Počítadlo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

Počítadlo

#1 Příspěvek od Dorques »

Zdravím, mám ďalší problém. Dostal som zadanie že mám zhotoviť počítadlo od 12 do 4. čiže bude počítať od 12 do 4 zobrazovať do na 7-segmentovke a počíta to dookola.
Len nejako nemôžem nájsť vhodný dekodér BCD kódu na kód pre 7-segmentovku. čo som našiel tak buď to vie zobraziť len čísla od 0 do 9 alebo ešte čo je 74LS47 tak ten už aj viem zobrazovať až po 15 ale namiesto písmena A pri 10tke len vyhodí polku z trojku a tak...
Mám na výber buď robím pomocou dvoch segmentoviek (čo by bolo určite lepšie) ale tipujem že bude to asi zložite, alebo len pomocou jednej a 10 bude A, 11 bude B atď.
Vie mi niekto niečo poradiť?
VĎAKA

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Použij indikaci z digihodin , kterých je ve starých amárech vícero a použij zpětné nebo univerzální nastavitelné čítače . Bude to korunová záležitost .

bohous1

#3 Příspěvek od bohous1 »

U takovychtoprojektu spis bych volil maly MCU, mozna nejlepe attiny(nepotrebuje jiz zadne soucastky kolem). hw primo pripojis k displeji, kratky program za 10min a navic si zakaznik bude moct pozdeji trochu vymyslet, pac obvykle se zjisti ze jeste je neco potreba dodelat kdyz dojde na predani projektu a k placeni. cenove mcu dnes uz vychazi stejne jako brouky logiky.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Dorques píše:.... nemôžem nájsť vhodný dekodér BCD kódu na kód pre 7-segmentovku. čo som našiel tak buď to vie zobraziť len čísla od 0 do 9.....
To je práve princíp BCD (Binary Coded Decimal, že má rozsah číslic 0 až 9. Musíš hľadať dekodér HEX na 7-segment.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

to je zadání nějakého akademického školního pablba nebo to vychází z praxe (pro praxi)?
protože indikovat takový rozsah je dost neobvyklé a ještě k tomu zobrazovat to v hexa soustavě je pro naprostou většinu uživatelů nesrozumitelné. To už bys to rovnou mohl zobrazovat v bargrafu.

Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Dorques »

no je to zadanie do školy...mám dosť iných problémov ako riešiť takého..no nenapadá ma slušné slovo :)
Programovať nemoôžeme takže preto musím to riešiť takto.
Bolo mi zadané že mám zrobiť počítadlo od 12 do 4. Toť vsio čo mi bolo k tomu povedané..ako prinajhoršom zrobím s tou 7447 a 10 a višie bude zobrazovať tými priblblými znakmi ja len či neviete o niečom ako by som zobrazilo normálne A alebo ešte lepšie cez 2 segmentovky a normálne číslo

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Dorques »

No hej mám...len ako tak pozerám asi len vo forme datasheetu keďže nenašiel som firmu čo to ponúka...škoda no...ale zaujímavý obvod :)

Uživatelský avatar
rkozeluh
Příspěvky: 261
Registrován: 17 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec

#9 Příspěvek od rkozeluh »

Čau,
to by se muselo řešit vratným čítačem s přednastavením.
dal by se tam jeden 74ls193, což je binární čítač Up/Down

Na nastavovacích vstupech bys nastavil 1100 (12) a hradlem NAND 7400 bys kontroloval až to dojde k 0011 (3) protože až to skočí na tu trojku, tak by ses pomocí aktivace nahrávacího vstupu Load vrátil zase k 12, no a výstup by byl pomocí jedné 7-segmentovky přímo 4-C


No když jsem tak na to koukal, tak největší problém bude ten dekoder z BDC na 7seg, ale v plném rozsahu 0-F
Přílohy
dsh.421-093.1.pdf
datasheet 74193
(74.03 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Jinak si můžeš přece dekodér sestavit sám, když použiješ libovolně kostrbatou metodu kterou získáš z výstupu čítače požadované zobrazení, třeba dekodér bcd/1 z 16 a za něj namastíš vrabčí hnízdo z diodové logiky nebo z hradel podle své pravdivostní tabulky a pak třeba použiješ segmenty

10......b (10

11...... I I

12.......I + horní, pravý horní, spodní

atd.
Nebo můžeš použít šestnáctisegmentovku... nebo si sestavit vlastní znakovku s atypickým tvarem a počtem segmentů :twisted:
záleží jestli jde zadavateli o to, aby vás něco naučil pro reálný život a nebo aby potrénoval váš smysl pro komplikovaná a bizarní řešení. Mám ten pocit, že druhá skupina je v našem školství hustě frekventovaná :roll:

Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Dorques »

No tu 74193 som aj chcel použiť...tento obvod sme používali v minulých ročníkoch tak s ním to viem poriešiť...len mne prave ide o ten dekóder s ním si neviem rady :) keby som nemal 12tku tak už to mám len práve mal som to šťastie že som ju dostal..

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

mám neurčitý dojem že dekodérů BCD na full character hexadecimal je víc typů, asi by se to dalo vygooglovat nebo nalistovat ve starých AR

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bernard »

Třeba Tesla MHB4311.

Uživatelský avatar
Dorques
Příspěvky: 39
Registrován: 13 led 2009, 01:00

#14 Příspěvek od Dorques »

Len škoda že všetky odporúčané obvody už budú ťažšie zohnatelné...niekto som sa s tým MHBčko stretol ale už nepamätám kde, no doma určite ho nemám.
Tak nič no...vďaka za všetky rady porieším to z 74LS247 (čiže ako 7447 len s kladnou logikou)aj keď tú nemám doma no keďže i segmentovky sme už dostali..musím navštíviť obchod...profákovi budem kričať že kedy je A ... :)

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#15 Příspěvek od caven »

Mohu se zeptat na jaké škole ti to bylo zadáno ??

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“