Vstup zesilovače - síla drátu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#16 Příspěvek od sinclair »

Tady bych zase s dovolením nesouhlasil já.
Například NESYMETRICKÉ mikrofonní vedení, zatížené na konci malou vstupní impedancí /okolo 1kOhmu/ je k rušení a brumu daleko méně náchylné, než totéž vedení, ale na straně vstupu zesilovače uzavřené jen vysokou vstupní impedancí řádu desítek či stovek kiloohmů.
To je z praxe poměrně dobře známá věc a proto například mají lepší mixážní pulty vstupní impedance nejvýše v řádu jednotek kiloohmů, pokud už to není kiloohm sám, případně i méně.
To jen prastaré mixpulty typu STUDIOMIX 6-130 nebo AZL120, AZL121 ap. se vstupní impedancí okolo 50kOhm se chovaly tak, že se stačilo křivě podívat na trochu horší stíněný kablík od mikrofonu a už to bručelo.

A opět z praxe jest dokázáno, že bez vedlejších následků lze vést symetrickou rozhlasovou linku na impedanci 200-600 ohm běžným telefonním kabelem, aniž by do onoho páru pronikalo jakékoliv rušení či onen pár jakékoli rušení přijímal.
Není to tak dávno, co jsem tři dny v kuse provozoval asi 800m dlouhou modulační linku, tvořenou zvonkovým twistem naházeným na stromech. Na jednom konci symetrický transformátorový výstup 1,55V/100ohm z mixu, na druhém konci téhle modulační linky pověšené dva zesilovače TB500-B, rovněž s transformátorovým vstupem "do vajec".
Zcela bez stop brumu nebo rádia.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Andrea »

Cust píše:Fůrie jedna!
On se ožere a ty si dáš džusík, přece!
:-)
Ó, po ničem netoužím tak, jako po pohledu na ožírajícího se výrostka. :roll:

Uživatelský avatar
grajda
Příspěvky: 15
Registrován: 21 čer 2009, 02:00

#18 Příspěvek od grajda »

Andrea píše:
Cust píše:Fůrie jedna!
On se ožere a ty si dáš džusík, přece!
:-)
Ó, po ničem netoužím tak, jako po pohledu na ožírajícího se výrostka. :roll:
Ó, jakou děláš chybu! :puke: Já by jsem Tě to glgání škopků naučil... :hool:

Sinclair: Mohl bys to, prosím, zdůvodnit teoreticky :contract: ?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Až tu přestaneš dělat bordel, vysvětlím ti to i teoreticky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Souhlasím s všeobecným nesouhlasem, ale abych to uvedl na pravou míru - zjednodušil jsem to a nehovořil jsem o vedeních na dlouhé vzdálenosti, ale o délkách běžných u elektroniky pro domácnost, kde určitá míra impedančního nepřizpůsobení ještě neovlivní zvuk, zato může vyřešit problém s proudy vyvolanými střídavým magnetickým polem. Něco jiného zase jsou potíže s polem elektrickým.
Dotaz zněl totiž na průřez vstupních vodičů - uvnitř zesilovače je všechno ostatní důležitější, průřez vodiče zdaleka tak důležitý není.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#21 Příspěvek od Andrea »

Když budu mít dva vstupy, jeden 1V/10kOhm a druhý 1V/1kOhm, který je odolnější proti rušení mg. složkou?

Uživatelský avatar
grajda
Příspěvky: 15
Registrován: 21 čer 2009, 02:00

#22 Příspěvek od grajda »

Andrea píše:Když budu mít dva vstupy, jeden 1V/10kOhm a druhý 1V/1kOhm, který je odolnější proti rušení mg. složkou?
Beru to takhle, kdyžtak mě opravte, v těchto věcech moje teor. znalosti i zkušenosti pokulhávají, přece jen jsu jen strojařObrázek:

Co se týče rušení elektrickou složkou, vždycky se vyplatí nízká impedance, nízké proudové zesílení, protože jde o rušení zdrojem s vysokou výst. impedancí :hool: . Tam je to jasný. Až na to, že pokud má zdroj signálu výstupní impedanci->0, na vstupu už příliš nezáleží, aspoň, pohybujeme- li se na rozumných délkách vedení a frekvencích a má- li zesilovač na vstupu filtr. O tom jsem se zmiňoval :whistling: .

Co se týče rušení :hajzel: mag. polem, tak tady si nejsu úplně jistej. V přímé úměrnosti na dB/dt a délce vodiče, by se mělo sice indukovat určitý napětí, ale ten vodič se nebude chovat jako tvrdý zdroj napětí (i když, jeho vlastní odpor je v tomto případě směšně nízký), protože po "zatížení" začne vytvářet opačné magnetické pole, které rušivé pole vyruší. Narozdíl od např. transformátoru se totiž "rušivý" mag. pole nemůže "stabilizovat" vzestupem proudu primáru. Tady potom zřejmě vítězí nejen nízká výstupní, ale i vstupní impedance... Ale má to taky ale. Většinou mají vstupy s vysokou vstupní impedancí nízkou napěťovou citlivost a opačně. Netvrdím, že vždycky.

Kdyžtak mě opravte, budu jen rádObrázek, páč možná budu brzy právě tohle muset řešit :brakelamp: - citlivýObrázek mikrofonní zesilovač, dlouhej kabel, málo rušeníObrázek
Naposledy upravil(a) grajda dne 24 čer 2009, 18:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
grajda
Příspěvky: 15
Registrován: 21 čer 2009, 02:00

#23 Příspěvek od grajda »

sinclair píše:Až tu přestaneš dělat bordel, vysvětlím ti to i teoreticky.
BohumileObrázek, b....l se nežíkáááááObrázek...

Obrázek

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od DjRix »

grajda: Ty tvoje smajlíky jsou vážně na :puke:
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
grajda
Příspěvky: 15
Registrován: 21 čer 2009, 02:00

#25 Příspěvek od grajda »

DjRix píše::puke:
Obrázek
Tohoto smajla miluju, vždycky mě rozveselíObrázek...

Ale ještě k rušeníObrázek. Vlastně, když to tak vezmeme co nejobecněji a nejstručnějiObrázek, musí být nejideálnější zkrátka věcičky impedančně přizpůsobit a je toObrázek.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#26 Příspěvek od Hill »

Jo, ale napřed přizpůsob počet smajlíků, ať tě nemusím odstřihnout.

Uživatelský avatar
grajda
Příspěvky: 15
Registrován: 21 čer 2009, 02:00

#27 Příspěvek od grajda »

Hill píše:Jo, ale napřed přizpůsob počet smajlíků, ať tě nemusím odstřihnout.
Chlapáku, :rokcy: rozhodně je lepší "odstříhnout" mě,Obrázek než zapojenou síťovou šňůru :tanute: ... EB beze mě bude fungovat dál :agrue: a já bez EB taky Obrázek A mrzet mě to nebude, páč se vzájemně neznámeObrázek


Obrázek
Naposledy upravil(a) grajda dne 25 čer 2009, 01:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Osmisté sedmdesáté páté a opět poslední velmi vážné varování před banem...

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#29 Příspěvek od jarda_k »

Už jsem z těch smajlů na prášky. Díky Hille.
Někteří lidi nemají vkus. To bych jim nezazlíval. Nejhorší je na tom to, že jsou i takoví co to ještě řvou do světa na plnou hubu a snad jsou na to i pyšní. Sorry, ale potřeboval jsem si ulevit. Je to prostě hrůza.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#30 Příspěvek od Hill »

No aspoň něco, když už jsem to výše tak pěkně pohnojil (to je tak, když to chci vzít zkrátka, obvykle něco vynechám, třeba část specifikace podmínek, a je z toho průseur). Za to se omlouvám a díky Sinclairovi, Andree a dalším za uvedení na obecnější míru.

Zpět tedy k tématu: taky chybí jakákoli bližší specifikace, snad jen, že jde o nesouměrný vstup. To bychom pak mohli diskutovat ...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“