Minimální požadavky na video?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Premekapac
Příspěvky: 75
Registrován: 06 lis 2008, 01:00

#16 Příspěvek od Premekapac »

Také jsem kdysi řešil podobné problémy, nejdřív s DivX potom s DVD. Na každý film (v DivX) platil jiný přehrávač (měl jsem jich nainstalovaných asi 5). Vyzkoušel jsem snad všechny v té době dostupné kodeky. Pořád jsem řešil nějaké potíže, tu sekání, tu předcházející se zvuk, tu nesynchronní titulky...víc jsem ladil, než koukal :lol: . DVD neběhaly vůbec. Sestava byla: Celeron 766@955, 384MB RAM PC100, Nvidia 4400Ti 128MB. Procesor skoro na gigahertzu a stejně to nechodilo pořádně... Po upgradu na Athlon 2800+ začalo jít vše a s jedním přehrávačem :wink: .

Přemek

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od PotPalo »

Ja som známemu zložil počítač Celeron 333 MHz, grafika 8 MB, a prehráva plynulo DivX, XviD, DVD. Treba na to správny software, niektoré trhajú aj na výkonných počítačoch. Na DVD doporučujem PowerDVD verziu 3 alebo 4, a nastaviť v nej hardwarove urúchlovanie a rozlíšenie 640x480. Tiez je dobré si skontrolovať, či je zapnuté DMA pre disky a CD-ROM. Na XviD používam BS Player - treba nastaviť typ vykreslovania videa na Overlay Mixer. Na DivX mám DivX4 Codec - vie aj divx3, a netrhá ako DivX5. Tiež sa dá použiť 3ivX Codec (vie Xvid, DivX), treba ho tiež správne nastaviť... Inak na filmy XviD (samozrejme na celú obrazovku) stačí Pentium II na 450 MHz - 100 MHz FSB, na Celeronoch s 66 Mhz FSB to trhá, aj keď sú 666 MHz...

Ja predávam staré zostavy aj s monitorom, na ktorých ide DVD, XviD, DivX bez trhania približne za 800,- SK (vlastne 27,- EUR). Majú DVD romku, CD napalovačku, CPU PIII 450 až 700 MHz, 256 RAM... Takže neplaťte zbytočne viac, počítačov je veľa a ceny klasajú...

P.S.: Pozor na NERO burning rom, po inštalácii na PC, kde predtým išly filmy dobre začnú trhať, lebo nero inštaluje aj svoje blbé kodeky. Ja to riešim príkazom "regsvr32.exe -u nevideo.ax" a tiež neaudio.ax. Nič to nemaže, len to odregistruje nero kodeky.

A ešte niečo: DVD sú MPEG2 a DivX sú MPEG4, čiže na DVD stačí oveľa slabšie PC ako na DivX...možno aj ten P.233

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#18 Příspěvek od Cust »

PotPalo: Tomu poslednímu odstavci moc nerozumím, můžeš to vysvětlit?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

PotPalo píše: A ešte niečo: DVD sú MPEG2 a DivX sú MPEG4, čiže na DVD stačí oveľa slabšie PC ako na DivX...možno aj ten P.233
Nemáš to dajaké pomotané ? :wink:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Nie, nema.

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od michalnb »

rnbw píše:Nie, nema.
Asi tak. Pamätám ešte časy keď mi P233MMX na doske EŠUS ťahalo DVDčka(síce nie full screen, ale po natiahnutí obrazu chýbal iba kúsok). Vtedy som to "žihal" ešte 800x600 na AOC 5vlr-ku. Mal som tam nejakú Matrox kartu 8MB AGP(asi AGP 0x :lol: ), 64MB SDRAM, WinMe. Ale hlavne treba aby radič IDE podporoval synchrónny prenos dát DMA. Inak DVD dovi, dopo... :hojahoj:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od PotPalo »

Takže tie formáty:

MPEG1 je video-CD, najslabšia kompresia, ide fullscreen aj na 486-kách (100 MHz) s PCI grafickou kartou S3 Trio64/V2 (1 MB).

MPEG2 je Super-video-CD a tiež DVD (pokiaľ sa nemýlim), lepšia kompresia.

MPEG4 je DivX, XviD, MS-MPEG4 atď., najlepšia kompresia, teda treba lepší hardware ako na predošlé formáty.

Tiež berte do úvahy veľkosť videa, je rozdiel, či je to 320x200 alebo 640x480 atď., a tiež nastavené rozlíšenie pri prehrávaní... Iná grafická karta, iný driver... Niektoré si samy prepnú na nižšie rozlíšenie pri fullscreen, iné nie a potom trhajú...

P.S.: Pozor na O.S., to, čo pod Win98 pôjde super, bude pod WinME trhať... A tiež je lepšie použiť čo najstarší DirectX...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

Tak to už je lepší :wink:
Ono totiž tvrdit, že na DVD stačí Pentium na 233 MHz, tak to je dost odvážné. Takové IBM na 233 MHz bylo totiž hrozné zhnilé se vůbec pohnout. Ale jak píšeš teď, tak dost záleží i na paměti (32 MB nebo 512 MB) a na VGA kartě (ATI bude určitě o 100 fousů lepší neź SIS xxx).
Samozřejmě 10x raději W98 než blokovanou náhražku Millénia :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

S ATI Rage 128 chodi DVD na Celerone 333 bez problemov. Dovolim si tvrdit, ze na tom PII 233 by to islo tiez. Ta karta totiz tu najvacsiu pracu vie robit sama (iDCT, deinterlacing, konverziu farieb aj zvacsenie).

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od michalnb »

Rozbehal tu už niekto filmy (video v lepšej kvalite) aj cez PCI? - na staršej mašinke...

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od michalnb »

p32 píše:... Samozřejmě 10x raději W98 než blokovanou náhražku Millénia :lol:
Milénium som volil z hľadiska užívateľského pohodlia. Že sem tam hodilo modré okno, to som mal na háku. Ale za to podpora HW bola s W98 neporovnateľná. Dodnes ho mám nainštalovaný na jednom PC v "kumbále", lebo mi nechce zjesť rádiokartu pod WiXP.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#27 Příspěvek od rnbw »

Pri tej Rage 128 bola podmienka pre DVD prave AGP. Do PCI existuju specialne karty pre dekodovanie DVD (napr. Creative DXR2)

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od michalnb »

Ešte k tej zostave... Aj 66MHz-ové dosky s SDRAM môžu "valiť" video, no vždy treba pozerať na priepustnosť zberníc. Takým základným testom môžu byť aj benchmarky z Aidy. Rýchlosť pamätí vedia dosť podstatne sku.viť práve dosky s pomalými zbernicami. Zo skúseností môžem povedať, že minimum pre video je určite dané hlavne portom AGP, pamäťou grafiky cca 8MB(i rýchlosťou GPU, no tú výrobcovia zvyšovali najmä s rastúcou pamäťou). Moje minimum, pod ktoré by som určite nešiel je 16MB, poslúži aj nejaká stará VooDoo3DfX 16MB. Istý čas sa vyrábali dosky s OnBoard 8MB Intel na AGP zbernici a tieto si ešte vedia poradiť aj s DivX 6.xx. Tu je ale zase otázka minimálnej operačnej pamäte a s tým aj príslušného OS.
Pôvodom článku bola ale otázka na 233MMX. Väčšina dosiek so Socket7 podporujúcich max 233MMX (ak vlastne nejaká) nemala AGP ani RAM s frekvenciou nad 66MHz(niektoré prechodové typy mali 1-2 sloty pre SDRAM 66-100MHz, no celkovo to zase pokazila priepustnosť zberníc). Teda snaha o plnohodnotné video na zostave s takouto doskou je boj s veternými mlynmi.

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od michalnb »

rnbw píše:Pri tej Rage 128 bola podmienka pre DVD prave AGP. Do PCI existuju specialne karty pre dekodovanie DVD (napr. Creative DXR2)
To som ešte neriešil, no verím že si za ne Creative nechali dobre zaplatiť... :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

To asi ano. Ale teraz budu ceny minimalne.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“