LED nesvítí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Superman1

LED nesvítí

#1 Příspěvek od Superman1 »

Mužete mi poradit jak udìlat takovouhle vìc:
jak udìlat ty cívky?

http://www.youtube.com/watch?v=wJcKySsS ... annel_page


namotal jsem 500 zavitù ale led nesvítí :-(

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

1) ty cívky musejí mít železné (obecně feromagnetické) jádro - stačí, když dutinu cívky vyplníš na potřebnou délku zkrácenými hřebíky nebo železným drátem
2) ty magnety jsou podle všeho výkonné neodymové trvalé magnety, obyčejné školní z feritu, na cvakání obrázků na plechovou tabuli, asi nebudou dost silné.
Jinak cívky podobné velikosti a tvaru bys mohl získat (pokud si netroufáš je vyrobit) od nějakého rybáře, co loví na prut - prodává se na nich vlasec na ryby...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Jindra2 »

500 je málo, tam bude pár tisíc závitů a magnety čím silnější, tím lepší.
Jindra

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Zahledej v muzeu Urob si sám . Je tam návod na pomaluběžný generátor pro vrtuli . Těch 500 vintů je až moc a tenkrát , si myslím , si o neodymu mohli nechat jen zdát .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

BOBOBO má asi pravdu - pokud se do té cívky naindukuje špičkově víc, než asi 20V a LED to nezkratuje kvůli opačné polaritě (je mmntálně polarizovaná v závěrném směru), prorazí se PN přechod a LED odejde do věčných lovišť a křemíkového nebe, aniž by jen vydala nějaký náznak záblesku světla. Doporučuju dát dvě LED paralelně k sobě a vzájemně jim otočit polaritu vývodů - říká se tomu také "antiparalelní zapojení". Svítit bude jen ta, která bude pólovaná propustně - a zároveň sníží napěťovou špičku na takovou hodnotu, že neohrozí tu druhou LED, v tom okamžiku pólovanou závěrně.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#6 Příspěvek od nxn »

S těma závitama je to těžký....záleží jaký bude magnet...jaké bude jádro cívky, jaká bude vazba mezi cívkou a magnetem a ještě rychlost otáčení...jsou dvě možnosti...buď všechny parametry znát a vypočítat závity a podle toho vyrobit a nebo metoda zkusmo
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Je to pěkné. Míň závitů se dá nahradit menší mezerou mezi magnety a cívkami, nebo magnetickým obvodem za cívkami. Svítí to na kinetickou energii, tak asi se to potom dřív zastaví. Pomůžou těžší magnety nebo další závaží na CD! Asi se o totaky pokusím. :o Děkuji za námět!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Bude to chtít najít nějaké optimum - málo závitů tlustého drátu bude naprd a hodně závitů slabého taky...prostě co nejvíc závitů co nejtlustšího drátu :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#9 Příspěvek od kbulda »

Podle hesla " nejlepší je dlouhej a tlustej "

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Asi správné zásady. :) Už jsem jednou zkoušel napodobit jeden zázrak z YouTube - takový motýlek z drátu se točil okolo tužkového článku. Dokonce jsem usoudil, že tu působí interakce se zemským magnetizmem a tak lakem na nehty jsem vytvořil jakýsi komutátor, až po neúspěšných pokusech s výkonným zdrojem jsem přišel na to, že bez problémů se to roztočí proudem vzduchu z fénu. Tak už jsem více skeptický k takovým námětům.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#11 Příspěvek od jandu »

Určite sa to dá urobiť. Mám takú LED baterku s malým generátorom - 3 ks supersvietivé LED a malé, pákovým prevodom poháňané dynamo. Magnet - nič moc, smaltovaný Cu drôt cca 0,12 mm. Žiadna iná súčiastka. Stačia malé otáčky, aby LED vydali jas. Jasné že pre svietenie to potrebuje vyššie otáčky. Myslým, že priemer vodiča x počet závitov /a magn.obvod/ v dyname zároveň slúži ako "odpor" pre obmedzenie max.prúdu.
Přílohy
LED baterka1.jpg
(56.93 KiB) Staženo 41 x
LED baterka2.jpg
(51.38 KiB) Staženo 40 x
LED baterka3.jpg
(44.32 KiB) Staženo 40 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od zdenoeddie »

Takuto baterku trochu inej konstrukcie mam aj ja, akurat je tam ziarovka, a dodnes funguje bezproblemovo. Takisto sa mi lubi ta honiaca baterka, kde v puzdre lieta magnet v cievke to nabija C a to potom rozsvieti LED. Je to zname aj z TV :)

Superman1

#13 Příspěvek od Superman1 »

Re: BERNARD

Ty jsi myslel todle taky mam jeden doma funkèní staèi baterka neodym magnet a kus Cu drátu :-)

http://www.youtube.com/watch?v=-DlEHfpjxCg

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

Superman1 píše:Re: BERNARD

Ty jsi myslel todle taky mam jeden doma funkční stači baterka neodym magnet a kus Cu drátu :-)
No přesně to je ono. Mně se to netočilo, holt nejsem superman :D
Jak si to vysvětluješ, že se to točí?

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#15 Příspěvek od honza_jan »

Bernard: Takhle funguje obyčejná laboratorní míchačka na kapaliny. Akorát u toho nikdo nedělá z lidí blbce.

Superman1: ... a určitě ti to fungje i na železné desce ... Že? :D

Svářecí drát do COčka se taky tváří jako měděný ... akorát je trochu víc pružnější.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“