Zesik KD503

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#16 Příspěvek od Radix »

Ne, upload je nepřehledný.

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od thunderstrike »

thunderstrike (zav.) seznam.cz dík

Frco1

#18 Příspěvek od Frco1 »

Oldradio píše:Možná by bylo lepší ty KD503 nabídnou k prodeji, zájemcù se urèitì najde dost. Ve vrábelských bednách odcházely jak na bìžícím pásu.
Koupím min 4ks.

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#19 Příspěvek od svmbass »

Na forum audioweb dal Sinclair schéma koncového zesilovače se 4x KD503
http://www.ukazto.com/?img=3964948~sche ... vabezo.jpg
Dps vytvořil člen Mira, s doplněním obvodu ochran.
Cvičně jsem dle schéma minulý měsíc modul sestavil a u něho v Luhačovicích odladili:
http://img19.picoodle.com/img/img19/3/2 ... c05529.jpg
Doma jsem pak provedl zvukovou zkoušku modulu 4x KD503 s porovnáním SPV-250P a chodí velmi slušně.
http://img26.picoodle.com/img/img26/3/2 ... fa0c3e.jpg
Nyní mám oživené další dva konce s KD503 a přípravuji komplexní integrovaný Hifi zesilovač i s tranzistorovými korekcemi.
http://www.ukazto.com/?img=3914779~Audi ... vnrozm.jpg
http://www.ukazto.com/?img=3914842~Audi ... tnstor.jpg
Link je vedený na audiowebu v „Sinclair chronologicky“. Tady jen informativně…

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#20 Příspěvek od oscilos »

Já bych se novostavbě nebránil! Nicméně to už chce trochu umu.KD503 jsou dost fortelný tranzistory a nechají si lecos líbit...

Co si spoustu lidí neuvědomí je jedna věc! Každy chce co nejmaximalnější výkon! a naráží na problémy s malím závěrným napětím trednů! (to se týká samozřejmě starších trendů jako 503,607,KDY76 atd).Pak to každý štavý na hranici a jsou stím problémy nebo se to musí vybírat a to většina lidí neumí. Co jsem vypozoroval je jeden fakt že cca70% těchto bastlířů nenapadne dát ty zesáky do můstku a zístak tak fortelný zesák s poměrně rozumným napajecím napětím apřitom při použití třeba zmíněných KD503 brutální výkon do čtyřech nebo dokonce ještě brutálnější do dvou!

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#21 Příspěvek od svmbass »

V mém případě tento zesilovač vůbec nepotřebuji, bastlím ho „pouze pro radost“. Honbu za enormními výkony zesilovačů mám za sebou.
U tohoto 4x KD503 bude napájecí napětí 2x +/-43V, čili samostatně pro každý kanál. K tomu účelu jsem v Aldaxu pořídil toroid Atr2B.
Oscilosi, trandy KD503 mám poněkud lepší na Uce (až 150V), nežli jaké zmiňuješ. Od Sinclaira jsem ke stavbě tohoto prototypu obdržel vyměřené kousky i na betu při 4A :lol:
http://img19.picoodle.com/img/img19/3/2 ... 94457d.jpg
Všechny jsou z jedné výrobní série.

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#22 Příspěvek od oscilos »

Ale no jo Leoš ti dal nějaké dobré kousky co mají Uceo 130-150V! Né vždy má každý takové to dobré kusy. ale ostatně jsem to napsal že né každý si to umí vyměřit... A zase napajecí napětí +-43V není tolik :-) a na toto Uceo se jistě najde jěště spoustu 503, ale Štefan to honil myslím do +-56V a to už je fakt dost.

Myslím že s 503 není problém udělat 300W v můstku a nemusíš je ani měřit protže se vejdeš do +-38V
:D

Uživatelský avatar
e-man
Příspěvky: 62
Registrován: 06 bře 2008, 01:00

#23 Příspěvek od e-man »

KD503 jsou¨" svářecí " trandy a porovnávat je s BDW nebo dokonce s TIP
je irelevantní(nechci být hrubý) . Jsou výrobně neošizené-pořádný kus
křemíku na čisté mědi.Odprásknout je už dá dost práci a hodně hrubé
zacházení. Většina současné produkce kromě prvoligových firem-
M, ON, ST. TO a pár dalších- je o..baná . Mám je v AUJ 637 kde zdvojené
chodí v klidu do dvou ohmů. My ,kteří jich máme v šufleti desítky, jsme
spokojenými majiteli a upotřebení si vždy najdou.Třeba v zajímavém
projektu.který tu velkoryse nabízí Betaron :D
E-man

Uživatelský avatar
e-man
Příspěvky: 62
Registrován: 06 bře 2008, 01:00

#24 Příspěvek od e-man »

Betaron=Symbass
E-man

Uživatelský avatar
somorastik
Příspěvky: 427
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od somorastik »

Mňa by zaujímalo nejaké jednoduché zapojenie v triede A, iba s jedným tranzistorom?
Ma niekto niečo také?

Možno niečo takéto:

http://step-in-hifi.atspace.com/Doz/Doz.htm

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#26 Příspěvek od sinclair »

e-mane, mluvíš mi z duše. My bychom si asi rozuměli...

Uživatelský avatar
e-man
Příspěvky: 62
Registrován: 06 bře 2008, 01:00

#27 Příspěvek od e-man »

Jsem poctěn, že na můj příspěvek zareagoval jeden z Velkých . Díky za
bezvadný projekt Holoprdelník 200 všem ,kdo se na něm podíleli.
E-man

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#28 Příspěvek od PixelOrgy »

Zdravim...
koukam tu tak na tuhle rozvijejici se debatu a rad bych se taky (asi blbe) zeptal, jaky ma rada starsich nazor na KD607/617 :-) ? Prave jsem se pustil taky do vyroby zesu, cca 30-50W/kanal, vic nebude potreba. Na to by mel stacit jeden par/kanal tech KD (mam jich 10 novych, proto se ptam). Zbytek (zdroj, korekce, prep. vstupu apod.) je v podstate hotov, jen ten koncak je porad dilema.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#29 Příspěvek od sinclair »

Není kádéčko jako kádéčko.
Pokud jsou ale nepoužité a z dobrého vrhu, tak s jedním párem KD607/617 lze bez problémů s tepelnou a elektrickou bezpečností realizovat koncový zesilovač okolo 75W/4ohm. Pro větší výkony tyto tranzistory vhodné nejsou. Je tam ještě jedna možnost a to ta, že se využije plného katalogového dovoleného napětí /80V/, tranzistory se změří, zda mají nějakou rezervu a použije se zátěž 8 ohm. V tom případě konec odevzdá prakticky shodný výkon /okolo 65W do 8 ohm/.
Tyto tranzistory používá pro výkony okolo 90-100W/4ohm jenom blázen-akutně totiž hrozí nedostatek rezervy v kolektorovém proudu ve špičkách a při hodně jalové zátěži. Pak se tranzistory často ocitají v pracovním pásmu mimo SOA, hlavně pokud jsou teplejší, brzy se prorazí sekundárním průrazem a svádí se to pak na všechno možné, jen se neuvažuje 🤐 dotyčného konstruktéra.

Takže na koncák do 75W/4ohm beze všeho.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od PixelOrgy »

Tak to rad ctu, ty trandy budou napajeny +/- 30-40V, takze cca 40W do 4ohm. To by nemelo ani moc topit. Je nutnost je nejak parovat, nebo je to u nizsich vykonu jedno? Jeste bych se zeptal, pokud bych chtel pouzit elektronkovej predzes (2xECC83) v kombinaci s trazistorovym zesilovacem (ten predzes uz je hotovej a funguje, tak proto), je nutny nejak prizpusobovat velkou impedanci vystupu predzesu treba kat. sledovacem, nebo fetem na vstupu koncaku, ci to pujde pripojit primo pres C ~100-200nF na bazi bipol. trandu? Nebo jsem to cely spatne pochopil?
Diky za radu

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“