KUY 12

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

KUY 12

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Ake mate skusenosti s tymto vykonovym tranzistorom , mam ich doma 4 a chcem vediet aku maju kvalitu , da sa z toho urobit dobry koncovy stupen ? Chcem si spravit koncak v AB triede.

Dik.

Uživatelský avatar
Neutron
Příspěvky: 131
Registrován: 08 dub 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Neutron »

No po stranke vykonu by mi vyhovoval ako pozeram na technicke data k nemu.

Nejak ma to predtym neprihlasilo obcas mi to spravi ale nie pravidelne.

Uživatelský avatar
Miradim
Příspěvky: 207
Registrován: 29 říj 2005, 02:00

Re: KUY 12

#3 Příspěvek od Miradim »

Tento typ není vhodný pro koncový stupeň zesilovače.Byl určen pro spínací obvody a regulátory napětí.
Naposledy upravil(a) Miradim dne 11 bře 2006, 20:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Neutron
Příspěvky: 131
Registrován: 08 dub 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Neutron »

Nebudem zakladat otazku na novu tema , ale mam doma dvojicu KD 503 , co tieto ? Takze teda neni vhodny KUY 12 , ja som si myslel ze je to na koncovy stupen lebo viem ze som kedysi daval do zdroja co som si robil KU 611 a ten viem ze sa aj pouziva ako koncovy do NF aplikacii(ale vykon nic - moc) , tak preto ked je tam to KU som si myslel.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

KUY12

#5 Příspěvek od Dratak »

Ale byl nějaký teslácký zesilovač, který měl na konci taky tyto spínací tranzistory, tuším KU601 nebo 602. KUY12 je spínací, dělal jsem s ním před lety měnič pro dálkové napájení externích displejů digitálních hodin (takové modernější "centrální hodiny"). Řídicí obvod by B260D z NDR, ten KUY12 byl koncový, byl zapojen v Darlingtonu snad s KF507, už si to moc nepamatuju. V sekundáru byla nějaká rychlá dioda, taky Tesla, se šroubem (KY193?) a stabilizované to bylo regulační smyčkou přes dělič ze sekundáru. Výstupní napětí měniče bylo vzhledem k délce vedení a tenkým vodičům (telefonní pár) 350V. Tento jednočinný transformátorový měnič 24/350V snesl bez poklesu napětí odběr z výstupu přes 200mA-při napětí 350V tedy přes 70W. A měl i slušnou účinnost, přes 80% při frekvenci kolem 25kHz.

Ale na NF aplikace se tento tranzistor nehodí. To KD503 ano, ty se používaly dokonce v rozhlasových ústřednách a zesilovačích rozhlasu po drátě. S párovanou dvojicí KD503 by se dal postavit 50W zesilovač, i 100W, byl na to plánek v nějakém starém AR, ale tranzistory již pracovaly v mezních podmínkách. U zesilovačů Tesla, na rozhlasových ústřednách nebo na zesilovačích "dráťáku" byly na 100W 4 KD503.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mourek »

Přesně tak i když v dávných časech se KU používaly do nf aplikací. Nebyl to ideál , kmitalo to ale dalo se to uchodit . KUxxx byly spínací tranzistory, KDXXX zesilovače.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

A v koncích ADJ 636 bylo 12 KD 503 a dávalo to 500W podle papírů a 700W když to nelituješ. Zdravím drataka. A KD 503 někdo na konfo zhání do konce 150W -Diskomix.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#8 Příspěvek od toom »

Kdyz uz se mluvi o tech KD503, tak jich mam doma 18. Jsou vytazene ze 100V koncu, ale jsou ok. Tak pokud ma nekdo zajem at se ozve. Ja je na nic nemam a aspon se uvolni misto na dalsi bordel :D .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

toom píše:Kdyz uz se mluvi o tech KD503, tak jich mam doma 18. Jsou vytazene ze 100V koncu, ale jsou ok. Tak pokud ma nekdo zajem at se ozve. Ja je na nic nemam a aspon se uvolni misto na dalsi bordel :D .
tak těch si važ. Já jsem do zesilovače naházel 2N3773 a vylitaly mi ani nevim kdy. Ty KD jsou "nezničitelné" ještě mě napadá mm tu kupu spínaných zdrojů do PC nezkoušel někdo použít tyto tranzistory? m2ly by snést hodně :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pole »

A co poviete na KD 607? Nemali by byt este vykonejsie nez 503?

Inak tranzistory do spinacich aplikaci nie su moc vhodne, lebo maju moc strme charakteristiky. Takze sa u nic moc tazko nastavi pracovny bod, a aj pri zmene maleho Bazoveho prudu sa naplno otvoria a celesa to moze rozkmitat. Inak postavit zosik sa z toho da ale moze byt problem ustabilizovat to.

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Ja sem postavil koncak z tranzistory ze spinaneho zdroje PC, mel 250w do ctyr ohmu. Nemel jsem problem ani z prac.bodem pekne to hralo a ani to nekmitalo pokud vim (osciloskop nemam takze to mohlo kmitat na nekolika mhz aniz bych si toho vsiml). Nakonec jsem ho zkratoval (nebyla tam SOA ochrana) a o vsechny trandaky jsem prisel.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od ViPali »

Keď nič iné, tak aj KUY sa do konca dá použiť. Treba tam poriadnu spätnú väzbu a frekvenčne to omedziť na 20k. Všetky KUY majú jednu dobrú vlastnosť, že môžu pracovať pri vysokých teplotách, takže vydržia nejaký ten watt (kamarát to odskúšal vytavil cín z plošaku ale tranzistor vydržal).

Uživatelský avatar
brukker
Příspěvky: 38
Registrován: 08 úno 2006, 01:00
Bydliště: Záhorská Ves

#13 Příspěvek od brukker »

KUY 12 nie sú vhodné na lineárne aplikácie. Sú to spínacie tranzistory vhodné na meniče. stabilizátory a pod. Isť by to išlo ale skreslenie by boli väčšie.
Bkk

Odpovědět

Zpět na „Součástky“