Tlumivka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Karbus
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2008, 01:00

Tlumivka

#1 Příspěvek od Karbus »

Zdarec,
Potřeboval bych poradit jak snížit výkon elektronickýho předřadníku pro zářivku. Ten co jsem sehnal je nějaký noname a byly v něm sežehlý tranzistory a nějaký odpory. To jsem opravil a ted mě zajímá jak mu snížit výkon z 20W na 11W. Napadlo mě, že by stačilo přimotat závity na tlumivku. Ale nevím kolik. Zatím hodlám postupovat takto: Zjistím si odmotáním kolik je tam závitů. 11W je proti 20W asi polovina, to znamená poloviční proud a z toho vyplývá dvojnásobná indukčnost. A ted jak z tý indukčnosti vypočítám počet závitů. Jádro zůstane stejný, vzduchová mezera tam není. Zapojení stejný jako v úsporce. Věděl by někdo jak to dál dopočítat? Protože mám takový tušení, že indukčnost nestoupá lineárně s počtem závitů.
Díky

Uživatelský avatar
promise
Příspěvky: 111
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00

#2 Příspěvek od promise »

Máš správné tušení -indukènost roste se ètvercem poètu závitù.Tedy dvakrát více závitù -ètyøikrát vìtší indukènost.

Uživatelský avatar
Karbus
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2008, 01:00

#3 Příspěvek od Karbus »

Díky :)
Tak to nebude zase tak těžký vypočítat.
Čistě teoreticky bych měl navinout: odmocnina ze 2 * současný počet závitů. Je to tak? Pro dvojnásobnou indukčnost.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Pozor na dvě věci, výkon na trubici se nemění lineárně s impedancí předřadníku, protože výboj v trubici má na napětí nelineární průběh odporu. Druhá zrada je to, že indukčnost tvoří kromě reaktance i rezonanční obvod s kondem mezi konci trubice a když změníš indukčnost, nemusí se tak dobře zapalovat výboj při startu. Budeš muset měnit i ten kond (2-10 nF).
Nejpohodlnější je použít hrniček s mezerou, tu vyplnit polyuretanem (třeba mezikruží z balení CD, bílý kotouček z porézního plastu) a za měření primárního výkonu přitahovat/povolovat. Pak indukčnost změříš a navineš na míru.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#5 Příspěvek od Devo70 »

Crifodo píše:Pozor na dvě věci, výkon na trubici se nemění lineárně s impedancí předřadníku, protože výboj v trubici má na napětí nelineární průběh odporu. Druhá zrada je to, že indukčnost tvoří kromě reaktance i rezonanční obvod s kondem mezi konci trubice a když změníš indukčnost, nemusí se tak dobře zapalovat výboj při startu. Budeš muset měnit i ten kond (2-10 nF).
Nejpohodlnější je použít hrniček s mezerou, tu vyplnit polyuretanem (třeba mezikruží z balení CD, bílý kotouček z porézního plastu) a za měření primárního výkonu přitahovat/povolovat. Pak indukčnost změříš a navineš na míru.
Nestačilo by znížiť len hodnotu kondu? Tým pádom poklesne prúd trubicou a následne aj príkon.

Uživatelský avatar
Haty
Příspěvky: 86
Registrován: 04 led 2009, 01:00
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

#6 Příspěvek od Haty »

Na netu jsem našel toto
Haty

http://www.danyk.wz.cz/zarivk_p.html

Uživatelský avatar
Karbus
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2008, 01:00

#7 Příspěvek od Karbus »

To Crifodo:
Perfektní nápad, ale myslím, že stejně jako hrníček poslouží i EE jádro. Navinu to podle toho svýho předpisu a pak to odladím tou mezerou a zakápnu lepidlem. Nemám totiž možnost to změřit, nemám LC metr ani osciloskop.

To Devo 70: S tim kondíkem nevím jak by to šlapalo, ale asi by to šlo. Jenomže mě to stejně nevyhovuje, protože chci ty zářivky pripojit dvě. Ale kdyby to šlo, byla by to paráda, přeci jenom je to bez motání.

To Haty: tohle znám, ale přijde mi to zbytečný to dělat kvůli 22 Watům.

Ještě by mě zajímalo, jestli není možné nějak ty zářivky zapojit(sériově, paralelně) Pak by to mělo jít i bez úprav. Někde jsem četl, že by snad mělo stačit spojit dva a dva vývody na trubici a žhavit jen krajní vlákna, ale co je na tom pravdy, nevím.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“