otf 484 - poduška

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od pajosek2 »

Duvsan píše:Vím, který je to boosterkondenzátor, jen mi nebylo jasné, k čemu tam je. Tak mi napadlo; jestli hádám správně;, netvoří s vinutím VT-trafa rezonanční člen a já jsem mu posunul rezonanci? Jestli jo, tak mám dvě možnosti: zabalit to, nebo si to neodborně nabastlit a jestli klekne, tak mu povím "nazdar". Ztratit co nemám. Po té literatuře se kouknu. Díky, kokune.
Hádáš blbě.Energie akumulovaná v tom kondu se využívá ve spolupráci s vychyl. cívkama pro správné fungování ŘKS. O rezonanci v tomhle případě nejde.
Už to tady bylo nápsáno,tak znovu: SEŽEŃ SI LITERATURU :!:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#17 Příspěvek od kokun »

pajosek2 píše:
Duvsan píše:Vím, který je to boosterkondenzátor, jen mi nebylo jasné, k čemu tam je. Tak mi napadlo; jestli hádám správně;, netvoří s vinutím VT-trafa rezonanční člen a já jsem mu posunul rezonanci? Jestli jo, tak mám dvě možnosti: zabalit to, nebo si to neodborně nabastlit a jestli klekne, tak mu povím "nazdar". Ztratit co nemám. Po té literatuře se kouknu. Díky, kokune.
Hádáš blbě.Energie akumulovaná v tom kondu se využívá ve spolupráci s vychyl. cívkama pro správné fungování ŘKS. O rezonanci v tomhle případě nejde.
Už to tady bylo nápsáno,tak znovu: SEŽEŃ SI LITERATURU :!:
Ale přeci má trochu pravdu - protože u toho kondu (cca 5 až 10 k) bývá na DPS připravené místo pro "doosazení" jednoho i dvou dalších kondů, menší hodnoty (řádově 100-vky pF) pro doladění právě na tu 5. harmonickou. Pochopil to dobře - všechny indukčnosti (tj. VN-tr. + V.C. a další tlumivky) s těmi kondíky ten rezonanční obvod opravdu tvoří - proto se těmi paralelními kondy doladuje ten obvod právě na tu 5. harmonickou. (Ve schematech jsou obvykle uvedena jen poziční čísla těch kondů, bez hodnot! Vyjímečně jsou i hodnoty uvedeny někde pod sch. v tabulce).

EDIT: K tomu skopu - jistěže ti pomůže (a bez něj "ani rána"). Můžeš sledovat tu "prohlubeň" na vrcholu zpětnoběhového impulzu (a při ladění do rezonance uvidíš jak se ti posouvá "k vrcholu, nebo mimo něj").

pajosek dva

#18 Příspěvek od pajosek dva »

Asi mám blbé info,ale VN trafa bývaly ladìny na 3. harmonickou. Tìmi kondíky se nastavovala výše VN.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

To bývaly, u černobílých TVP, ladění vn trafa na třetí harmonickou používal třeba Grundig a Philips. A taky na pátou harmonickou, to měla tuším naše Olympia a odvozené typy, tam ale byla externí cívka s dolaďovacím jádrem.
U televizí s násobičem se to nepoužívá.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#20 Příspěvek od kokun »

pajosek dva píše:Asi mám blbé info,ale VN trafa bývaly laděny na 3. harmonickou. Těmi kondíky se nastavovala výše VN.
Tak abych pravdu řekl, mně tato teorie nikdy moc "nebrala" (nebožtík Franta Novotný se musí v hrobě obracet) :wink:

Na 3. harm. bývaly laděny tvp řady DUKLA (aj. "lampovky"), tranz. řada OLYMPIA už byla na 5. harm. - jak píše Hill.
To dostavování velikosti VN paralel. kondíky bylo u řady C416 (s násobičem).
"Ladění" ŘKS na tu 5. harm. bylo dobře popsáno v některém ze starších Servismanuálů na tvp OTF - jenže, když ho teď zrovna potřebuji, tak ne ne ho najít.

EDIT: - Stručný popis f-ce ŘKS najdeš téměř v každém Servismanuálu OTF, či OVP.
Velmi podrobný popis f-cí nejen ŘKS /včetně korekce )( s diodovým modulátorem/, ale i ostatních "bloků TVP" najdeš v "TI č. 61 - Color 428".
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#21 Příspěvek od Duvsan »

Hoši, koukám, že se to tu rozjelo. Kouknu se po literatuře (dík, kokune, taky dík za ten osciloskop), každopádně to teď už nevzdám. Na půdu to vyhodit môžu i potom. Nebo třeba jej zkusím skřížit s C428 nebo některým z té řady. Byly na jedno brdo - jejich krása. Ale začnu až zítra.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od ZdenekHQ »

Kdybys chtěl jednu Oravu 445 s vadným VN na pokusy, tak se můžeš stavit :D

Na kondíku byl studeňák a trafo je šlusnutý....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
komeky
Příspěvky: 92
Registrován: 20 led 2009, 01:00
Bydliště: stred Slovenska

#23 Příspěvek od komeky »

kokun - ako vidím, tak Frantu Novotného na tomto fore asi pozná viac ludí, česť jeho pamiatke, ani neviem ako je to dávno čo umrel.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#24 Příspěvek od kokun »

komeky píše:kokun - ako vidím, tak Frantu Novotného na tomto fore asi pozná viac ludí, česť jeho pamiatke, ani neviem ako je to dávno čo umrel.
Cca 10 let - bylo mu osmapadesát :(
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#25 Příspěvek od Duvsan »

Dík Zdenku, to mi asi moc nepomůže. Myslel jsem dát rozklad z toho a signály pouštět z tohohle. Ale to budu řešit až potom. Ještě jsem nezkoumal, co by tenhle pokus obnášel.

Uživatelský avatar
komeky
Příspěvky: 92
Registrován: 20 led 2009, 01:00
Bydliště: stred Slovenska

#26 Příspěvek od komeky »

kokun - dakujem za info.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#27 Příspěvek od Duvsan »

kokune, za jaké info?

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#28 Příspěvek od Duvsan »

Jo, pardon, blbě jsem se podíval.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#29 Příspěvek od Duvsan »

OTF 484 - tam mi odešlo OSD. Nikdo jste mi neporadil, co s tím. Průběžně jsem zjistil, že to, s čím si hraju teď, má mnohem blíže ke Coloru 445, kromě pojistek kolem VN a navíc má teletext. Dále budu popisovat podle tohohle.
Takže provedl jsem následující:

Vyndal jsem diodu VD404,
na místě FU401 u mě byl odpor 1R0; přemístil jsem jej na pozici diody,
napojil jsem to přímo ke zdroji +18V, na C123 (myslím, je to blbě čitelné), tím jsem něco odlehčil VN-trafo,
L403, R407 jsem odpojil od kostry a napojil jsem je ke 4-ce drátu VN-trafa; tím jsem natáhnul obraz na šířku,
pro jistotu jsem odpojil zvukové konce a NL201 (LA7910),
NL201 jsem napojil na +12V a R210 jsem vyměnil za 220R,
odpojil jsem 8-ku drát trafa zdroje a připojil jsem jej ke 12-ce drátu; získal jsem asi 33V,
dál jsem to okopíroval podle C437 nebo C439 (jedno schéma).

Šlapalo to několik hodin nebo spíše večerů, najednou odeška korekce a po dalším zapnutí vertikál. Řádkáč je snad nezmař, odešel vertikál. Tušíte někdo, proč?
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 04 bře 2009, 16:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#30 Příspěvek od kokun »

Jak tě něco malého nesežere, tak z tebe něco velikého bude. :opravar:

Škoda, že ta OTF-ka už dávno neexistuje, být tady ještě, tak tě okamžitě berou do svého vývojového oddělení :lol:

Ty to tady "křížíš" jako tady:
Otěcko maďárik, matka lovenka, iba ja som taká zku*vená križovatka :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“