automatický přepínač (baterie/měnič)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Squere
Příspěvky: 7
Registrován: 12 pro 2008, 01:00

automatický přepínač (baterie/měnič)

#1 Příspěvek od Squere »

Zdravím,
nastínění situace:
jeden FV panel a z něj potřebuju dobíjet baterii, mám sestavenej regulátor napětí podle amaterského rádia 07 / 2001. Panel bude připojenej k baterce přes regulátor, pokud se baterka nabije potřebuju aby se FV panel přepojil na měnič napětí.
V zapojení regulátoru je použitý komparátor TL071
http://img100.imageshack.us/my.php?imag ... gultor.jpg
podle mě by z něj měli jít vytáhnout signály a zkusit to přepínat pomocí dvou relé, ale to je jen můj návrh :?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Klidně bych to udělal tak, že bych ten měnič připojil k baterii trvale a signál toho OZ k sepnutí BUZ10 bych použil k nahození měniče - proč pálit energii v odporech nebo chladičích HEXFETů, když mi může pohánět měnič, že? Pokud by vadilo, že ten signál je spojený s tím hlídačem napětí, použij optron - LED tam nechej, jen s ní do série připoj vstupní stranu optronu - na výstup můžeš dát tranzistor, kterým se bude spouštět měnič. Nepotřebuješ žádná výkonová relé, která se opalují, slepují a tropí podobné nepřístojnosti - prostě jen měnič, který v momentě přebíjení Aku odebere nadbytečnou energii a když je málo, prostě se vypne...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Squere
Příspěvky: 7
Registrován: 12 pro 2008, 01:00

#3 Příspěvek od Squere »

to EKKAR : psal sem ti maila, mrkni na něj díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Nevím, co chceš jiného slyšet - Tebou pověšené schéma je chránič před přebitím olověného aku, který při dosažení horní napěťové meze u tohoto typu akumulátoru sepne na masivním chladiči umístěný SIPMOS (který podle datasheetu snese až 60A - jediná podmínka je dostatečné chlazení), zapojený vlastně jako regulační zátěžový PARALELNÍ odpor. Na tranzistoru se nadbytečná energie dodávaná solárním panelem maří přeměnou na teplo. Pokud tohle topení vyhodíš a výstupní signál hlídacího komparátoru (Tvůj TL071) použiješ ke spínání měniče, budeš mít přesně to, co požaduješ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“