Datové rozvody v novostavbě RD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
mates13
Příspěvky: 74
Registrován: 18 úno 2009, 01:00

Datové rozvody v novostavbě RD

#1 Příspěvek od mates13 »

Hezký den,
chtěl bych poprosit o radu, jaký zvolit standard datových rozvodů v novostavbě RD?? V první fázi jsou připravené trubky a přístrojové krabice pro datové zásuvky, ale nevím, jestli je lepší natahat UTP, nebo FTP ....vzhledem k tomu, že jsem pečlivka :lol: sem původně chtěl FTP, mám ale docela strach z vyrovnávání potenciálů, zemních smyček a i kdybych to uzemňoval jen na jedné straně, tak to stejně bude spojené na ekvipotenciální PEN přípojnici, jinak to ani uzemnit nejde a to je v dnešní době bohužel dost zarušené....tak jestli nakonec není to UTPéčko lepší, navíc když to většinu délky bude ve zdi, která je defacto vodivá a uzemněná a stíní sama o sobě.....a dále pak jakou kategorii 5e?? a nebo 6tku, slyšel jsem že už je i cat7, nevím, myslíte že se tyto nové kategorie pro domácí síťe v budoucnu ujmou?? Nebo stačí 5e, nebo radši vyšší?? Já jen že je to novostavba a padne tam docela dost toho kabelu, tak bych to nechtěl za pět let zase předělávat........Moc děkuji za každou radu, nebo nápad.

spáè

#2 Příspěvek od spáè »

Taky jsem si kdysi v domì natahal UTP a teï funguju na Wi-Fi. Je to zkrátka flexible. :wink:

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#3 Příspěvek od RadekB »

FTP je FileTransferProtokol, kabel je STP (Shield Twisted Pair)

Na bezny rozvod v RD pouzij kvalitni TP kabel (Solarix, Acome, Draka) a nevymyslej karviny. Nezapomen na rozvod TV, pouzij rovnez kvalitni stinene kabely (Belden,Nordix) a mas klid.
Myslim ze 100mbit/s ti bude stacit, tudiz staci 5e. Ono mna kratsi vzdalenosti tim proleze i ten Gigabit.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Dej tam "husí krky", kdoví, co budeš potřebovat za 10-15let.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Pouzi UTP, Cat5E by malo nejaku chvilku stacit (gigabit na tom ide).

mates13
Příspěvky: 74
Registrován: 18 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od mates13 »

RadekB píše:FTP je FileTransferProtokol, kabel je STP (Shield Twisted Pair)

Na bezny rozvod v RD pouzij kvalitni TP kabel (Solarix, Acome, Draka) a nevymyslej karviny. Nezapomen na rozvod TV, pouzij rovnez kvalitni stinene kabely (Belden,Nordix) a mas klid.
Myslim ze 100mbit/s ti bude stacit, tudiz staci 5e. Ono mna kratsi vzdalenosti tim proleze i ten Gigabit.
To s tím vyrovnáváním potenciálů a rušením není kravina, jinak mimochodem:
UTP - nestíněný
STP - má stíněný každý pár zvlášť
FTP - (znamená Foiled Twisted Pair) tento kabel má společné stínění pro všechny čtyři páry.....

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#7 Příspěvek od RadekB »

Ja nepsal, ze vyrovnani potencialu je kravina, ale to ma RD velikosti bytovky nebo co ?
Na RD staci UTP 5e, samozrejme zatazene do trubky.

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#8 Příspěvek od Hrnous »

Pokud muzu doporucit tak nezalezi ani tak na izolaci plaste jak na kategoriii, par lidem, kde sem mel cest tahat datove rozvody davno cat 5e tzn 100mbit ethernet nestaci.. vsechno se tahalo CAT 7 pro minimlane gigabit do kazdeho pokoje 4 kabely vcetne plazmy a jako bonus do zahradniho domecku 12 vlaken SM optiky zakoncene svarovanim v optickych zasuvkach.. a to ve vsech "vyznamnych" mistnostech takze kdyz uz tak husi krky stuj co stuj.. coek nikdy nevi na cem skonci

mates13
Příspěvky: 74
Registrován: 18 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od mates13 »

RadekB píše:Ja nepsal, ze vyrovnani potencialu je kravina, ale to ma RD velikosti bytovky nebo co ?
Na RD staci UTP 5e, samozrejme zatazene do trubky.
OK, v pohodě...já se jen zeptal, jestli UTP,nebo něco stíněnýho....
P.S. velikost bytovky nemá :lol: a na STA jsem samozřejmě nezapomněl.....každopádně díky za rady...

mates13
Příspěvky: 74
Registrován: 18 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od mates13 »

Hrnous píše:Pokud muzu doporucit tak nezalezi ani tak na izolaci plaste jak na kategoriii, par lidem, kde sem mel cest tahat datove rozvody davno cat 5e tzn 100mbit ethernet nestaci.. vsechno se tahalo CAT 7 pro minimlane gigabit do kazdeho pokoje 4 kabely vcetne plazmy a jako bonus do zahradniho domecku 12 vlaken SM optiky zakoncene svarovanim v optickych zasuvkach.. a to ve vsech "vyznamnych" mistnostech takze kdyz uz tak husi krky stuj co stuj.. coek nikdy nevi na cem skonci
Děkuji za doporučení... husí krky jsou samozřejmě připravené, z jednoho centrálního místa do pokojů, v prudkých ohybech jsou protahovací krabičky ko68 a trubky v pokojích končí zapuštěnou přístrojovou krabičkou kp68....

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od radekrd »

mates13 píše: ....
To s tím vyrovnáváním potenciálů a rušením není kravina, jinak mimochodem:
UTP - nestíněný
STP - má stíněný každý pár zvlášť
FTP - (znamená Foiled Twisted Pair) tento kabel má společné stínění pro všechny čtyři páry.....
U ethernetu se snad používají oddělovací transformátory v každém zařízení, tak že vyrovnávání potenciálů by neměl být problém.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

mates13 píše: Děkuji za doporučení... husí krky jsou samozřejmě připravené, z jednoho centrálního místa do pokojů, v prudkých ohybech jsou protahovací krabičky ko68 a trubky v pokojích končí zapuštěnou přístrojovou krabičkou kp68....
Máš u mě obrovský plus.

Kéž by takhle mysleli všichni, ale oni spíš řeší obklady v koupelně a barvu fasády, obojí je jim za měsíc či dva srdečně ukradený....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

mates13
Příspěvky: 74
Registrován: 18 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od mates13 »

ZdenekHQ píše: Máš u mě obrovský plus.

Kéž by takhle mysleli všichni, ale oni spíš řeší obklady v koupelně a barvu fasády, obojí je jim za měsíc či dva srdečně ukradený....
jéé tak to děkuju....na výběr obkladů mám manželku :lol: já jen řeším tyhle technický detaily, co nejsou většinou vidět.... a realizuju co manželka vymyslí :lol:
radekrd píše: U ethernetu se snad používají oddělovací transformátory v každém zařízení, tak že vyrovnávání potenciálů by neměl být problém.
Aha, tak to jsem nevěděl...já myslel, že stínění konektoru síťové karty je přímo spojené s kostrou PC....tak pokud je to galvanicky oddělené, tak asi není co řešit.....
já jen, že jsem na internetu četl i viděl fotku, že někdo připojil ethernetový stíněný kabel k zapnutému notebooku a z konektoru se zajiskřilo a opálilo se to plechové stínění.......jinak bych se neptal.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ak pouzites UTP, tak tam ziadne tienenie nie je a tento problem nevznikne :D Datove vodice su oddelene trafom.

Uživatelský avatar
keso
Příspěvky: 68
Registrován: 06 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Sala

#15 Příspěvek od keso »

mates13 píše:
To s tím vyrovnáváním potenciálů a rušením není kravina...

Pod tento vyrok sa podpisujem.

Vo vacsich budovach je niekedy rozdiel potencialov dost pruuser. Na vlastne oci som videl horiet zastrcku RJ45 plamenom!!! Keby som to nevidel, tak neverim. Nemal som po ruke merak, ale odhadom musel tienenim tiect prud niekolko A. Rack bol od compu daleko asi 50 m v tej istej budove a rozdiel potencialov tam bol obrovsky.

Inac nove monitory DELL (take obyc kancelarske) pri pouziti FTP/STP blikaju, ze sa do toho neda pozerat. Takze bud compy pripajame cez UTP, alebo orezavame tienenie nozikom :-)))


keso

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“