hřebenový filtr

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ESTRA
Příspěvky: 51
Registrován: 25 úno 2005, 01:00

hřebenový filtr

#1 Příspěvek od ESTRA »

Nevíte někdo jak funguje hřebenový filtr. Na webu je popsáno jen obecně co způsobuje.
Porovnával jsem v obchodě dvě TV Philips s filtrem a bez a neviděl jsem rozdíl.
:?
Dík Jirka

Uživatelský avatar
mirekv
Příspěvky: 23
Registrován: 07 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od mirekv »

Hřebenový filtr zabraňuje průniku jasové složky do barvonosné. Průnik se projevuje třeba tak, že pokud se na obrazovce objeví člověk v jemně proužkované košili či saku, tak zfialoví nebo jinak zabarví (teda ta košile, nebo sako).

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Mirda »

To už snad maj všechny televize, ne?

Uživatelský avatar
mirekv
Příspěvky: 23
Registrován: 07 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od mirekv »

Ani zdaleka ne!

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#5 Příspěvek od daton »

Pokud sedíš 3 a víc metrů od obrazovky tak pokud nejsi rys ostrovid ani si toho nevšimneš a kor při různých kvalitách vysílání. Možná se to projeví více až na digatálním vysílání.

Uživatelský avatar
achil
Příspěvky: 221
Registrován: 01 pro 2004, 01:00

#6 Příspěvek od achil »

Neprojeví se nic, protože DVB přijímač propojíš SCARTEM a v komponentním RGB režimu to neuvidíš.

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#7 Příspěvek od daton »

Máš pravdu měl jsem namysli vylepšení signálu a nevzpoměl jsem na scart. Pravdou je že většina lidí v rodinných domcích nemá ani zdaleka tak vyladěné antény jako třeba na kabelu a tím pádem horší signál který žádná televize nevylepší a utudíž se tam hřebenový filtr a jeho vylepšení prakticky neuplatní.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Pravdu má, myslím, mirekv, protože košile, která je průnikem barvonosných kmitočtů zbarvená, musí být vidět barevná z jakékoliv vzdálenosti od TV. :?

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#9 Příspěvek od daton »

Nechci se tady přít o pravdu či ne, jo určitě to bude vidět na dobrým signálu a všichni co čtou toto forum a mají ponětí co na obrazovce hledat tak to tam najdou např nevynáženou bílou, špatnou geometrii rozjetý konvergence atd. Ale člověk který o tom nemá páru, bude to sledovat z otomanu 3m daleko a se signálem který není stoprocentní s obvyklou kvalitou vysílání filmů u kterých je barva ujetá normálně už na vysilačích nemá šanci si všimnout že tam má nebo nemá hřeben . Tak to bylo myšleno. jo pokud budeš divák v paneláku se signálem z kabelovky a budeš mít v jednom pokoji barevnou 100Hz s hřebenem a ve druhém ne pak to určitě zjistíš a možná ti to i bude vadit, všem ostatním kteří toto nemají a ani porovnávací materiál (myslím tlelvizi) to ani nedojde. Mozek a oko si přizpůsobí vše co do něj leze aby mu to stačilo a vadit to začne až když už je to hodně mimo.

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

S tím samozøejmì souhlasím. Nedostateèná filtrace jasových složek se na bìžném obraze prakticky nedá poznat. Od toho jsou kontrolní obrazce a s tìmi se bìžný divák tìžko setká.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od DjRix »

daton píše:.......člověk který o tom nemá páru, bude to sledovat z otomanu 3m daleko a se signálem který není stoprocentní s obvyklou kvalitou vysílání filmů u kterých je barva ujetá normálně už na vysilačích nemá šanci si všimnout že tam má nebo nemá hřeben . .
To je ale blbost!!!!!! :roll: To by ten běžnej člověk musel být ůplně blbej a slepej a kdoví co ještě,aby si toho třeba při sledování fotbalu nevšiml!!!! 8O
¨
jinak je ůplně jedno z jaké vzdálenosti na tu TV koukám,jesltli z gauče 3m daleko,nebo 15m přes zahulenou hospodu od stolu,je to tam pořád.

Mě osobně sere že TV rok a půl stará co mám to nemá a to stála docela batoh,takže u klasickýho programu mě to dost vytáčí (ta duha), naštěstí je tu už DVB-T !!!!!!
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
daton
Příspěvky: 192
Registrován: 05 bře 2005, 01:00

#12 Příspěvek od daton »

Super jsi superman nebo ostrovid!!!
Mi ostatní .. asi trochu starší.. už to po denní šichtě tak neprožíváme a u těch klasických babiček nebo maminek v domácnosti co nejvíc koukají nebo spíš poslouchají TV tak ty to teda vubec netankuje ani když na to čuměj z 1cm. S těmito lidmi se setkávám nejčastěji při opravách. U ostatních no tak at si připlatěj ale vem to tak že před 20lety se sledovala i černobílá TV a nikoho to neštvalo. A když se u pozdějších barevných TV sem tam objevila nějaká barva co tam být nemá tak dotyčný byl dokonce někdy rád protože si zpravidla namlouval že jen ta jeho BTV je ta co to zobrazuje správně.
Upozorňuji tě že téměř 10% lidi má větší či menší vadu barvocitu a ti to taky vidět nebudou ani když jim to ukážeš. A všem ostatním když o tom neřekneš a neukážeš nebudou nic vědět.
Jednou jsem měl takového fainšmekra a stěžoval si že mu vrčí zvuk tak jsme řešily zvuk a když jsme to spravily tak mu řekl že má fialový roh TV od těch beden co si udělal (zmagnetovaná maska) nebylo to moc ale mě to hodně vadilo on si toho do té doby nevšiml ale jak jsem mu to řekl jednak přestěhoval bedny a pak mě otravoval co 2měsíce abych mu znovu odmagnetoval masku protože začal vidět různěé změny barvy v jakémkoli kousku obrazovky , kde už jsem je zase neviděl já prostě si to začal sugestivně namlouvat. Proto když to nebudeě před zákazníky prezentovat nebude z toho žádný problém.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

Jsou sice lidi, kteří si nevšimnou na obraze vůbec ničeho, protože jsou uchváceni dějem 320-tého dílu seriálu. Přesto může nastat případ, kdy bílá proužkovaná košile se při plynulém vzdalování od kamery najednou změní na modrou a to musí vidět každý. Většina lidí si toho sice všimne, ale nevěnuje tomu dál žádnou pozornost, protože na kvalitu obrazu nejsou tak nároční i když někteří tvrdí opak. Skutečně kvalitní obraz má málokdo a tak se nějaký ten krátkodobý barevný efekt bere jako samozřejmost. Podstatu nedocenění vlivu hřebenového filtru vidím tedy hlavně v krátké době trvání barevné vady. Jsem přesvědčen o tom, že profesionální kameraman se podobným záběrům vyhýbá. Pak jsou tyto vady spíše náhodné.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od DjRix »

masar píše:...může nastat případ, kdy bílá proužkovaná košile se při plynulém vzdalování od kamery najednou změní na modrou a to musí vidět každý. Většina lidí si toho sice všimne, ale nevěnuje tomu dál žádnou pozornost, protože na kvalitu obrazu nejsou tak nároční i když někteří tvrdí opak. Skutečně kvalitní obraz má málokdo a tak se nějaký ten krátkodobý barevný efekt bere jako samozřejmost. Podstatu nedocenění vlivu hřebenového filtru vidím tedy hlavně v krátké době trvání barevné vady.
:prst:


Mimochodem datone,jediný kdo tu prezentoval,že hřebeový filtr je na nic jsi byl ty!! :tlucek: Nerad bych,aby zrovna tvoje prezentace jeho funkce navedla osatní,kterým třeba právě ty duhy v obraze vadí,ale nevěděli že existuje něco co je potlačí, odradila od koupě televizoru s hřebenovým filtrem!! Rozhodně se nepovažuji za nějakého ostrorysa,ale pokud je v obraze jasně viditelná vada,tak se s ní prostě nesmířím jen proto,že ty tu napíšeš že je to "skoro" nepoznatelný!!
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

ale no tak:

#15 Příspěvek od Hill »

Pánové, jestli někteří výrobci tvrdí, že mají televize s hřebenovým filtrem, a jiní to netvrdí, tak ti druzí kecají. Ale neznalý zákazník těm prvním zaplatí jakoby za "víc", ačkoliv uvnitř TVP je jedno a totéž.
Protože PAL používá fázovou modulaci, lze tento jev účinněji potlačit v televizorech s digitálním zpracováním videosignálu, kde se lze přiblížit obdélníkové charakteristice, tedy účinnějšímu rozdělení složek jasové a chrominanční.
Naprostá většina běžných demodulátorů PAL se zpožďovacím vedením se totiž už desítky let chová jako hřebenový filtr. Když už má tak vhodné vlastnosti, byl by každý výrobce blbec, nepoužít ho.
Jenže ta spektra signálu jsou proložená symetricky pouze v ustálené ploše libovolné barvy, ale to je speciální případ. Obvykle maximum spektra chrominančního signálu neleží přesně uprostřed mezi sousedními maximy signálu jasového. A pohybuje se. Ten hřebenový filtr je sice oddělí, ale v každém ze signálů zůstanou zbytky toho nežádoucího.

Z toho plyne, že tento jev lze analogovou cestou teoreticky odstranit, prakticky ale pouze více nebo méně zeslabit.

K tomu přistupuje problém přesného naladění zpožďovacího vedení, ale i fázové charakteristiky OMF (a nakonec i kanálového voliče a třeba i anténních nebo kabelových zesilovačů, ale jejich vliv už nebývá tak výrazný, to už víc napáchá duch těsně za hlavním obrysem). Zkreslení diferenciální fází na okraji TV kanálu (v OMF je to spodní) dokáže posunout navzájem spektra jasového i chrominančního signálu, proti tomuto posunu je i sebeúčinnější hřebenový filtr bezmocný, ale vzniklou barevnou chybu si dekodér zvládne opravit.
Zkrátka v situaci, kdy se rytmus kontrastních prožků v jasovém signálu ustálí kolem 4,433MHz, se objeví duhové barvy. A také proto i dva identické přijímače napájené z téže antény mohou na tu proužkovanou košili reagovat každý jinak.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“