Elektronkový oscilátor

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

Elektronkový oscilátor

#1 Příspěvek od jardajar »

Zdravím, dělám zkušební vysílač s 6F32 na sladění starých rádií a mám následující problém: Při maximální kapacitě ladícího kondenzátoru (350p) je vše ok a na osciloskopu vidím krásný sinus, při přepínání odboček na cívce je také vše v pořádku a frekvence se poslušně mění, ale když trochu pootočím rotorem kondenzátoru, tak je zle, amplituda začne klesat až zanikne a na to stačí i pár stupňů pootočení. Kondenzátor nemá svody... Nemá někdo nějaký typ? Předpokládám, že je to nějaká pitomost.

Omlouvám se jestli se někdo pohorší, ale zatím jsem teorií pouze u řešení RLC obvodů. :oops:

Přikládám schéma, v anodě mám odpor 6k5, v G1 20k, napájecí napětí 180V. Elektronkou teče proud 10mA.
Přílohy
osc.JPG
(5.71 KiB) Staženo 116 x

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#2 Příspěvek od Zmije »

Jen mě tak zběžně napadá, že tím snížením kapacity snížíš jakost toho LC obvodu, paralelní LC by měl mít Q= R*SQRT(C/L) (pro paralelní náhradní obvod) z čehož vyplívá, že snížením kapacity snížíš i jakost obvodu-> nakmitá se menší amplituda->kmity ustanou.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Ten "kolektorový" kontakt rotoru není zkorodován?

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#4 Příspěvek od jardajar »

Kondenzátor i propoje jsou právě v pořádku, to jsem několikrát kontroloval... Taky jsem se snažil najít něco o různých typech oscilátorů, ale kde mám chybu jsem zatím nevyvodil... Zaráží mě, že změna indukčnosti takový vliv nemá...

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#5 Příspěvek od Zmije »

Vždyť jo, podívej se na ten vzoreček a řekni si co se stane s Q když měníš L a když měníš C, možná by pomohlo ubrat pár závitu na L a přidat C, taky by nebylo špatný lépe navázat mřížku, např. přes odbočku na L a celý LC obvod uzemnit, tedy vyhodit první C zleva v prvním patře a taky očísluj součástky a udej alespoň orientační hodnoty.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

On ten LC obvod by měl i otáčet fázi, aby byla kladná zpětná vazba. Možná bych snížil tu pevnou kapacitu, je to vlastně pí-článek a při vyšší frekvenci to asi stahuje výstup. :?:

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#7 Příspěvek od jardajar »

To by mohlo být tím, na výpočet jsem používal empirické vztahy a vyšlo mi to v jednotkách nF. Frekvenci momentálně počítám 500kHz... S tou cívkou a kapacitou to zkusím, díky. Zrovna toto probíráme v teorii tak aspoň okusím praxi. :)

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#8 Příspěvek od Zmije »

Bernard píše:On ten LC obvod by měl i otáčet fázi, aby byla kladná zpětná vazba. Možná bych snížil tu pevnou kapacitu, je to vlastně pí-článek a při vyšší frekvenci to asi stahuje výstup. :?:
Na fázovou podmínku jsem uplně zapomněl. Pokud mu to při změně kmitočtu cívkou chodí dobře a kapacitou ne, tak by to nemuselo být zkratováním pevnou kapacitou, tedy pokud změnou odbočky dosáhne stejného přeladění jako změnou C.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#9 Příspěvek od jardajar »

Díky pánové, byla to nakonec ta pevná kapacita, dal jsem 1nF a OK. :agree: Akorát mám teď ještě problém, že mi to od 750kHz níže trochu deformuje sinusoidu, co by to mohlo způsobovat?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#10 Příspěvek od Zmije »

To by mohlo být tím, že ten článek na nižších kmitočtech má větší napěťový přenos a nárůst amplitudy se zastaví díky limitaci napájecím napětím, čímž se zdeformuje průběh. Možná bych se pokusil tu pevnou kapacitu taky přelďovat, třeba vícenásobným ladícím kondenzátorem, jednu část paralelně k tomu 1nF, nebo si s tou kapacitou ještě více pohrát.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Bernard »

Předpokládám, že máš v katodě pár 100 ohm, blokovaných kondíkem, a na něm tak 3 až 4 V. Jinak na 1. mřížce může nastávat i usměrňování, a lampa je dost v nelineární oblasti.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

No, když elektronkový, tak elektronkový, taky jsem ho dělal. Ale lepší zapojení, které přikládám.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Bernard »

No jo, ono to usměrnění na 1. mřížce je funkční, samoreguluje pracovní bod. Tak se distancuji od toho, co jsem napsal. :roll:

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#14 Příspěvek od jardajar »

Zkoušel jsem ho tam pro zajímavocst dát, ale zkresluje to bez něj i s ním, ale to není už taková katastrofa.

2mtajovsky: dík moc, takové schema jsem přímo hledal

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“