Rele z motorky

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dalis
Příspěvky: 32
Registrován: 28 led 2008, 01:00

Rele z motorky

#1 Příspěvek od Dalis »

Zdravím,
známej ma čz 175 a odešlo mu relé, upálil se mu kontakt pri skratu a nechce investovat do nového 500,- kč existuje nějaka bastl nahrada na bazi pol. prvku ? relé umělo výkon myslím kolem 75W.
btw: na webu jsem hledal i přes google a nic jsem nenašel zatím..

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Už se to tu řešilo:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... 67_162.jpg
http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=90
Oboje jsou nejspíš na 45W ale předělání na 75W spočívá pouze ve výměně diody D1 (u obou schémat). Popřípadě můžeš vymyslet něco sám, je to dost jednoduché, osobně bych zvolil verzi z AR, protože ta z elwebu je zbytečně složitá.

Uživatelský avatar
Dalis
Příspěvky: 32
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od Dalis »

Bych zkusil tu z AR da se někde sehnat cely článek ?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od AmarokCZ »

Buď si sežeň příslušné AR (A3/80), nebo se zeptej toho, kdo to vyfotil ( http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=13650 ) - uživatel jano2

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Mirda »

Toto chodí už několik let.
Přílohy
Regler.gif
(37.55 KiB) Staženo 393 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od AmarokCZ »

Mirda píše:Toto chodí už několik let.
A chodí to i na 75W rotoru? Já mám na svým dynamu vyzkoušený, že s odporem nad 10ohm (R14) se nedostanu s napětím nad 1V (při jakýchkoliv otáčkách). A když je ten odpor 0ohm, tak je na dynamu na volnoběh cca 3V a plnou zátěž (50W) přebírá dynamo až při 2500otáčkách a to platí v případě obyč.regulátoru, kde nejsou úbytky na polovodičích. S mechanickým regulátorem pracuje moje dynamo bezproblémově, takže si myslím, že tento problému je všeobecný pro všechny 75W dynama.
Zkoušel jsem několik elektronických a ty buď nedokázaly dynamo nabudit, nebo díky úbytku na diodě jsem přicházel o cenných cca 0.5V a dynamo mělo dostatečný výkon až ve vyšších otáčkách (díky čemuž jsem musel akumulátor často dobíjet).
Jinak na dvě 45W dynama jsem elektronické regulátory nainstaloval a fungují výborně (ty z AR), ale na 75W je nejlepší mechanický regulátor, protože 45W dynamo dává na volnoběh plný výkon, kdežto 75W dynamo nedává na volnoběh nic (protože má na rotoru méně závitů tlustším drátem) a plný výkon dává až tak při 2000 až 2500 otáčkách, 45W dynamo při těchto otáčkách je schopno dodat až 200W výkonu (změřeno, ale samozřejmně ne trvale).

army666

#7 Příspěvek od army666 »

já jsem sehnal za 150 original náhradu elektronické relé staèí se poshánìt

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#8 Příspěvek od jano2 »

Ak sa mi to podari najst,tak ti to ofotim a dam sem.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#9 Příspěvek od jano2 »

No len tak,z fotaku...
Přílohy
Picture 026.jpg
(109.09 KiB) Staženo 164 x
Picture 027.jpg
(109.03 KiB) Staženo 161 x

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Mirda »

AmarokCZ píše:
Mirda píše:Toto chodí už několik let.
A chodí to i na 75W rotoru? Já mám na svým dynamu vyzkoušený, že s odporem nad 10ohm (R14) se nedostanu s napětím nad 1V (při jakýchkoliv otáčkách). A když je ten odpor 0ohm, tak je na dynamu na volnoběh cca 3V a plnou zátěž (50W) přebírá dynamo až při 2500otáčkách a to platí v případě obyč.regulátoru, kde nejsou úbytky na polovodičích. S mechanickým regulátorem pracuje moje dynamo bezproblémově, takže si myslím, že tento problému je všeobecný pro všechny 75W dynama.
Zkoušel jsem několik elektronických a ty buď nedokázaly dynamo nabudit, nebo díky úbytku na diodě jsem přicházel o cenných cca 0.5V a dynamo mělo dostatečný výkon až ve vyšších otáčkách (díky čemuž jsem musel akumulátor často dobíjet).
Jinak na dvě 45W dynama jsem elektronické regulátory nainstaloval a fungují výborně (ty z AR), ale na 75W je nejlepší mechanický regulátor, protože 45W dynamo dává na volnoběh plný výkon, kdežto 75W dynamo nedává na volnoběh nic (protože má na rotoru méně závitů tlustším drátem) a plný výkon dává až tak při 2000 až 2500 otáčkách, 45W dynamo při těchto otáčkách je schopno dodat až 200W výkonu (změřeno, ale samozřejmně ne trvale).
Jaký je tam odpor při tom mechanickém relé?

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od AmarokCZ »

Mechanické relé má odpor 6ohm, respektive 0ohm (těch 0ohm vede k rychlému nabuzení při nižších otáčkách narozdíl od elektronické verze)

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#12 Příspěvek od Mirda »

Tak to jedině přídit mechanické v té hliníkové krabičce co se dávalo na rám pod nádrž viz: http://www.elkomp.cz/vyrobky112.php

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

Mirda píše:Tak to jedině přídit mechanické v té hliníkové krabičce co se dávalo na rám pod nádrž viz: http://www.elkomp.cz/vyrobky112.php
Na téhle adrese ale je napsáno, že pro výkonější dynama je nutné použít cívkový regulátor - asi k tomu nějaký důvod bude...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Pro ty 45 jsem dělal ten reg z Amára a chodil perfekt . Pro zvýšení počátečního budícího proudu můžeš zkusit zmenšit těch 10 Ohmů . Jinak kotva dynama je citlivá na přetížení . Jestli ten původní reg vyhořel , může být i kotva načnutá . Zkoušel jsi měnit za jinou ? Ten elektronický reg má tu nevýhodu , že nezamezí přetížení .

Uživatelský avatar
Dalis
Příspěvky: 32
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od Dalis »

Jo tak to netuším zda ma chycenou kotvu myslím že zapalovaní neměl rozebrané řeknu mu, ať se na to mrkne.
Takže bude lepší pořídit nové reg. relé ?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“