MOSFET-pájení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#76 Příspěvek od fero7 »

Napriklad.
Ale videl som aj silnejsie.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#77 Příspěvek od masar »

Andrea píše:Začalo to jedním mýtem, pokračuje dalším, přihodíš taky nějaký?
Nevím, o jakém "mýtu" hovoříš. Bavíme se o tranzistorech řízených polem. Elektrické pole je vlastností elektrického náboje. Jedno bez druhého není možné a tak je to diskuse o vejci a slepici.
Já považuji FET za součástku, jejíž vodivost určuje a řídí napětí mezi elektrodou G a S a nezajímá mě, jaký náboj musím dodat do kondenzátoru tvořeného elektrodou G a kanálem DS, abych dosáhl jeho žádané vodivosti. Kdyby se tento tranzistor považoval za součástku řízenou nábojem, bylo by to v datasheetech na vstupně-výstupních charakteristikách přece uvedeno. Ale zatím jsem ještě neviděl, při kolika Coulombech je odpor kanálu 20mOhmu.
Takže je asi třeba rozlišovat mezi názvoslovím, teoretickou a praktickou rovinou.
Ale třeba se na to dívám špatně. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#78 Příspěvek od EKKAR »

masar píše:
Andrea píše:Začalo to jedním mýtem, pokračuje dalším, přihodíš taky nějaký?
Nevím, o jakém "mýtu" hovoříš. Bavíme se o tranzistorech řízených polem. ... Takže je asi třeba rozlišovat mezi názvoslovím, teoretickou a praktickou rovinou.
Ale třeba se na to dívám špatně. :wink:
Ne asi, ale určitě je potřeba rozlišovat mezi teorií a praxí - jinak budeme mít kupu teoretiků a teoretiček chytrých jak rádio na klíček, ale nikoho kdo bude něco umět udělat prakticky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#79 Příspěvek od Sendyx »

Taky bych to viděl na to napětí, ten náboj jen slouží na změnu stavu toho pole :) . Pokud chcete vlákno natáhnout, požádám někoho z greenpartaje o vyjádření, co je to pole, Henryka L. o stanovisko křesťanského myslitele k těmto záležitostem a Toho, kterého sežrala sova o informace z výru dění o elektronech v nano tento Intel fuj.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#80 Příspěvek od Andrea »

masar píše:Nevím, o jakém "mýtu" hovoříš. Bavíme se o tranzistorech řízených polem. Elektrické pole je vlastností elektrického náboje. Jedno bez druhého není možné a tak je to diskuse o vejci a slepici.
Já považuji FET za součástku, jejíž vodivost určuje a řídí napětí mezi elektrodou G a S a nezajímá mě, jaký náboj musím dodat do kondenzátoru tvořeného elektrodou G a kanálem DS, abych dosáhl jeho žádané vodivosti. Kdyby se tento tranzistor považoval za součástku řízenou nábojem, bylo by to v datasheetech na vstupně-výstupních charakteristikách přece uvedeno. Ale zatím jsem ještě neviděl, při kolika Coulombech je odpor kanálu 20mOhmu.
Takže je asi třeba rozlišovat mezi názvoslovím, teoretickou a praktickou rovinou.
Ale třeba se na to dívám špatně. :wink:
A proč se udavají v katalogu Qg, Qgs, Qgd? A tenhle graf jsi ještě nikdy neviděl?
Přílohy
mosfet1.gif
(13.41 KiB) Staženo 41 x
mosfet2.gif
(10.1 KiB) Staženo 45 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#81 Příspěvek od masar »

Andrea píše:A proč se udavají v katalogu Qg, Qgs, Qgd? A tenhle graf jsi ještě nikdy neviděl?
To ale nejsou údaje, uvedené za účelem objasnění "řídících" vlastností náboje. Nebo ano?
A přestaň se ptát a začni vysvětlovat. Jsi na řadě. :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#82 Příspěvek od Andrea »

Úplně nejhorší jsou ti teoretici z UNITRODE, třeba ten Laszlo Balogh nebo jak se jmenuje. slup169.pdf

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#83 Příspěvek od masar »

Tak tohle číst nebudu, snad někdy jindy. A neodbylas nás rohlíkem? :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#84 Příspěvek od Andrea »

masar píše:Tak tohle číst nebudu, snad někdy jindy. A neodbylas nás rohlíkem? :wink:
Jo, ale je makovej. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#85 Příspěvek od masar »

Andrea píše:
masar píše:Tak tohle číst nebudu, snad někdy jindy. A neodbylas nás rohlíkem? :wink:
Jo, ale je makovej. :wink:
Tak už můžeme zase pájet? :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#86 Příspěvek od Andrea »

masar píše:Tak už můžeme zase pájet? :wink:
Chceš říct, že ses doteďka flákal a na pájku nešáhnul? Tak hezky smést ze stolku drobky z rohlíku a pájíme, pájíme.

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#87 Příspěvek od jano80 »

ehm... takze da sa pajkovat trafopajkou? :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#88 Příspěvek od EKKAR »

Je to stejné, jako s jedlostí hub - taky jsou všechny jedlé, některé bohužel pouze 1x v životě. FETy taky můžeš bez problémů pájet trafopáječkou, ale některé to zkrátka nepřežijou ve zdraví - hlavně ne ty vf a na malé proudy.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od piitr »

Tak jsem si přečetl tu filosofickou diskusi o řízení proudem/napětím/nábojem a musím říct, že je to asi to fakt super počtení. Moc děkuju, hodně jsem se zasmál i poučil.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#90 Příspěvek od Andrea »

piitr píše:Tak jsem si přečetl tu filosofickou diskusi o řízení proudem/napětím/nábojem a musím říct, že je to asi to fakt super počtení. Moc děkuju, hodně jsem se zasmál i poučil.
A co jsi zjistil, čím je tedy dle tebe řízený MOSFET?

Takový malý příklad na zamyšlení:
Máme MOSFET s kapacitou hradla vůči kanálu 1nF, (izolované) hradlo je nabité na 5V a tranzistor je částečně otevřený. Co se stane, když za těchto podmínek posuneme hradlo do dvojnásobné vzdálenosti od kanálu?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“