pomoc se zdrojem

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mirafordik
Příspěvky: 75
Registrován: 13 úno 2007, 01:00

#16 Příspěvek od mirafordik »

máš pravdu,plete se mi proudové omezení a ochrana.už tomu docela rozumím,ale ještě poslední otázku,jak si nastavím proud 1A bez použití zátěže? nebo tomu mám rozumět tak,že připojím proměnný odpor 20ohm na výstup zdroje a nastavím 10V a 1A?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Neměj mi to za zlé , ale ten kamarád by Ti mohl vysvětlit snad během cca0,5 hodiny o co gou a řekne Ti pro Tebe nutný výcuc z dvou až tří knih , který opravdu potřebuješ . Výhoda v tom případě je nabíledni-zeptáš se a on odpoví atd. Popisovat Ti to můžeme celý den , ale těžko z toho budeš , nechci Tě v žádném případě podceňovat ,chytrý .

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od michalnb »

mirafordik píše:máš pravdu,plete se mi proudové omezení a ochrana.už tomu docela rozumím,ale ještě poslední otázku,jak si nastavím proud 1A bez použití zátěže? nebo tomu mám rozumět tak,že připojím proměnný odpor 20ohm na výstup zdroje a nastavím 10V a 1A?
I(prúd v Ampéroch)=U(napätie vo Voltoch)/R(odpor v Ohmoch) Teda pri tomto tvojom príklade: R=20ohm a U=10V => I=10/20=0,5A - čo je maximálny prúd, ktorý tam bude tiecť. Obmedzením ho môžeš nastaviť na I<0,5 alebo I=0,5 viac však nie(aj keď mu budeš pridávať na obmedzení ďalej - pridávaním myslím to spomínané otváranie kohútiku). Je to trochu špecifická záležitosť a nenapadajú ma žiadne ekvivalenty z vodariny či automechaniky okrem toho kohútiku. Ak máš kamaráta(kamarátku) alebo niekoho známeho elektrotechnika a vedel by ti venovať aspoň 1/2 hodinu, zober k nemu ten zdroj a on ti to vysvetlí aj s ukážkou. V tomto prípade obzvlášť platí lepšie 1x vidieť ako 100x počuť, keďže si neštudoval základy tohoto odboru.
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

nechci nikoho podceňovat ani přeceňovat, ale pochopit detailně princip toho zdroje a umět vysvětlit funkci každý součástky by za mých mladých let na elektroprůmyslovce umělo asi tak 5 lidí z 30. (Dalších 5 by se to dokázalo v křeči našprtat a za měsíc už nic nevědět).
Ten zdroj postavíš nebo teda spíš oživíš bez znalostí leda s pořádnou porcí štěstí, chtít to po automechanikovi bych si netroufl a považuju za bezúčelné takovou věc zadávat k "vylosování", no ale to nebudem řešit.
zdroj má dávat 17V/3A což je i se ztrátama na lineární regulaci asi tak 60-65W, ty máš trafo 17,5V 2A=35W. Tohle fungovat nebude, trafo je poloviční než by mělo.
Používat halogen žárovku jako zátěž je nevhodné, jednak je tomoc a hlavně za studena má nepatrný odpor vlákna a přes omezení se ani nenažhaví. Sežeň si buď sadu výkonových odporů nebo školní reostat šoupák.
Proudové omezení bez zátěže nastavíš výpočtem úbytku na snímacím odporu (R5), musí mít takovou velikost aby napětí na něm způsobilo otevření regulačního členu - obecně.

Uživatelský avatar
mirafordik
Příspěvky: 75
Registrován: 13 úno 2007, 01:00

#20 Příspěvek od mirafordik »

tak ten zdroj mám hotovej postavenej a podle toho,co tu čtu by měl fungovat,akorát ta zátěž je moc veliká,dám jinou žárovku 12V/20W,to musí ten zdroj zvládnout,jinak vám všem děkuji za vaší trpělivost se mnou.doufám,že toto vlákno pomůže dalším při oživování svých zdrojů a některých nejasností,jako jsem měl já

Uživatelský avatar
janosmd
Příspěvky: 26
Registrován: 05 úno 2009, 01:00

#21 Příspěvek od janosmd »

Stavial som nieco podobne pre uspesne ukoncenie vyucneho listu. Stavebnica obsahovala rezistory ktore mali 5% toleranciu co pre nastavovanie limitov max a min. prudoveho obmadzania robilo neprijemne nasledky. Niektori neovladali ani to. Budis boli lepsi v predmetoch ktore su im teraz aj po ukonceni maturity absolutne zbytocne - maju lepsi vseobecny rozhlad ale zameranie nulove :twisted:
Kym sa bude v skolstve marnit obrovsky kapital casu a penazi pre "vseobecny rozhlad" a vysledok bude takyto v znalostiach odobru tak to naozaj nema zmysel... platit dane na ziadny efekt... SKLSTVO POTREBUJE REFORMU

Pardon za trocha kritiky :idea:

Vypocitaj si nejaku odporovu zataz na vystup zdroja (U=RxI)napr. na 100mA a i. napr pri hodnote 12V alebo inej aku si zvolis. Prudova poistka by ti mala zareagovat vtedy ked dosiahnes tebou zvolenu prudovu hodnotu sposobom ,ze ti nedovoli regulovat napatie smerom nahor. Samozrejme to budes merat multimetrom na rozsahu merania prudu pripojenom v serii ku rezistoru (odporovej zatazi)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“