odporovy drat

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

umlít :twisted: ještě lepší!
Berylium:
R 25 - Toxický při požití
R 26 - Vysoce toxický při vdechování
R 43 - Může vyvolat senzibilizaci při styku s kůží
R 49 - Může vyvolat rakovinu při vdechování
R 36/37/38 - Dráždí oči, dýchací orgány a kůži
R 48/23 - Toxický: nebezpečí vážného poškození zdraví při dlouhodobé expozici vdechováním

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#17 Příspěvek od right13 »

ano,ja viem ze by bolo jednoduchsie pouzit hotovy odpor,ale pise tam ze hotovy rezistor je menej skratuvzdorny,kde sa da kupit ten bocnik? alebo kto taky predava? to by bolo asi najlepsie

PavelFF

#18 Příspěvek od PavelFF »

Prodává se odporový drát z rùzných materiálù. Vhodný je Konstantan, protože se dá snadno pájet. Boèník si z nìj musíš vyrobit, namotáš si samonosnou spirálu z potøebnì dlouhého kusu drátu a zapájíš do plošòáku. Nebo omotáš tìlísko výkonového odporu a pøipájíš to na jeho vývody. Vìtšinou to musíš nìjak zkombinovat - tøeba dát víc spirál paralelnì , když má drát moc velký odpor. Rozhodnì nesmí být boèník horký nebo dokonce rozžhavený => musí být dost rozmìrný, pokud chceš zdroj na vìtší proudy než 1,5A. To je jedna z mnoha konstrukèních potíží, o kterých nic netuší všichni ti lidé , kteøí napíší dotaz typu "potøeboval bych schéma zdroje 0-30V/ 0-5A, proudové omezení od 5mA." Mají pocit, že 5A je brnkaèka.

Drát prodává napø GME:

http://www.gme.sk/index.php?action=vypi ... 29&lk=&sk=

Taky se to dá øešit tak, že zapájíš paralelnì mnoho, napø. 10 kusù vrstvových odporù s hodnotou 10x vìtší než boèník. Ty se dají sehnat celkem snadno. Chce to víc místa na plošòáku.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Máš zbytečné obavy. Pokud stavíš zdroj KAZ2, pak ten má max. výst. proud 2A (tedy i zkratový). Je-li odpor rezistoru 0,47 Ohmu, ztratí se na něm 1,88W. To by 5W rezistor měl bezpečně vydržet. V případě poruchy zdroje musí zareagovat pojistka. A když máš strach, že bude moc horký, můžeš koupit 10W rezistor. Nechci tě odrazovat od jeho výroby z odporového drátu, možná by to tvým znalostem a zkušenostem jenom prospělo(je totiž třeba zvolit vhodný průměr a délku drátu tak, aby splňoval i mechanická kritéria). Ale dnes to skutečně není problém. A není ani důvod nahrazovat ho 10 rezistory 4,7 Ohmu, a už vůbec ne vrstvovými. Jako vyhovující kompromis bych ještě bral 2 rezistory 1 Ohm/5W paralelně. Samozřejmě drátové.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Několik vrstvových odporů paralelně je mnohem lepší, než ty 5W shitové neznačkové odpory z GM a podobných firem. Když už dráťák, tak v GES koupit Vitrohm, nebo tuzemské UR00x

Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#21 Příspěvek od right13 »

takze je to jedno ze? aky odpor tam pouzijem,viem ze dlzku a priemer dratu rteba vypocitat,je podla vstahu r=ro*l/s

PavelFF

#22 Příspěvek od PavelFF »

Spoèítat hodnotu odporu je jednoduché, když znáš odpor na jednotku délky. Jak uvádìjí napø. v GME.

Problém je , že boèník musíš správnì dimenzovat i výkonovì - mùže ti vyjít rozmìrovì pøíliš malý a bude moc topit (chce to odhad).
Pokud nemáš jiný prùøez drátu, tak musíš ustøihnout napø. 2 kusy 2x delšího drátu a zapojit oba dráty paralelnì.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

A už to začíná... :D

PavelFF

#24 Příspěvek od PavelFF »

to masar : Už mlèím, už mlèím...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

To je v pořádku, od toho je to poradna, ne? Fandím každému nadšení při objevování nových věcí. V dobách, kdy jsem začínal, nebylo hodně věcí tak dostupných, jako dnes. Vyráběl jsem např. ladící kondenzátory, miniaturní sluchátka, knoflíky, stupnice, optočleny, o transformátorech nemluvě a spoustu jiných věcí, které jsou dnes běžně na trhu a cenově dostupné. Taky mně to něco dalo. Takže jen do toho. :wink:

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#26 Příspěvek od Hanizek »

PavelFF píše:Vhodný je Konstantan, protože se dá snadno pájet.
Zrovna se pokouším o stavbu bočníku k ampérmetru z konstantanu (mám ho totiž doma celkem dost). Možná jsem blbec, ale pájí se to pěkně mizerně...

Nemáte na to někdo nějákou fintu? Nebo budu muset koupit nějákou pájecí kapalinu?

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#27 Příspěvek od tornado6 »

Mám je na to taká špecialna kyselina neviem presne aká ale v práci sme to potierali kyselinou sýrovou a ide to aj s nou. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

tornado6 píše:Mám je na to taká špecialna kyselina neviem presne aká ale v práci sme to potierali kyselinou sýrovou a ide to aj s nou. :wink:
A ta kyselina byla bryndzová, nebo tvarůžková? Nebo bych se měl poohlédnout po goudové, případně čedarové nebo snad po oštiepkové nebo parenicové?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#29 Příspěvek od helios »

Mal napísať Vitriol a bolo by po ptákách. :D
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od otakarv »

Hanizek píše:
PavelFF píše:Vhodný je Konstantan, protože se dá snadno pájet.
Zrovna se pokouším o stavbu bočníku k ampérmetru z konstantanu (mám ho totiž doma celkem dost). Možná jsem blbec, ale pájí se to pěkně mizerně...

Nemáte na to někdo nějákou fintu? Nebo budu muset koupit nějákou pájecí kapalinu?

Já používám pájecí kapalinu na NEREZ,jdou s ní pájet v pohodě i jiné materiály.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“