Talisman

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#46 Příspěvek od masar »

pajosek2 píše:Kluci,nechci být za rejpala,ale jste vedle jak ta jedle.U tohohle rádia je totiž žárovka na osvětlení stupnice zapojena do série s celým odběrem. to znamená:1. Musí být přesných parametrů
2. při zvýšeném odběru se rozsvítí více.
3.Pokud tam nebude nebude rádio fungovat
Samozřejmě, omylem jsem napsal opačnou závislost jasu na odběru. Jinak tady nikdo nic špatně neuváděl.
Mustanger očividně nezná funkci univerzálních zapojení. Pro objasnění je třeba nahlédnout do schématu.
http://home.tiscali.cz/masar/308u.jpg

Pro lepší čitelnost stránky zrušeno zobrazení a ponechán odkaz
Hill

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#47 Příspěvek od pajosek2 »

Zkontroluj kondík C42.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od Primergy »

Také bych se zaměřil na AVC, ale v tomto případě, kdy se jedná o letý přístroj navrhuji výměnu všech svitků, protože když se odstraní tato závada vyskytne se do měsíce druhá...

Uživatelský avatar
tertia
Příspěvky: 65
Registrován: 04 led 2008, 01:00

#49 Příspěvek od tertia »


Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

#50 Příspěvek od JanikPetr »

vombat píše:Jaká je cena Talismanů? Typ 308A se prodává cca za 500Kč, rádio kompletní, skříňka má zpravidla nějakou chybu. (prasklá apod.) cca 800Kč až 1200Kč za bezchybný a zpravidla hrající. Pro zajímavost "Nový" i s originál krabicí se prodal za 1800Kč. 305A (nebo Talisman Telegrafia), 306A, 307A zpravidla o 100 - 200Kč méně. Chassis cca za 200Kč. Skříňka od 100 - 200Kč. Knoflíky od 20Kč kus. Stupnice repliky od 50Kč. Zadní stěny se zpravidla běžně nenabízejí, kovová k 305 se vydražila za 200Kč. Ceny vycházejí z AUKRA. Vyplatí se čekat a lépe je koupit rádio kompletní. Dokupování dílů vše dost prodraží. K restaurování si připravte náhradní elektronky, síťovou šňůru, zpravidla je přerušený speciální odpor v napájení a žhavení, žárovičky 6.3V-0.3A, podle potřeby elyt a vazební kondiky. Zpravidla je nutné celkové sladění - potom nepřehazovat UCH21 mezi sebou. Schémata v Kottkovi I, nebo na netu celý manuál.
To:"vombat"
Z jakého důvodu se nesmí mezi sebou prohazovat elektronky UCH21?
Byly při výrobě a seřizování Talismanů nějak vybírány - zesílení ,
šum,strmost a pod.?Na vstup se dávala s lepšími parametry?Děkuji za objasnění.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od Lukas-Peca »

Když je rádio sladěno, tak by se UCH21 neměly měnit, protože by se to zase rozladilo. Já osobně ale neznám nikoho, kdo by to dělal, a hraje to dobře i po výměně.

Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

#52 Příspěvek od JanikPetr »

Výše v tomto vlákně se probíral vliv svitu osvětlovacích žárovek na odběru rádia. Podařilo se mi také sehnat jednoho TALISMANA. Po zevrubné očistě a kontrole kompletnosti jsem jej zapnul do sítě a ono hrálo. Byla zde zmiňovaná dobrá selektivita tohoto příjmače a na KV možnost příjmu
značného počtu stanic ve večerních hodinách. Asi to chce dobrou venkovní anténu. Mi na náhradní anténu asi 3m drátu nataženém na okenní garnýží se podařilo zachytit tak max. 5-7 stanic.
Trápí mne však jiná věc. Zpočátku se po zapnutí elektronky nažhavovaly rovnoměrně a i svit žárovek se z nažhavováním postupně zvětšoval tak, jak rostla spotřeba. Nyní po nějakém čase po zapnutí příjimače se prudce rozzáří prostřední elektronka UCH21 i osvětlovací žárovky, po několika sekundách jas elektonky i žárovek poklesne a všechny elektronky i žárovky se postupně rozžhavují do konečného stavu. Po přehození této elektronky na pozici vstupní to opět dělá tato elektronka a tak usuzuji na její vadu a předpokládám,že ostatní součásti jsou v pořádku. Prosím o radu, co se v elektronce mohlo stát. Nějaký zkrat na žhavení ???
Jinou UCH21 prozatím nemám a tak svůj předpoklad si nemohu ověřit.
Díky všem za případné vysvětlení.

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#53 Příspěvek od Bezny »

JanikPetr píše:Nyní po nějakém čase po zapnutí příjimače se prudce
rozzáří prostřední elektronka UCH21 i osvětlovací žárovky,po několika
sekundách jas elektonky i žárovek poklesne a všechny elektronky i žárovky se postupně rozžhavují do konečného stavu.
Vypadá to, že elektronka má za studena zkrat žhavení-katoda.
Takže vyměnit. U-čková řada elektronek do Talismanu není nikterak vzácná, dá se běžně sehnat. Cena by neměla přelézt 50 Kč a to už by měl být výstavní kus.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od pajosek2 »

No já,co jsem viděl,tak u řady talismanů(30x U)se vždy po zapnutí zárovky rozsvítí,pohasnou a pak se plynule rozsvědcují s narůstajícím anodovým proudem.Co se týká lamp,tak u některých elektronek je prudké rozsvícení vlákna,pak pohasnutí a následné plynulé nažhavení běžnou vlastností,která není naškodu.Nikdy jsem se ,ale nesetkal s tím,že by tato vlastnost nastala s věkem lampy.Nemohl sis toho jen prve nevšimnout?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

#55 Příspěvek od JanikPetr »

Vlastním celkem 4 ks rádií s univerzálním napájením tedy elektronky
řady " U " plus jednu sadu náhradní t.j. celkem 20 ks a tento jev se prijevuje jen u té jediné a to v kterémkoli rádiu i posici elektronky.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od CZJKP1 »

Vyplatí, má cenu, viděl jsem ho za 1200,-

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od jjilek »

Jak tak čtu, a je to samozřejmé u starých nepoužívaných přístrojů, ztrácí svoje elektrochemické vlastnosti zejména elektrolytické kondensátory, používané na filtraci napětí na anodách ap. Je také obtížné, spíše nemožné, sehnat originály (ty mají stejnou "vadu"). Před lety jsem vyzkoušel a úspěšně na cca 80% používal tento postup na regeneraci: Přes ochranný odpor jsem kondy připojoval na regulovaný zdroj napětí. Začal jsem na cca 20V (kontrola proudu a teploty nutná). Postupně jsem po půldnu zvyšoval napětí tak, aby nestoupl moc proud. Trvalo to až týden, ale elyty byly opět perfektní. Podrobnosti si už po 40 letech nepamatuji.

Uživatelský avatar
r2u
Příspěvky: 3
Registrován: 26 led 2009, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od r2u »

Da se udelat to ze pouzijeme obal stareho kondiku a do vnirku dame uplne novy kondenzator a mame zase na nakou dobu vystarano.

Uživatelský avatar
matus15
Příspěvky: 336
Registrován: 13 pro 2008, 01:00
Bydliště: Prešov

#59 Příspěvek od matus15 »

Dobrý Deň , našiel som u babky Talismana 308U, plne funkčný, nikde nepoškriabaný, žiadne súčiastky nemenené, iba sieť. šnúra, ale o to nejde...

Určite by okrem mňa viac ľudí zaujímalo, ako sa dá zistiť z akého výr. závodu Talisman pochádza, teda z Tesly Bratislava, alebo Tesly Orava. Môj je v bordovom(tmavočervenom) prevedení, v.č. 624845.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#60 Příspěvek od miroja »

V Kottka si skusal?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“