čím odleptať železo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

čím odleptať železo

#1 Příspěvek od jandu »

Čím je najlepšie odleptať /dostupnou chemikáliou/ zalomenú kovovú hriadeľ v bakelitovej hmote? Odvrtať sa nedá, lebo zlom je šikmý. Jedná sa o priemer 4mm.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Doporučovala se original Coca-Cola, je tam kyselina fosforečná. Ale nevím co to vyvede s bakelitem.

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kybler »

Kyselina solná, za hodinu je to venku a bakelitu to neublíží. Bacha na oči. :)
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#4 Příspěvek od fero7 »

Nevidim aky je tam pristup.
Mozno by to islo navrtavakom. (Nie vrtakom). Navrtavaju tym sustruznici strediace jamky. V kazdom pripade to rucne nepojde. Musi byt zreza alebo aspon stojanova vrtacka.
Potom uz pokracovat vrtakom.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#5 Příspěvek od Maskot »

Odfrezovat,to by mohlo jit.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Někteří odborníci by to dokázali vyjiskřit, slyšel jsem o lidech, kteří si na provozu vyjiskřovadel téměř postavili kariéru. Čili elektroerozivní obrábění.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Neříkej, že to nejde navrtat pečlivě upnuté do nějaké svěrky a ve sloupové vrtačce, kde nemá kam ucuknoutani předmět, ani vrták. A jinak bych asi zkusil do toho zalomeného pahýlu (nechat) vyjiskřit dírku průměr cca 2-3mm a do ní opatrně narazil troj- nebo čtyřhranný dřík - těmi hranami se "zakousne" do stěny a jde pak zbytkem hřídele (i zalomeného šroubu - svorníku - šteftu) otočit a vyšroubovat ho ven. U bakelitu bych tomu otočení pomohl (těsně před tím pokusem o otočení) prohřátím bakelitu v horké vodě - roztáhne se a povolí sevření. Protože tepelná dilatace bakelitu je větší než u oceli, možná by to nahřátí spojené s nějakým uvolňovačem zarezlých ploch (Konkor...) mohlo i stačit k opatrnému pootočení pomocí důlčíku a kladívka - nevím ale, jak moc je ten ocelový zálomek do toho bakelitu "napraný". Pokud by se povedlo zálomek protočit, neměl by už být problém ho z díry postupně vyklepat.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

4mm mechanicky frézkou.
Internet - metla lidstva

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

Doma dostupné z týchto možností zostane odleptať kys.solnou. Upnutie bakelitu neprichádza do úvahy vzhľadom na nepravidelný tvar, inak by to bolo možné asi tou frézkou. A pravdepodobne to nepôjde ani "vytočiť" po predvŕtaní - vyzerá to na sploštenie v zaliatej časti, aby sa hriadeľka nepretočila. Až to bude odleptané, otvor sa vrtákom prečistí a zalepí nová hriadeľka.

Ďakujem za rady.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Nedavno se mi povedlo utrhnout sroub v novoduru. Nakonec jsem to vyresil odvrtanim materialu okolo, pak zalitim cele diry epoxidem a udelanim nove diry v nem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Odleptat to můžeš HCl, nebo klidně chloridem železitým.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

HCL mi prožrala PETflašku,tak nevím,co provede s bakelitem :roll:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#13 Příspěvek od honza_jan »

Pokud je zbytek hřídelky hlouběji v díře. tak přebrousit vrták s průměrem asi o 0.1 mm menším, než je díra. Konec vrtáku nabrousit jako záhlubník bez vodícího čepu. Vrcholový úhel břitů je tedy 180 stupňů. Podbroušení hřbetu břitu jenom velice lehké. Vrtat je nutné ale ve stojánku a s citem, nakrátko upnutým vrtákem. Nejsou dobré ani vysoké otáčky, protože to potom moc rozhodí díru. Při správné geometrii břitů jde takhle vyvrtat celý zbytek, nebo aspoň zarovnat dno díry a potom odvrtat normálním vrtákem. Idealní by bylo použít stopkovou frézu s asymetrickými břity a vrtaný kus upnout. Na obrázku je raději vyfoceno, co chtěl básník říci. Vlevo stopková fréza 4.5 mm s asymetrickým břitem a vedle je vrták 8 mm s rovným břitem, který používám na zahloubení díry pro válcovou hlavu šroubu
Přílohy
img_0164.jpg
(101.92 KiB) Staženo 87 x

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od kybler »

workhard píše:HCL mi prožrala PETflašku,tak nevím,co provede s bakelitem :roll:
Cos to měl za flašku?Já to tu v nich běžně skladuju a není problém.Je jen velice málo plastů,který kyseliny a zvlášť HCl leptaj,to by musely obsahovat kov nebo sůl slabší kyseliny.Bakelitovou misku už jsem použil pro leptání DPS a pohoda.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

V bakelitových miskách jsem normálně leptal, jedině by to mohlo napadnout nějaké plnivo. PET flaška by měla být taky odolná, jedině jsem zažil, že jeden podobný plast pod kyselinou křehnul (ale to byla 40% sírovka s trochou HCl.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“