Komparátor 3V -> 0,3V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

Komparátor 3V -> 0,3V

#1 Příspěvek od vonder123 »

Zdravím,
poraďte mi prosím, ako mám zapojiť komparátor, aby pri napätí 3V mal na výstupe napätie okolo 0,3V a pri napätí väčšom ako 3V mal na výstupe napätie okolo 1,5V.
Vopred ďakujem za pomoc...

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Jaké a jak stabilní je napájecí napětí?

Uživatelský avatar
vonder123
Příspěvky: 105
Registrován: 02 dub 2008, 02:00

#3 Příspěvek od vonder123 »

Bernard píše:Jaké a jak stabilní je napájecí napětí?
Napájané by to bolo z batérie, čiže plne nabitá 4,2V a jej výstupné napätie by kleslo na maximálne 3V, kedy by sa tento komparátor prepol.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Tak tu je malá idea, mohla by fungovať. Prúd do výstupu nebude veľký, 0,3V/R5, a z výstupu tiež, asi 1,2V/R4. R6 zavádza trochu hysterézie, inak by to asi zakmitávalo.
Přílohy
komparator.jpg
(8.61 KiB) Staženo 39 x

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od piitr »

To zapojení je hezký, ale trochu bych ho upravil.
1) Tu LED bych nedával takhle k tomu výstupu. Když se z toho výstupu bude odebírat proud, projeví se to na svitu té LEDky. Spíš bych jí dal samostatný odpor a natáhl to od kolektoru Q2.
2) Těch diod je tam moc. Místo čtyř bych dal tak jednu. Takhle bude na diodách 4x0,7V=2,8V a na ty dva tranzistory a R3 nezbyde nic.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

piitr píše:To zapojení je hezký, ale trochu bych ho upravil.
....
Možná jo, ale těžko říct, co Vonder123 přesně potřebuje. Takže ta LED není na svícení, ale k omezení výstupu do 1,6 V. Taky ty diody dělají "referenční" napětí pro komparaci. Jako hlídač napájecího napětí by to snad fungovalo.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od piitr »

Bernard píše:Takže ta LED není na svícení, ale k omezení výstupu do 1,6 V.
Aha, jasně. To mi nedošlo.
Bernard píše:Taky ty diody dělají "referenční" napětí pro komparaci.
To jsem pochopil, ale je jich tam moc. Udělá to referenci asi 2,8V a má to sepnout při napětí baterie 3V. Na ty tranzistory ale zbyde jen tak 0,2V, takže těžko sepnou. Proto bych dal tu diodu jen jednu. A ještě bych tu její anodu asi napojil přes odpor (velkej) na plus baterie.
Bernard píše:Jako hlídač napájecího napětí by to snad fungovalo.
Taky si myslím, je to hezký.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od sqad »

možno to čo pridám je hlúposť, ale čo tak ako na obr.?
Rezistor 10k a kond. 1uF nie sú nutné, trimer nastaviť tak, aby práve pri nap. napätí 3V preklápal. čo myslíte?
Přílohy
Drawing1.png
(12.42 KiB) Staženo 39 x

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od piitr »

sqad píše:možno to čo pridám je hlúposť, ale čo tak ako na obr.?
Rezistor 10k a kond. 1uF nie sú nutné, trimer nastaviť tak, aby práve pri nap. napätí 3V preklápal. čo myslíte?
Myšlenka není špatná, ale ty tranzistory budou asi lepší. U tranzistorů snáze omezíš spotřebu, ale hlavně těžko budeš shánět operáky, které se budou nějak rozumně chovat při tak malém napětí.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od sqad »

To je pravda, tie tri volty je veľmi málo, ale vraj zopár typov OZ pracuje aj pri napájaní 1,6 V (napr. op90) a viac typov pri 2,5 V;

a čo takto? trimer by sa musel použiť asi 10k, alebo zložiť asi z 10k a 7k rezistora (rez. bližšie k diódam) a nastaviť znova tak, aby pri tých 3V preklápal T1...
Přílohy
Drawing4.png
(16.34 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od piitr »

Asi by to taky fungovalo, ale nezlob se, pořád se mi to původní zapojení líbí víc.
1) Prosím tě, proč ty MOSFETy? Jsou fajn, ale snadno odejdou. A myslím, že tady zastane bipolár stejnou službu.
2) Tvoje rozhodovací úroveň je dána čistě spínacím napětím MOSFETu a to, myslím, není moc opakovatelná věc. V tom původním zapojení se mi docela líbí ty diody v emitoru. Ale já ty MOSFETy zase tak neznám, tak nevím.
3) V tom původním zapojení je hystereze.
4) Napájecí napětí. Psal jsi, že je pravda, že 3V je málo. Jenže ono nejde o 3V. Ono by se to mělo chovat rozumně i kdekoliv pod těmi 3V - tzn. být vypnuté. V tvém zapojení má být při malém napětí předposlední tranzistor otevřený, což může být problém. Kdyby se víc lišila prahová napětí tranzistorů, tak to pak může trochu blbnout. V tom původním zapojení je tohle snáz ohlídatelný.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od sqad »

Ja sa ,,nezlobim" :) veď od toho je diskusné fórum...

Zatiaľ som s mos-fetmi nemal zlé skúsenosti, radšej s nimi pracujem kvôli tomu, že na rozdiel od bipolárov sú riadené napätím a nie prúdom, sú efektívnejšie pri spínaní a pod.
Pravdupovediac neviem aký účel to má plniť - bolo by treba viac info od vondera, ale ak by to malo iba dať niečomu signál, že sa má vypnúť aby sa batérie úplne nevybili/nezničili tak by mali stačiť hádam všetky doteraz spomenuté varianty...
Jedinú pochybnosť mám pri poslednom tranzistore - neviem či by naozaj plnil dobre úlohu sledovača (mosfet zapojený ako čisto sledovač, sa priznám, ešte nevidel) - možno by sa tu oplatilo dať ten bipolár ale s tým, že by sa musel rádovo zväčšiť prúd cez úplne pravú vetvu...

Inak s tou opakovateľnosťou spínania myslíte že je to také kritické? Pomyslel som si že ak je tranzistor vyrobený s nejakým spínacím napätím, v jednotlivých zopnutiach sa bude líšiť iba málo - max. vplyvom starnutia - alebo sa mýlim?

P.S: Vedeli by ste mi (niekto) poradiť ako zaviesť nejakú tú hysteréziu aj do posledného zapojenia? Nad podobnou vecou som si už dlhšie nevedel rady (ak to nemalo byť veľmi zložité...) - v pôvodnom zapojení mi to pripadá totiž veľmi podobne ako v tom mojom - ak tranzistorom Q1 začne tiecť kolektorový prúd, otvorí sa tr. Q7 a ten v podstate len zasa ,,skratuje" rezistory R1 a R6, čím sa len zníži deliaci pomer výstupného deliča tvoreného R5 a R4 + Q7 (namiesto R1, R6), alebo sa mýlim? Kde je vlastne tá hysterézia? :)

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od piitr »

sqad píše:Inak s tou opakovateľnosťou spínania myslíte že je to také kritické? Pomyslel som si že ak je tranzistor vyrobený s nejakým spínacím napätím, v jednotlivých zopnutiach sa bude líšiť iba málo - max. vplyvom starnutia - alebo sa mýlim?
Já spíš myslel, že se to napětí bude lišit kus od kusu. Jako opakovatelnost při výrobě. Ale vážně nevím o kolik.
squad píše:P.S: Vedeli by ste mi (niekto) poradiť ako zaviesť nejakú tú hysteréziu aj do posledného zapojenia?
Já bych to udělal stejně jako v tom prvním - dát nějakej velkej odpor mezi výstup a gate T1. Rozhodovací úroveň se tak trochu posune podle výstupního napětí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“