Identifikacia trafka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dodik
Příspěvky: 198
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

Identifikacia trafka

#1 Příspěvek od dodik »

Ahoj,
mam pokazené trafko v klíme, primár je pravdepodobne prerušený alebo prehoretý. Sekundár má odpor 4,2R. Ako by sa dalo zistiť aké má mať sekundárne napätie.vdaka

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud předpokládáme běžně navržené síťové trafo, tak zjistit počet závitů sekundárního vinutí. Stejně se bude vyhazovat nebo převíjet. Z rozměrů jádra spočítat nebo z tabulek zjistit, kolik závitů připadá na 1V.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

nebo se podívat, co t ovinutí napájí, na jaké napětí tam jsou v uměrňovači kondíky, na jaké např stabilizátor a dedukovat :-)

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

nebo tam bývá taková bílá tepelná pojistka.. na primáru

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Davidus píše:nebo tam bývá taková bílá tepelná pojistka.. na primáru
Jo jo. Poslední dobou se tam tepelné pojistky docela hojně dávají. Měl jsem teď dvě trafa z vyhozených nefunkčních adaptérů 230/12V a oba měly teplotní pojistku (130 st.C) přerušenou. Muselo to být docela peklo, ale trafa nijak nesmrdí ani se na nich nic viditelně neprojevilo. Po zkratování pojistky obě chodí.
Je jiná doba, trafo se nedá po hodině provozu udržet v ruce, a není nijak přetěžované. A to jsem původní těsný obal vyhodil a trafo je na volném vzduchu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

To peklo je tam do minuty od zkratu. Na druhou stranu "překlemovat" tuhle ochranu za účelem opravy je sebevražda.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Jednou jsem to taky vyzkratoval (jedním tenoučkým drátkem z licny :wink: ) trafo šlo ještě asi dva dny a pak shořelo definitivně.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Zrovna jsem přemýšlel, že na téma tepelných ochran v transformátorech založím vlákno. Předevčerejškem jsem opravoval jakýsi tuner ze zesilovačem TECHNICS a bylo tam v háji právě to trafo. Byla přerušena tepelná ochrana. Teď jsem měl dilema, že ji vyklemuju a tuner bude fungovat, nebo se vymění to trafo. Trafo by přišlo asi na 1500, tudíž jsem tu ochranu přemostil.
Dost často se setkávám s tím, že tepelka jde do háje, i když nenastane přehřátí. Kolikrát to trafo po vyklemování jede dál a ani nehřeje. (jedná se o trafa vyvedenýma koncama od tepelky). Jedno takhle opravený trafo fungovalo asi 3 roky, než bylo zařízení vyřazeno pro zastaralost. Ještě to trafo tady mám a je funkční

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ovšem tady se dá předpokládat nějaká ta kvalita, ale u běžných "adaptérových" šrotů je to poslední záchrana před plamenem. ABS je pro ně něco jako třetí světový pól. Byly "lepší" trafa, kde tepelná (zásuvná) pojistka byla výměnná.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

jestli je ta klimatizace z té země která nás jednou uplácá čepicema, tak bych se výpočtů závitů na volt podle rozměrů jádra moc nedržel, protože chyba může být klidně 30% při současné neznalosti materálu jádra. To je právě důvod, proč je to trafo horké "normálně" a brzo odchází.
Trafa uměli navrhnout a vyrobit dávno, v laboratorním zdroji používám trafo s jádrem a primárem po Wehrmachtu, kde skončí tohle žluté asiatské ojebávání?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Tiez som mal adapter (od modemu) s prerusenym primarom. Neviem, ci tam bola nejaka poistka, trafo som vyhodil, ostatne veci odlozil a adapter kupil novy.

Napatie najlepsie zistis podla dokumentacie, inak podla zapojenia. Elyty spravidla nebyvaju napatovo zbytocne predimenzovane (lebo su potom velke a drahe).

Uživatelský avatar
dodik
Příspěvky: 198
Registrován: 26 lis 2008, 01:00

#12 Příspěvek od dodik »

no sú tam 12V relatka, plechy na trafe su zaliate sairaitom tak nemám chuť ho rozoberať, vložím tam nové a hotovo. Inak podla relé to odhadujem na 9 alevo 12VAC

D.i.n.g.o

#13 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Nojo, šetøení materiálem a tak se navrhují malá ale pøesycená trafa co se peèou i bez zátìže - prostì èínskej fujtajbl.

Každopádnì tepelnou pojistku bych vyoperoval a nahradil NOVOU tepelnou pojistkou - NIKDY BYCH TO NEPROKLEMOVÁVAL!!!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“