trafo

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

trafo

#1 Příspěvek od valla »

chcem sa opytat ako zistim ze trafak je na aky vykon stavany?
aky prud znesia a tak
tak isto ma zaujima ako si najednoduchsie zostrojit navijacku aby sa mi lahko motali trafaky?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Pokud jde o trafo co už je vyrobené tak nejlépe když si to přečteš ze štítku co je na transformátoru. S tou navíječkou - chceš se tím živit nebo si jen navinout jedno trafo pro sebe? Jinak - já jsem navrhoval (ale nechal jsem si to navinout od profesionálů, ale to už je let) síťové transformátory podle knihy "Transformátory a laděné tlumivky", autor Vašíček - tedy myslím že se tak ta kniha a autor jmenují.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Záleží trafa jakých watáží míníš motat . Do 10W bych se tím dnes nezabýval . Za bolševika jsem musel . Takže jsem sestrojil navíječku podle AR tak z 50-sátých let . Jinak na velká trafa je perfekt ruční vrtačka uchycená naležato a do hlavičky upneš trn s kostrou . Primár motáš klikou na pomalý převod , silné dráty ručním otáčením kostřičky . Plně platné a jednoduché vzorečky najdeš v článcích na tomto foru . Jinak maxvýkon trafa je průřez středního sloupku v cm2 na druhou a jinak měřím průměr drátu sekundáru a přepočítám na 2,5A/mm2 . Žádná věda .

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#4 Příspěvek od jandu »

Pri určovaní výkonu vychádzaš z prierezu jadra. Pozri sa sem http://pandatron.cz/?217&vypocet_trafa a postupuj podľa toho odzadu.

Ešte doplním link http://www.google.sk/search?sourceid=na ... 8det+trafa
Naposledy upravil(a) jandu dne 09 říj 2012, 20:15, celkem upraveno 1 x.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#5 Příspěvek od valla »

BOBOBO píše:Záleží trafa jakých watáží míníš motat . Do 10W bych se tím dnes nezabýval . Za bolševika jsem musel . Takže jsem sestrojil navíječku podle AR tak z 50-sátých let . Jinak na velká trafa je perfekt ruční vrtačka uchycená naležato a do hlavičky upneš trn s kostrou . Primár motáš klikou na pomalý převod , silné dráty ručním otáčením kostřičky . Plně platné a jednoduché vzorečky najdeš v článcích na tomto foru . Jinak maxvýkon trafa je průřez středního sloupku v cm2 na druhou a jinak měřím průměr drátu sekundáru a přepočítám na 2,5A/mm2 . Žádná věda .
chcem si naviat sietove trafa na elektronkove zosilovace vykonu od 50W az po 300W

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Sestrojovat navíječku pro pár traf je z časového i ekonomického hlediska blbost. I když se nebudeme bavit o ekonomickém hledisku, pro lampové obvody potřebuješ vinout řádově tisíc závitů tenkým průřezem, navíječka by měla mít vedení, musíš používat kvalitní proklady a měl bys trafa impregnovat a testovat.

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#7 Příspěvek od valla »

ja vecsinou chcem navijat na 40tkove plechy EI tak napatia primar 230 a 220V a sekundar 6,3V,5V a 2X 150V
a zisla by sa mi nejaka masinka aby som to nemusel navijat v rukach jak nejaky cigan:D

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

valla píše: ...aby som to nemusel navijat v rukach jak nejaky cigan:D
Cigani vetsinou navijeji trafa opacnym smerem :lol:

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Vogon »

forbidden píše:
valla píše: ...aby som to nemusel navijat v rukach jak nejaky cigan:D
Cigani vetsinou navijeji trafa opacnym smerem :lol:
Kikáni jdou většinou přímo na jádro...
Sekáčem.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#10 Příspěvek od Sandal »

Crifodo píše:Sestrojovat navíječku pro pár traf je z časového i ekonomického hlediska blbost. I když se nebudeme bavit o ekonomickém hledisku, pro lampové obvody potřebuješ vinout řádově tisíc závitů tenkým průřezem, navíječka by měla mít vedení, musíš používat kvalitní proklady a měl bys trafa impregnovat a testovat.
To máš naprostou pravdu,akorát když si pak může říct já jsem to vyrobil sám a funguje to tak je z toho taovej lepší pocit. a a a vovotom toje. :D
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#11 Příspěvek od PCmaniac99 »

právě řeším podobné problémy... mám doma trafo ze zesilovace... primár 110-220-240 (podle toho kam dam pojistku)


sekundár +40 0 -40 ; +53 0 -53 ; +12 0


chtěl bych z toho přemotat něco kolem 30V chci si udelat lab. zdroj ke spočítání počtu závitů na sekundár potřebuji NUTNĚ znát požet závitů na primáru???? jinak trafo vazilo kolem 6kilo.. uz sem sundal plechy a chystám se odmotat celej sekundár.... dá mi nekdo neakou radu na co si dát pozor?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Sandal píše:a a a vovotom toje. :D
Vyrobit nedokonalou napodobeninu navíječky Adast, jaké se tu a tam válejí zaprášené ve školních dílnách a učňákách, je jedna věc, vyrobit lampový zes s potenciálně prošvihnutým trafem je druhá věc, vyrobit lampový zes, jaký trh nenabízí, je další věc. :wink:

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Hop377 »

Aku prudovu zatazitelnost maju vinutia 53V 12V, ak by mali pre Teba vyhovujucu, tak nemusis nic premotavat staci zapojit 40-12=28V.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Při převinu sec to dělám tak , že si vyberu vinutí s nejmenším napětím a počet závitů si spočítám . Počet závitů vydělíš napětím a máš z/V . Jinak dyž svinuješ sec se silnějším drátem , tak je třeba ho uchovat . Pokud není zvláště silně zalakován . Dráty od cca 0,5 mm si namotávám volně v ruce na cívku průměru cca 10 cm , nakonec zatočím a označím lístečkem s označením průměru . Mám pak jednu univerzální cívečku s oddělávacím bokem a tam při navíjení tu cívečku dám a vinu . Není problém ani spoj , když tak ho dávám na stranu kostřičky , která není v jádru , protože to trochu prostorově nabyde a v jádru jaksi větší okénko neuděláš . U silnějších drátů , asi od 1mm , ten drát rozmotám na půdě , mám trochu delší a drát na jednom konci unkotvím a za druhý zatáhnu tak silně , až se drát perfektně srovná . Při tom se drát prodlouží occa1-2% . Zase ručně svinu na cívečku a je připraveno pro vinutí . Jen pro ukázku Ti ukážu pár nástrojů . Jinak mezi primár a sec dávám impregnované plátno a mezi vinuté vrstvy kondenzátorový papír . Na přitlačování závitů k sobě mám takový hranolek do "špičky" z tvrdého dřeva . Místo , kde dělám odbočku opět izoluji impregnovaným plátnem . Drát na odbočku udělám tak , že si kus odstřihnu , konec tak 1,5cm perfektně oškrabu nožem , na kousku ocele ve svěráku rozklepu do placičky , udělám z ní účko , nasunu na drát , který jsem předtím odizoloval , zmáčknu kleštěmi a zapájím . To odizolování průběžného drátu dělám na ůseku před kostrou . Na to tam mám příčník , o který mám při vinutí opřenou ruku , kterou rovnám a zároveň brzdím drát , na navíječče před vinutou kostrou . Na ni mám brzdu-pásek tvrdého dřeva přišroubovaný dvěma vruty a ty utáhnu před začátkem práce tak , aby zasunutý drát neprokluzoval , když ho pod ten pásek strčím . Pak mám obě ruce volné u kudlou odizoluju potřebný kousek na připojení odbočky . Povrch trafa zavinu silně motorářským tkalounem . Jo kde jsou ty doby co byl tkalcován jako pásek . Dnes je to řezané a nepěkné . Ponořím do laku co kupuju od profipřevíječů a dám do staré upravené eltrouby . Neměl jsem nikdy vadu . Půlku traf ani nelakuju a nikdy se mi žádné nevrátilo . Je důležité nejít nad 2,5A/mm2 .
Přílohy
IMG_0035.JPG
(125.38 KiB) Staženo 105 x
IMG_0034.JPG
(126.71 KiB) Staženo 126 x
IMG_0033.JPG
(106.44 KiB) Staženo 135 x
IMG_0032.JPG
(128.54 KiB) Staženo 171 x
IMG_0031.JPG
(121.2 KiB) Staženo 179 x

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#15 Příspěvek od PCmaniac99 »

má někdo něaký univerzální navíjecí předpis pro EL trafo?? aspon bych potreboval vědět jestli mám sekundár navíjet stejným směrem jako primár nebo ám sekundár navíjet protisměru...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“