže ta není od 0, takže i při minimálním požadovaném výkonu kotle (porovnává teplotu spátečky) je skutečný výkon příliš velký a dochází k přehřívání otopné vody-následek je vypnutí kotle. Jenže čerpadlo jede pořád a voda, která se vrací se postupně ochlazuje až na hodnotu danou hysterezí (výrobce kotle) a kotel zapne, znovu velice rychle dohřeje tento malý rozdíl a vypíná a tak pořád dokola.

Jenže na toto chování nemá vliv ani nastavená teplota vody, ale správné nadimenzování radiátorů, výkonu kotle ...... jak jsem psal.
Takže si tak, jestli máš na radiátorech regulační hlavice tak je otevři naplno a sleduj co to udělá.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#26 Příspěvek od Nagant »

Ono právě termostatické hlavice jsem měl všude naplno.
Teď jsem začal laborovat s jejich nastavením v místnosti s tím prostorovým termostatem, jde o místnost, která je přirozeně mírně teplejší (vnitřní), menší, slouží jako ložnice. Druhá, vnější, která je jako obývák, tam chci mít o něco větší teplotu.Zdá se, že by to mohlo fungovat, možná to tak bylo myšlené, zdá se, že nastavení nějak s termostatickými hlavicemi počítalo, dokonce mi teď docela dlouho tekla i teplá užitková voda, ačkoli nebyl zapnut režim "komfort".

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od badoch »

Tomu nějak nerozumím :cry: V místnosti kde je regulátor/termostat (na stěně) nesmí být žádná jiná regulace, tudíž už vůbec ne regulační hlavice :!:
dochází potom ke dvojí regulaci. Úplně zjednodušeně -místnost kde je hlavní regulátor by měla být nejstudenější, aby se v praxi nestávalo, že "referenční místnost s regulátorem se rychle ohřeje-následek vypnutí kotle a ostatní místnosti se za tuto dobu nestačily ohřát a teď už nemají čím, protože hlavní regulátor odstavil zdroj tepla-kotel.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od badoch »

Asi ti doporučím, přestěhovat termostat, nebo si koupit/udělat bezdrátový. Potom je ještě jedna možnost, kterou ale nedoporučuji. Ventily před radiátory, mají v sobě "škrťáky" nemá to nic společného s hlavicema. A nastavení těchto "škrťáků" je dáno projektem topné soustavy (rozhodíš tlaky-průtoky) radiátory začnou šumět /špatně topit a to klidně i sousedům. Navíc na to potřebuješ spejšl klíč.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#29 Příspěvek od Nagant »

Vím, že by měl termostat být v nejchladnější místnosti. Nějaký bezdrátový přenos mne také napadl (že by na stěně místo bimetalového termostatu byl přijímač a vedle v místnosti vysílač). Je to sice poněkud krkolomné, ale pokud bych nechtěl tahat dráty do druhé místnosti...

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#30 Příspěvek od Nagant »

A má smysl u takovéhoto kotle (Mora 674) prostorový termostat s PI regulací, nebo alespoň s nastavitelnou hysterezí?
Pokud by měl být bezdrátový, líbil by se mi Elbock BPT21 (evidence doby chodu kotle, nastavitelná hystereze), ale nevím, zda to není pro kotel zbytečný luxus, zda by nebyl plně dostačující BPT10.
Co byste doporučili? Eventuálně jiný typ jakéhokoliv výrobce...

Jedná se mi hlavně o úsporu plynu, samozřejmě s ohledem na životnost kotle.
Naposledy upravil(a) Nagant dne 06 dub 2007, 08:44, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“