Elektrostatický náboj vzniklý chůzí

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Nabiješ se třením o polstrování - mezi oděvem a potahy sedaček. Rám dveří je spojený s těmi sedadly a "kope" - doporučuju při vystupování dotek na rám dveří nejdřív loktem nebo klíčkem drženým v sevřených prstech - výboj "odnese" špička klíčku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#32 Příspěvek od tornado6 »

Inak medzi nami ked hovorime o výťahu tak kabína je myslím odizolovana od zbytku šachty pretože papuče ktoré su sučasťou kabíny a ktore chodia po voditkach su z umelej hmoty teda kabina voči voditkam a zbytku šachty je ako kondenzátor. :wink:
PS: papuče su tvaru U a voditka tvaru T.

Uživatelský avatar
deko
Příspěvky: 33
Registrován: 07 úno 2009, 01:00

#33 Příspěvek od deko »

EKKAR píše:při vystupování dotek na rám dveří nejdřív loktem nebo klíčkem drženým v sevřených prstech - výboj "odnese" špička klíčku.
toto je pre mna jedine funkcne riesenie. staci ak mam polyesterove ponozky alebo inu cast odevu, uz v praci vsade beham s klucom v lavej ruke a klucky sa najprv dotykam cez spicku kluca... malokedy ma iskra pod 3 mm a takmer vzdy pocujem aj zvukovy efekt... v aute detto...

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#34 Příspěvek od cirus »

Ty pecky se dají vydržet, ale když to dělá bordel v kuchyni, tak to nas€re - viz zde http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 311#900311
Pls poraďte co s tím?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#35 Příspěvek od weed_smoker »

Mám na to takovou košili,kterou mi tenkrát sehnal ve FOXCONNu známej.Pak je taky uzemňovací náramek a někdo spojuje s PE hrot páječky přes 10-100k/2W odpor.To se mi osvědčilo u pájení obvodů MHB/HCF/HEF/CD 4xxx a odletování trandů KF907/910 a BF960/961.Na starší MHB/MAS obvody,obvody RFT řady U a V(4000 s napájením 3-18V),fetový OZ(WSH220 je ale relativně odolnej),některý VF nebo starý FETY(KF520/521/522 a 552,TISxx,Kπxxx) jedině patice,u některejch stačí blbě sáhnout a jsou vprdeli.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#36 Příspěvek od foxrider »

Jako malý kluk jsem byl v lázních ve Cvikově. Měli tam povlečení z nějakého materiálu asi s příměsí umělotiny či co. Hrozně so to nabíjelo, tak jsme s klukama "dělali blesky", prostě kleknout si vedle postele, sklonit hlavu, a vlasama rychle třít peřinu. Po chvilce přestat, a chytit dvěma prstama povlak peřiny a prudce škubnout do výšky. No když bylo zhasnuto, bylo to velice efektní - po povrchu povlaku přeskakovaly s praskotem snad 15 - 20 cm dlouhé snopky světle modrých až fialových jisker! 8O

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#37 Příspěvek od foxrider »

weed_smoker píše:Mám na to takovou košili,kterou mi tenkrát sehnal ve FOXCONNu známej.Pak je taky uzemňovací náramek a někdo spojuje s PE hrot páječky přes 10-100k/2W odpor.To se mi osvědčilo u pájení obvodů MHB/HCF/HEF/CD 4xxx a odletování trandů KF907/910 a BF960/961.Na starší MHB/MAS obvody,obvody RFT řady U a V(4000 s napájením 3-18V),fetový OZ(WSH220 je ale relativně odolnej),některý VF nebo starý FETY(KF520/521/522 a 552,TISxx,Kπxxx) jedině patice,u některejch stačí blbě sáhnout a jsou vprdeli.
Takovou výbavu jsme měli ve VDO - anti plášť, anti boty a náramek na uzemnění, vždy při příchodu se dělal test, jak to funguje.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#38 Příspěvek od Kvicala_r »

Jo, prý ty hadry stačí vyprat se standardním práškem a je po antistatice :) Mám takové trika a je to velmi příjemný materiál, protože je to bavlna protkaná něčím částečně vodivým. Nakonec do EPA se u nás mimo poctivého ohozu a škrpálů přes turniket dostaneš jen jiným fíglem

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od Habesan »

Oknem?
(Metr nad zemí.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“