Co je tu zle?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Asi.
Ale jako triezvy človek jsem už dost dlouho proklínal PC-kostruktéry, když jsem přehazoval komponenty někde kde nebylo zrovna osvětlení jako na chirurgii. Málo tak pitomých konektorů a řešení se najde jako je tomu v PC bedně. Záměnné patice, floppy a IDE kabely nasunutelné tak i tak, dokonce jsem nasadil po****ný MOLEX tak, že sice nedržel ale dokázal odpálit CD mechaniku - na propojení to stačilo. Těch zhovadilostí a nedomyšleností je tam moc.
Tohle nebylo možné u URS konektorů, u FRBů s klíčem, u Canonu, u DIN pětikolíků, dokonce ani u SCSI. Hrabat se v bedně skrz houštinu kabelů jak student v píp.....i na dno desky k mizerně značeným jumperům je taky zážitek. Podle mě by se konstruktéři PC topologie měli jít dlouho a hodně stydět...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

To je rozdiel medzi externymi a internymi konektormi. Externy SCSI konektor opacne nezapojis, ale interny ano.

A ako su usporiadane kable v PC, to je vizitka jeho vyrobcu. V pripade domacej "vyroby" to byva casto dost hrozne, mechanicke prevednie tiez (chybaju skrutky a pod.) a casto tomu zodpoveda aj (ne)funkcnost.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

Vycházím z reality a tak je taková, že prostě občas stojím před problémem otevřít bednu o jejímž osazení jsem nerozhodoval. (O profi systémech pro ministerstvo obrany, pro Temelin nebo pro ŘLP Ruzyň se teď nebavím.) Ale obyčejný domácí PC umožňuje každému aby si vybral "nějakou" bednu, MB, zdroj, komponenty. Každou část vyrábí jiná manufaktura ve velké žluté zemi a o nějaké souhře celku se nedá mluvit. Tak se kabely vedou kudy koho napadne, jak to zrovna vyjde. Těch prasečin je tam opravdu moc. Po čase do toho závěje prachu. Doba kompaktně a promyšleně navržených systémů (obyčejně staré 286) Dell, IBM, Siemens je už dávno pryč. Jejich nevýhoda zase byla, že se nedaly každý půlrok upgradovat, když frikulínovi někdo vykecá díru do hlavy že by potřeboval novou cool grafárnu na super nový hry. i když je pravda, že DELL zase zavedl napájecí konektor jakoATX s jinak zapojenými napětími - taky zvěrstvo.
Třeba ten systém připojování USB a zvuku prostřednictvím jednotlivých vysokých blbě viditelných pinů na kolíčky na MB je zrůdný :twisted: . Podle mě za používáním těchhle ne-konektorů je snaha o maximální odrbání ceny a maximální flexibilita = chaos.
SCSI na starých HDD (interních) ve tvaru kosodélníku se prostě přepólovat nedal.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Myslel som 50-pinove SCSI - rovnaky kabel aj konektor ako IDE, akurat 50 pinov.

Tieto kable maju niekedy poistku proti opacnemu zapojeniu, niekedy nie, rovnako ako protikusy na doskach, kartach a mechanikach - vsetko je to len o cene. Plasty okolo konektora samostatne pre IDE, FDD a neviem co dalsie su drahsie ako dvojradova lamacia pinova lista, z ktorej sa spravi vsetko.

Dnes uz su tie poistky vacsinou vsade, ale prave v dobach 386 a 486 to nebolo skoro nikde.

"Male a pekne" systemy su aj dnes. Napr. male Dell OptiPlexy. Pruser nastava v momente, ked tam chces dat normalnu PCI kartu (zmesti sa tam len low-profile) alebo nebodaj dve (je tam len jeden slot). A ked odide zakladna doska, tak to mozes cele vyhodit, lebo to nie je urobene podla ziadneho standardu.

Uživatelský avatar
deko
Příspěvky: 33
Registrován: 07 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od deko »

Crifodo píše:a teď mi někdo vysvětlete, k čemu je patice konstruovaná jako nezáměnná, do které se dá při trošce nepozornosti narvat protějšek opačně? :twisted:
do vsetkych nezamennych patic sa da pri "troche nepozornosti" narvat cip inym ako predpisanym sposobom :twisted: uz som videl aj cipy, ktore mali doslova poskladane nozicky lebo patica mala zaslepku...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“