Umístění toroidu do plechové krabice

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Umístění toroidu do plechové krabice

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Potřebuju strčit 1kVA toroid do plechové "komůrky" v plechové krabici, jenže tam vleze docela natěsno, navíc ten nosnej šroub bude skrz trafo i stěny a teď přemýšlím, jestli to nebude dělat paseku a jestli ten šroub dát kovovej nebo plastovej, protože kovem vlastně vyrobím závit nakrátko...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#2 Příspěvek od renda15 »

Bude, jak to prochází středem tak to má na koncích napětí, takhle se mi podařilo bezmyšlenkovitě připojit uzemění na konec šroubu, který šel skrz toroid a chvíli jsem nechápal proč se drát, který byl na druhém konci připojen k přístrojové zástrčce a tam taky přes plech uzemněn hřeje. Navíc bych se v tomto případě i trochu obával rozptylových mg.polí a drnčících plechů, tam by pomohl nerez.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

To víš, že by to byl závit nakrátko, buď plastovej šroub nebo ho na jednom konci odizolovat, jako se izolují šrouby na chladičích. :wink: Rozptyl by u toroidu nemusel být tak hrozný.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

na středový šroub klidně [nedbej], přitáhni jádro k spodní základně 4-6 plastovými stahovačkami, spodek podlož pěnovým gumovým mezikružím nebo linem. Bude to i mechanicky pevnější než šroub.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

No, kdyby to viděli v EZU, tak tam půlka lidí pomře na infarkt. Po kritické zkoušce přehřátím ty plastové pásky budou v háji. Dej šroub skrz a nahoře izoluj.

BTW, slyšel jsem příhodu, kdy se člověk opřel o horní kryt zařízení, tím se plech dotknul trčícího šroubu z trafa, a než se vzpamatoval, měl dlaď popálenou, z plechu slezl lak a zmodral kolem místa dotyku. Trafo mělo 1400VA...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

http://www.wapro.cz/Product.aspx?lang=c ... 77&sid=401
jakou mají asi teplotní odolnost ty polyamidové šrouby? :D
jestli půjde trafo do 150° kvůli nejištění, bude dřív v háji izolace vinutí než odpadnou pásky.
Se stahovacími páskami se běžně vážou prvky v rozvaděčích a kabely a procházejí atesty.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Posledně, když šlo jedno zařízení na podobné zkoušky, tak síťák měl v sobě pojistku na 135 st. C a dokonce už byl problém se zalévací hmotou na bázi silikonu, polyamid by nám narvali do špic :twisted: . Izolace trafa vydržela krátkodobě 170.

Jde o to, jaký je to přístroj, i po kritické poruše to musí mít mechanickou odolnost atd.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Tak nějak, podle vkusu dotyčného soudruha.
Kdo vyžaduje zařízení, které po kočkování v Průmyslovém paláci chce vytáhnout z popela provozuschopné, musí tomu konstrukci podřídit. Domácí kutil může obvykle slevit k plastovým šroubům.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

To je prototyp, je to kvůli možnosti přenášet, ve finálu bude (pokud vůbec bude to oddělovací trafo použito) samozřejmě poctivý ocelový šroub a pořádný chlazení,t.j. bude ve volném prostoru rozvaděče, ne taková sardinka v plechovce.

Mě se ale i tady víc zamlouvá ocelový šroub a izolace, přece jenom to trafo něco váží.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“