Problém s pøíjmem TV - nìkde je rušení - kde a co to ruší?

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rudis
Příspěvky: 101
Registrován: 28 dub 2005, 02:00

#16 Příspěvek od rudis »

nemáš někde pobíž bezdrátovej telefon ? nebo jeho základnu , nebo nějaký modem , v takhle pravidelných intevalech vysílá , je to sice knitočtově úplne jinde kolem 1800MHz ,ale silné pole může nějaký zesilovač rozhodit.
Náhodou jsem si nechal na stole puštěný spektr.analyzátor pro SAT a všiml jsem si nějakého signálu ,který takhle vysílal ...
R.

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#17 Příspěvek od jopo166 »

prejav tohoto rusenia moze sposobovat aj nedostatocne dotiahnutie zosilovaca k prvkom anteny popripade nedostatocny kontakt zarica s fazovacim vedenim takties ak sa pouziva anteny zosilovac napr.swa 3 a jemu podobne tak to potom vypada takties sa moze niekte opjerat opletenie staci ak sa obcas dotika 1 vodic opletenia takties obcas sa stava ze je nechani prostredny vodic v kably dlhsi a ten sa naviaze do samotneho zosilovaca urcite by som nepouzival tieto lacne zosilovace ale pouzil by som dobre tienene napr od teroz uz viackrat sa mi stalo ze bol v uplne novej antene vadny zosilovac konkretne tranzistor v prvom stupni zosilovaca. ale odporucam vsade skontrolovat to opletenie ci sa nedotika prostredneho vodica

D.i.n.g.o

#18 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Navrhnout si zes nedokážu, až tak tomu nehovím. Na netu se potuluje spousta schémet ke všemu možnýmu, bohužel poznat mezi nima nìco kvalitního a hlavnì funkèního ovšem lze težko, proto se ptám.

Koax je naprosto vpoøádku a to i spoje šrouby atd. - nejsem diletant delší dobu do elektroniky dìlám. A rozhodnì si na zapojení všeho co dìlám dávám záležet.

Jestli si poøídili sousedi domù nìco nového nevim, ale vzhledem k tomu že to tady je skoro samej dùchodce, tak pochybuju.

Zesliovaè byl u antény, nyní jsem udìlal zmìnu a v anténì zustal jen symetrizaèní èlen a zesík mám doma abych mohl snadnìji pátrat po pøíèinì.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Můžeš zkusit přesunout tu zarušenou anténu blíž k té, co chodí dobře?
Tam může hrát roli nehomogenita pole - buď je ta první stíněná proti rušení plechovou střechou a druhá ne, případně je ta druhá v místě, kde je zesilovač přebuzený vršky synchronizačních impulsů TV signálu, který sice je silný, ale třeba pro odrazy nepoužitelný. V tom případě bych zkusil zesilovač, třeba i částečně selektivní*), "do vedení" pár metrů od antény a do ní dal jen symetrizační člen, roli může hrát i spojení konstrukce antény se zemí, zejména, když je vedle ní za stěnou nějaký špatně odrušený síťový zdroj atd.
- Rušení je synchronní se sítí nebo se snímkovým kmitočtem? Často pomůže víc snímek z obrazovky televize, než osciloskopu.
- Po odpojení karty v počítači (odpojit anténní kabel!) - rušení existuje?
- Po odpojení zdroje počítače ze sítě (vytáhnout šňůru) - rušení trvá?
- Co ti brání použít aktivní rozbočovač a jet jen na jednu anténu?
Na tyto otázky jsem tu ještě nenašel odpověď.

Jinak připomenu Českého zjištění: nehomogenita pole je u nás taková, že místy na stejnou anténu není příjem možný, ačkoliv o pár metrů vedle se všechny programy s úspěchem přijímají.
*) částečně selektivním míním zesilovač určený pro příjem 2-5 kanálů, třeba takový, jako na konci tohoto seznamu ( http://www.ivo-pt.cz/analogove-pozemni- ... -b1.22.htm ) předladěný pro ně z fabriky. On je vlastně pro ně jen optimalizovaný, to potlačení ostatních není zas tak výrazné, proto se zdráhám tomu říkat "selektivní".

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Jenys »

Jak tu správně píše Hill, proč tam nedáš z dobře fungující antény rozbočovač a nejedeš jen na jednu OK anténu :?: Těch rozbočovačů je hafo a dobrých. U známého jsem to dělal a bez problémů. Doma to mám také a to dokonce tak, (asi to není nejlepší řešení)...dva dvou rozbočovače v sobě a jde to :wink: Ale jediný problém jsem měl s tím, že PC TV karta měla jinou citlivost a zahlcoval se signál. Tam jsem si musel dát jinou anténu a bylo po prolblému. Jen bylo zajímavé, že s tím signálem neměla problém DVB T :?: Asi měl jinak citlivý vstup :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od otakarv »

Hill píše:
Jinak připomenu Českého zjištění: nehomogenita pole je u nás taková, že místy na stejnou anténu není příjem možný, ačkoliv o pár metrů vedle se všechny programy s úspěchem přijímají.
Toto se mi přesně stalo před léty,když jsem kamarádovi napojoval antény.U zabetonovaného sloupku,kde bylo bezproblémové uchycení dřevěné tyče s anténami,byl signál nepoužitelný,strašně zrnitý.Posunuli jsme tyč pouze o 1m od sloupku a signál "jak fotka".Tudiž jsme museli vykopat jámu,dát zpěry na tyč,aby se nevyvrátila a tím se problém se zlým signálem vyřešil.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Zkusil jsi taky mezi sebou přehodit kabely od antén, teda oba dva odpojit a levý zapojit do pravé a pravý do levé? Možná to pomůže v hledání. Jinak k tomu rozbočovači se přikláním.

D.i.n.g.o

#23 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Ono je hlavnì zajímavé, že to jak to bylo, tak to fungovalo bezvadnì 7let.

Anténa je na døevìné tyèi na trámu.
A pohnout s anténou nemùžu - krátký kabel.

Co to tady zkouším, tak je úplnì jedno jestli je vypnutý poèítaè a to i ze zdi nebo ne - výsledek stejný.


Jak moc se ovlivní signál, když dám ty antény 1m od sebe?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Když si ty antény nebudou vzájemně moc zasahovat do Fresnelovy zóny ( http://www.zcomax.cz/Fresnelova_zona.aspx ), případně nebude zesilovač v jedné z nich přebuzený nebo nebude zakmitávat z jiné příčiny (například nepřizpůsobení na vstupu v důsledku špatného kontaktu zářičů), tak se nic zvláštního nestane a možná to bude chodit, i když někdy je i metr moc.
Vyměnit krátký kabel za delší nebo použít dobrodiní F-spojky snad není takový problém.
Ale stejně bych napřed přešel spoje na anténě: kontakt prvků a předzesilovače na fázovací vedení, přeladil pásmo, jestli tam není nějaký silný signál na kanálu, který nepřijímáš (to pak znamená, že si s ním zesilovač neví rady a odnesou to ostatní programy mimo jednoho dvou, na jejichž kanály není anténa tak citlivá).
Nepostavili ti tam někde tak do 2 km vzdálenosti nějakou velkou železobetonovou obludu? Pak by mohlo pomoci přendat anténu o metr dva tři dozadu nebo dopředu.
Hodně lze ale vyčíst z televizního obrazu. Když můžeš fotit z osciloskopu, už tu mohl být TV obraz a třeba bylo vše jasné.

mates13
Příspěvky: 74
Registrován: 18 úno 2009, 01:00

#25 Příspěvek od mates13 »

D.i.n.g.o píše: Zesliovač byl u antény, nyní jsem udělal změnu a v anténě zustal jen symetrizační člen a zesík mám doma abych mohl snadněji pátrat po příčině.
jestli máš ten zesilovač až skoro u televize tak se vůbec nedivím, že Ti to nejde, nejenže zesilovač zesiluje šum a rušení a nevykryje ztráty ve vedení, ale zároveň Ti s televizí pěkně kmitá....viz vzpomínaný Český....
D.i.n.g.o píše:Navrhnout si zes nedokážu, až tak tomu nehovím. Na netu se potuluje spousta schémet ke všemu možnýmu, bohužel poznat mezi nima něco kvalitního a hlavně funkčního ovšem lze težko, proto se ptám.

V tom případě, Teroz, Teson, Ivo a další...zesilovač co nejblíž k anténě a co nejdál od TV....

D.i.n.g.o

#26 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Takže jsem se vrátil k pùvodní verzi - pùvodní zesilovaè zpìt do antény. Kabel jsem prodloužil (nastavil). Anténu jsem postupnì vyzkoušel na 5ti místech vèetnì toho, že jsem tu anténu dal necelý metr od první antény. Obraz se nezhoršil ani na jednom pøijímaèi, u mì rušení zmizlo ze tøech programù a zùstalo v menší míøe na ÈT1, tak jsem zkusil dát anténu o metr dál od první a dal jsem jí blíž krytinì - kraji baráku a níže k podlaze pùdy - Nova se nepatrnì zhošila (trochu zrna) na ÈT2 je nepatrný duch, ale hlavnì to podstatné rušení prakticky zmizelo 8O - zùstalo chvilkama na ÈT1, ale to se dá sotva postøehnout. Celý to je záhadný, anténa zùstala v pùvodní ose pøíjmu, jen je o 1,5metru níže a blíž ke kraji baráku.
Tímto to považuju za vyøešené.
A du si dát pivo.
PS: dík všem za rady, i když vìtšinu vìcí jsem vyzkoušel už pøed tìmi radami.

PS2: doufám, že to pomùže i nìkomu jinému, kdo bude øešit nìco podobného. :wink:

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#27 Příspěvek od jopo166 »

pod kritinov anteny su same o sebe blbost a dalsia blbost je pouzit polsky zosilovac ale hlavne ze to ide cysledky zo zosilovacom v krabycke by boly urcite lepsie ale aj ja som sa jeden cas babral zo zosilovacom doknca ani teros nepomohol vyriesil som to kanalovym zosilovacom.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“