Výroba DPS fotocestou

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od echinus »

drabek06 píše:osvěcuju 30 minut 125W rtuťovkou bez baňky
Probůh proč tak dlouho? Z jaké vzdálenosti to osvicuješ?

Ja používám 250W rtuťovku s baňkou, 350mm rovina DPS - osa výbojky a mám dobu osvitu 3-3,5 min podle odhadnuté tloušťky nastříkané fotovrstvy. A výsledek je super.
Přesto že máš poloviční výbojku se mi nezdá tak dlouho to osvicovat.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od drabek06 »

Tak tu druhou stranu přelep třeba takovou tou žlutou papírovou lepící páskou :wink: Pokládá se to na hladinu kvůli dobrýmu leptání. Odleptaná měď může padat na dno a leptanej povrch je vlastně furt ve styku s chloridem. Když by to leželo leptanou stranou na dně tak by se odleptaná měď hromadila nalepená mezi DPS spodkem misky a leptalo by se to špatně a dýl . . .

Echinus: z víc jak 30cm neosvěcuju. Desky si stříkám sám a vytvrzuju v troubě. I těch 30 minut mě občas příjde málo páč se to poměrně dlouho vyvolává :? Taky nezapomeň že to osvěcuju přes obyčejnej kancelářskej papír. Když jsem osvěcoval přes fólie tak bylo do 10 minut hotovo . . .

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od echinus »

to drabek06
To je zajímavé, zajímavé

Taky používám kancelářský papír a prostříkám to Transparentem

to SPZ
Někdy se mi to nechce oblepovat nebo spěchám tak vezmu větší misku, chlorid zahřeju ponořením lahve do horké vody, nechám ohřát, pak latexovou rukavici a hurá leptat obě strany na jednou a poctivě s tím hýbat.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

Já osvicuju 4 minuty z 30 cm výbojkou z horského sluníčka podklady tisknuté na kancelářský papír zprůsvitněné voskem. Vyvolávám 20-30 sekund v NaOH a leptám 1-3 minuty v HCl + H2O2.

SPZ

#20 Příspěvek od SPZ »

Tak už mám vše vyleptané "naostro". Povedlo se. Mì se to nasvicuje dlouho i když to dìlám normálnì pøes fólii protože to dìlám UV záøivkou 15W. Leptá se mi to 25 minut, pokud je to ohøáté nad 50°C, pokud je teplota víc jak 2x nižší tak to trvá jen o 5 minut déle. Nicménì mám jeden problém. Našel jsem chybu na vyleptané desce, myslím chybu v návrhu. Tam, kde mìly být 4 silové spoje jsem dal spoje šíøkou asi 1/3 milimetru. Jinak zbytek silových mám dobøe/šíøka 2mm). Snese takový slabý spoj proud 2,5A kdybych ho pocínoval nebo to budu muset prodrátkovat?

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od drabek06 »

Určitě to propoj drátama pokud možno :wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od stepa »

SPZ píše:Snese takový slabý spoj proud 2,5A kdybych ho pocínoval nebo to budu muset prodrátkovat?
Jestli tu cestu chces pouzivat jako tavnou pojistku, tak ano.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#23 Příspěvek od Návštěvník »

SPZ píše:Mohu desku ponoøit kolmo celou? Proè má plavat na hladinì?
Samozøejmì že se mùže ponoøit celá - dìlám to tak už 1/4 století :D
Na leptání používám kyselinu chlorovodíkovou+30%peroxid - za 2-3 minutky hotovo, pùl hodiny bych u toho nevydržel...

Uživatelský avatar
luccas
Příspěvky: 192
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od luccas »

Léta sem používal obyčejnou zářivku, za 15 minut osvíceno a pohoda :-) No už mám rtuťovku, kvůli kratší době. Jinak oravdu 15 minut na zářivku stačí.

Návštěvník

#25 Příspěvek od Návštěvník »

Zdravím, nemá nìkdo zkušenosti s expozicí svìtlocitlivé vrstvy UV LED diodami? Alespoò orientaènì, zda jde o reálné technické øešení? (Max. desítky ks diod na cca 2 dm2?). Díky, MZ

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od stepa »

Anonym píše:Zdravím, nemá někdo zkušenosti s expozicí světlocitlivé vrstvy UV LED diodami? Alespoň orientačně, zda jde o reálné technické řešení? (Max. desítky ks diod na cca 2 dm2?). Díky, MZ
Pouzij tlacitko HLEDAT
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od drabek06 »

A tento stupidní dotaz tu je zas :roll: Pohledej zde na fóru, už se to tu řešilo . . .

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od drabek06 »

Stepa: 2 vteřiny :lol:

Uživatelský avatar
Zdenci
Příspěvky: 68
Registrován: 17 lis 2008, 01:00

#29 Příspěvek od Zdenci »

mne sa najviac osvedcilo toto:

http://www.elweb.cz/clanky.php?clanek=101

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“