Výroba cievky. . .

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lipko
Příspěvky: 926
Registrován: 25 čer 2008, 02:00

Výroba cievky. . .

#1 Příspěvek od lipko »

Ahojte, potrebovl by som vyrobiť cievku. Cievka má mať hodnotu 6 mH. Mám priemer drôtu aj dĺžku, nemám však merač na cievky. Ako otestujem jej správnosť? Je to cieka do horizontálu TV.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

Někde jsem viděl prográmek na výpočet cívek.
Tak třeba tady: http://www.pokusy.chytrak.cz/programy/civky.htm
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Ty softy mívají často značnou chybu.

Co tak rezonanční metoda, generátor, čítač, pár přesných kondů ?

Uživatelský avatar
lipko
Příspěvky: 926
Registrován: 25 čer 2008, 02:00

#4 Příspěvek od lipko »

S tým výpočtom som si dáko nepomohol . . .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

lipko píše:Ahojte, potrebovl by som vyrobiť cievku. Cievka má mať hodnotu 6 mH. Mám priemer drôtu aj dĺžku, nemám však merač na cievky. Ako otestujem jej správnosť? Je to cieka do horizontálu TV.
Proč ji vlastně vyrábíš? Stará cívka se vypařila, že ji nemůžeš nějak zkusit okopírovat?

Co to znamená "Mám priemer drôtu aj dĺžku," Akú dĺžku? To je drát z rozmotané původní cívky?

Jestli se ptám blbě, tak se omlouvám. Cívka do horizontálu má docela složitý tvar na výrobu, nemá?

Uživatelský avatar
lipko
Příspěvky: 926
Registrován: 25 čer 2008, 02:00

#6 Příspěvek od lipko »

Aby som to upresnil. TV som opravoval asi pred rokom. Cievka bola KO, tak som vyrábal novú. Po roku sa ku mne dostal znovu tento TV akurát tá moja cievka bola už nahradená inou. Ja som terajšiu závadu odstránil akurát obraz je horizontálne zaoblený. Ide o konvergenciu. Preto potrebujem túto cievku vyrobiť aby som to zladil. Priemer drôtu mám, lebo mi zostal ten z pred roka a dĺžku si pamätám cca. Viem však, že má mať hodnotu 6 mH. Asi toľko.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

To je tak starý televizor, že nemá ještě automatickou konvergenci konstrukcí obrazovky?
Nebo si to pleteš s poduškou východ-západ?
Asi ti nezbude, než tu cívku poněkud předávkovat (namotat víc závitů, než měla původně) a podle účinku odmotávat.
Skutečně neexistuje metoda, kterou by šlo cívku spočítat naprosto přesně (proto také byly vynalezené různé konstrukce variometrů, různá dolaďovací jádra a podobné lahůdky). Ale pro tento účel zřejmě nějaká 5% odchylka indukčnosti nebude nijak významná a musí jít seřídit ostatními prvky.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#8 Příspěvek od Killroy »

Je to tlumivka v korekci podušky Beka 22.1. Originální L503 6mH nabízí ČERTES Liberec za pár korun, viz www.certes.eu Nicméně pokud neodstraníš příčinu toho proč se opět upekla, tak ta telka nikdy správně nepojede. Už tenkrát jsem ti napsal že tam toho bude víc:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... light=l503


Killroy

Uživatelský avatar
deko
Příspěvky: 33
Registrován: 07 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od deko »

Killroy píše:pokud neodstraníš příčinu toho proč se opět upekla, tak ta telka nikdy správně nepojede. Už tenkrát jsem ti napsal že tam toho bude víc:

Killroy
zeby kurvitko? :)

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#10 Příspěvek od Killroy »

Žádné kurvítko, ale pouze neodstraněná příčina té původní závady.

Killroy

Uživatelský avatar
lipko
Příspěvky: 926
Registrován: 25 čer 2008, 02:00

#11 Příspěvek od lipko »

To či tá moja cievka zhorela neviem lebo sa mi to vrátilo po oprave s dákou inou - vymenenou cievkou. Teraz keď sa konečne podarilo opraviť tie vychylovačky tak by som to rád dotiahol do konca. Budem postupovať ako napísal Hill a uvidím.

Uživatelský avatar
lipko
Příspěvky: 926
Registrován: 25 čer 2008, 02:00

#12 Příspěvek od lipko »

Cievku sa mi podarilo vyrobiť a išlo to aj doladiť pomocou odvíjania závitov. Dík za rady, ahojte.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“