LED nesvítí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Bernard »

U míchačky vím, že tam působí točivé magnetické pole. Ale kde se nabere u toho magnetu, je tam nějaký komutátor?

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#17 Příspěvek od honza_jan »

Točivé magnetické pole je pod deskou stolu. To ostatní nad deskou je jenom komplikovaný držák té drátěné smyčky. Všimni si, jak pečlivě usazuje magnet do správné polohy na stole a jak pružný je ten rámeček z "měděného" drátu. Pod stolem se točí dvojice vhodně polovaných magnetů a jeich siločáry se uzavírají přes drátěnou smyčku, která je z železného poměděného (svařovacího) drátu. Neodymové magnety jsou dostatečně silné na to, aby drát roztočili. Takových kravin se dá vymyslet 3 ( ! ), možná i trochu víc. K dětské radosti stačí dos málo.

Superman1

#18 Příspěvek od Superman1 »

Tady je moje video toèí se to a nikam jsem nefoukal!!!!! :-)




http://www.youtube.com/watch?v=6nMgtBkod94

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Bernard »

Aha, to jsem důvěřivej vosel. :oops:
I jsem si zdůvodnil, jak to může fungovat. Magnet je zmagnetován ve směru průměru. Víc než polovina obvodu je izolovaná, např. průsvitným lakem. V tomto duchu jsem experimentoval, a přece se netočilo!

Superman1

#20 Příspěvek od Superman1 »

Honzo_Jane ty seš ale Cyp co to tady vymýšlíš za nesmyslné kreatury!!!!!!!!!! :-)

Superman1

#21 Příspěvek od Superman1 »

Kluci mùžu se vás zeptat kolik let vám vùbec je??????

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Bernard »

Superman1 píše:Tady je moje video točí se to a nikam jsem nefoukal!!!!! :-)
Opravdu jsi superman #1. Jak se ta smyčka viklá, to by mohl být ten komutátorový efekt. Jen ten směr pole, pokud je axiální, mi přijde jako neúčinný, přece při tom pohybu se musí tok procházející smyčkou měnit. Jaks to měl zmagnetované?

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#23 Příspěvek od honza_jan »

Superman1 píše:Honzo_Jane ty seš ale Cyp co to tady vymýšlíš za nesmyslné kreatury!!!!!!!!!! :-)
Od většího cypa mi až tak nevadí nevadí, když mně povyšuje na svoji úroveň. Přesto bych ti doporučil, abys tak říkal pouze svým kamarádům a tátovi.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Bernard »

Vraťme se snad k podstatě věci. Honza_jan má řešení, kterému rozumím, Superman1 ukazuje řešení, kterému bych taky chtěl rozumět. Tak jak je to zmagnetováno, Supermane?

Superman1

#25 Příspěvek od Superman1 »

Pøiložen obrázek jede to v pohodì nic na tom není.
Přílohy
Image1.jpg
(73.59 KiB) Staženo 32 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Bernard »

Dík za obrázek, ale moudřejší nejsem. Kdyby se ta plocha smyčky nahradila permanentním magnetíkem, tak by se to taky mělo točit, jako když do toho závitu leze stále stejný proud. Perpetum mobile to nebude, tak kde je ta finta? Něco na tom musí být, ne že nic.

Superman1

#27 Příspěvek od Superman1 »

Nìjak jsem tì teï nepochopil, ale s permanentními magnety ti to NEPOJEDE musíš mít NEODYMOVÉ jsou pomìdìné a poniklované vodivé

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Bernard »

Já jako že ta smyčka je vlastně závit rotoru, a pole ze statoru (z toho neodymu) by mělo být v některé poloze závitu větší, aby se tam ten závit tahal, a když se tam vtáhne, tak by měl přestat téct proud, aby závit tu polohu zas opustil - jako komutátor v ss motorku. Když tím závitem teče stále proud, vzniká v tom závitu stálé magnetické pole, stejné jako kdyby tam byl nějaký trvalý magnet a šlo by to bez proudu. To mi nejde do kotrby.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#29 Příspěvek od Artaban001 »

Ten homopolar motor doopravdy funguje, ale:
Magnet musí být velmi kvalitně poniklovanej. U některejch se o poniklování nedá ani hovořit.
Baterie musí být alkalická a čerstvá. pokud je poniklování nedokonalý, magnet NEVEDE a motorek tím páden nepracuje, Já to poniklování tímhle opálil.

http://www.youtube.com/watch?v=w2f6RD1hT6Q

magnet má sever nahoře, a jih dole, nebo obráceně. když se to perfektně vyváží, má to tendenci nabírat točky až k 10 000 otáček, kdy mi to už odpadlo od baterie..
Naposledy upravil(a) Artaban001 dne 01 bře 2009, 21:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Bernard píše:Já jako že ta smyčka je vlastně závit rotoru, a pole ze statoru (z toho neodymu) by mělo být v některé poloze závitu větší, aby se tam ten závit tahal, a když se tam vtáhne, tak by měl přestat téct proud, aby závit tu polohu zas opustil - jako komutátor v ss motorku. Když tím závitem teče stále proud, vzniká v tom závitu stálé magnetické pole, stejné jako kdyby tam byl nějaký trvalý magnet a šlo by to bez proudu. To mi nejde do kotrby.
podívej se na to takle:

kolem magnetu jsou siločáry. Těsně u něho jsou značne intenzivní a ze vzdálenosti slábnou. ten drát, kterej se dotýká magnetu je protne. když pustíš proud do toho drátku, tak vzniká interakce magnetického pole drátku s magnetickým polem neodymu. (silokřivky jdou skoro rovnoběžně s osou magnetu), na pohonu se podílí jen pár milimetrů toho drátu, co se dotýká magnetu. Ze vzdálenosti od styku pohonná síla klesá

Odpovědět

Zpět na „Poradna“