Převodník 24V/5V neurčité stavy

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Honza_mas
Příspěvky: 16
Registrován: 12 kvě 2009, 02:00

Převodník 24V/5V neurčité stavy

#1 Příspěvek od Honza_mas »

Zdravím Všechny.

Potřeboval bych poradit s převodníkem 24V na 5V pro PIC 16F877. Je na samostatné desce 8 ks. dle schematu propojených na PIC pentlí cca. 20cm dlouhou. A při přečtení portu se pořád mění hodnoty. Je to nějak náchylné na rušení. Nevíte někdo co s tím?
Předem dík. H.
Přílohy
Prevod.pdf
(8.57 KiB) Staženo 185 x

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

A jak je ošetřených těch samotných 5V?

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Jindra2 »

Jaký máš použitý CNY17-?. Jsou tříděné na 1 až 4 podle přenosové účinnosti. 4ka má přenos 160 - 320%, kdyby to nestačilo, tak zvýšit proud diodou a snížit odpor v emitoru.
Jindra

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Technicky čistší řešení bývá spínat porty uP proti zemi. Důvodů je spousta.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

No hlavně ten odpor v emitoru je docela prasárna. Dává se do kolektoru, snad není takový problém si to v PICu znegovat, když už to nemůžeš otočit na vstupu toho optočlenu.

Uživatelský avatar
Honza_mas
Příspěvky: 16
Registrován: 12 kvě 2009, 02:00

#6 Příspěvek od Honza_mas »

Dík za odpovědi.
5V je vyhlazenejch elitama, a i 100n keramickýma kondikama. Právě abych to nemusel negovat jsem to řešil takhle, ale nevim jestli to má na rušení vliv. Procesor je na nepájivim poli tak mě napadlo dát odpory těsně k němu, jestli by to nepomohlo? Ten typ tedˇmomentálně nevím, ale až přijdu domů mrknu se.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Lenost a úspora jedné instrukce se někdy nevyplácí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Ako rychlo to ma fungovat...ci by nebolo vhodne nakoniec aj zablokovat vstupy kondikom...pripadne osetrit v uP

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Aqarel »

zdravim, pokud ti muzu doporucit tak si udelej delic napeti, tak aby si na nem dostal cca 5V a za nej si dej dve hradla 74hct14, toto zapojeni ti muzu jen doporucit, pouzivam ho v mnoha konstrukcich a neni s nim nejmensi problem, otazka je jestli ti nevadi kdyz to nebude opticky oddelene.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od piitr »

Mně se nějak nezdá, že by odpor k zemi měl způsobovat takovou hrůzu. Spíš bych hádal, že se chytá rušení na tom dlouhým kablíku. Tak mě napadá, že jako první bych zkusil dát na obě strany kablíku nějaké menší odpory, tím se rušení trochu sníží. Pokud by to nestačilo, tak jsou tu ještě ty kondíky, ale to lze použít jen pro pomalý přenos. Pokud to má být i rychlé, tak bych zkusil třeba stínit ten kablík, přizpůsobit to vedení impedančně na obou koncích (ale to zas asi rušení tolik nesníží), propojit to symetrickým vedením. Pokud se udělá tohle všechno, musí to fungovat dobře, ale je to hromada práce. Třeba by stačilo jen něco z toho.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od piitr »

Jako, taky bych to spínal proti zemi, to jo, tím se to asi taky vylepší, ale podle mě to není ten hlavní problém.

Uživatelský avatar
Honza_mas
Příspěvky: 16
Registrován: 12 kvě 2009, 02:00

#12 Příspěvek od Honza_mas »

Dík za rady.
Taky si myslím, že by to mohla být ta pentle. Ty odpory na konec a na začátek myslíš do cesty signálu, nebo proti nule? Opticky to oddělené být nemusí a rychlost je moc pomalá. Počítám 0,5 s na 1 změnu.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

piitr píše:Jako, taky bych to spínal proti zemi, to jo, tím se to asi taky vylepší, ale podle mě to není ten hlavní problém.
Třeba má v PICu zapnuté pull-up odpory a pak je to ten hlavní problém. Pokud mu to vrací různé hodnoty i při nezměněných vstupech, tak nebude problém v dynamice, ale spíš v nastavení rozhodovacích úrovní nebo chyba v sw.

Uživatelský avatar
Honza_mas
Příspěvky: 16
Registrován: 12 kvě 2009, 02:00

#14 Příspěvek od Honza_mas »

Ty pull-up odpory jdou vypnout i na Portu C ? Já myslel, že jsou jen na "B". Doteď jsem dělal 16F628. Co mám nastavit, abych je vypnul?
Tady možná bude zakopaný pes :) . Proptože odpory by pak dělaly s těmi dalšímy neurčité stavy.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

To já nevím, kde má/nemá PIC pull-up odpory, s PICama nedělám a AVR je má na všech pinech.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“