Jednoduchý zdroj 230V s odolností proti zktatu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zipp01
Příspěvky: 1
Registrován: 22 bře 2006, 01:00

Jednoduchý zdroj 230V s odolností proti zktatu

#1 Příspěvek od zipp01 »

Zdravím,

potřeboval bych poradit s konstrukcí napájecího zdroje 230V (napájeného 230V ze zásuvky), který by byl odolný proti zkratu a přetížení.
Občas testuji nějaká zařízení, která mohou ve zkratu být a nechci vyhazovat pojistky v domě.
Myslel jsem na nějaký zdroj s omezením proudu, stačí do 1A se signalizací překročení proudu.

Zkoušel jsem různé prodejny, ale mají pouze regulovatelné 0-255V s nastavením proudu a stojí 10000,-.

Poraďte mi prosím nějaké schéma, nebo odkaz. Děkuji.
zipp01@centrum.cz

Uživatelský avatar
tal
Příspěvky: 105
Registrován: 11 úno 2005, 01:00

ZDROJ

#2 Příspěvek od tal »

já používám jednoduše žárovku do sér. s test. zařízením mám 100w 200w a500w pro besp. přes odděl trafo používám to 30 let a pojistky zatím ok zdravim.

Návštěvník

#3 Příspěvek od Návštěvník »

nejjednodušší je pøípravek se 100W žárovkou zapojenou sériovì do fáze, cena asi 10.-

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od stasek »

Snad by nebyl problém ani s menším rychlým jističem, stálo by to o pár korun víc, ale o co jde? Vypadne, tak ho natáhnu a jedu dál. A když to mám na stole tak nikam nemusím běhat.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

ˇžárovka je fajn v tom že ti svitem oznámí jak moc to žere a jakej to má průběch odběru proudu při startu třeba u TV je to docela fajn,..

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Re: ZDROJ

#6 Příspěvek od mi-ro »

tal píše:já používám jednoduše žárovku do sér. s test. zařízením mám 100w 200w a500w pro besp. přes odděl trafo používám to 30 let a pojistky zatím ok zdravim.
Kromě toho že tam mám 25W žárovku (to na ty malý zdroje) tak mi naprosto totéž slouží..skoro taky 30let a jaký máš trafo? Já sehnal za 200,- dvoukilowattový a musel jsem k němu dát měkkej rozběh z mikrovlnky, jinak paradoxně padaly jističe už při zapnutí trafa.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Kdyz jsem nutne potreboval neco podobnyho, tak jsem pouzil rychlovarnou konvici 2000W. Na te nevznika tak velkej ubytek napeti jako na zarovce.

2 mi-ro: taky tu mam jedno autotrafo 0-250V 10A a to ma pri zapnuti slusnej proudovej naraz, potreboval bych neco na ten mekkej rozbeh, v ty mikrovlnce je co? Uvazoval jsem nad nejakym NTC. Pomuze zapojeni kondiku paralelne k trafu pro zlepseni ucinniku na proudovej naraz?

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od eljaro »

jen tak letem taky to řeším již dlouho reg trafem 0-230V /10A , asi všichni mají problém to zapnout ! padaj jističe ! No při poslední přestavbě jsem to dal do krabice aby jsem to mohl ít trvale na stole a v duchu doby jsem to opatřil proudovým chráničem 10A ! (sice 1000 v pr...) ale už nechodím natahovat jističe a max natáhnu chránič na trafu ! A jeden poznatek nechávám trafo natočené na asi 100V výstup a většinou to ani nevypadne při zapnutí ! Jen když to hodně dlouho nepoužiji ! :twisted:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

forbidden píše:Kdyz jsem nutne potreboval neco podobnyho, tak jsem pouzil rychlovarnou konvici 2000W. Na te nevznika tak velkej ubytek napeti jako na zarovce.

2 mi-ro: taky tu mam jedno autotrafo 0-250V 10A a to ma pri zapnuti slusnej proudovej naraz, potreboval bych neco na ten mekkej rozbeh, v ty mikrovlnce je co? Uvazoval jsem nad nejakym NTC. Pomuze zapojeni kondiku paralelne k trafu pro zlepseni ucinniku na proudovej naraz?
NTC termisor nevydrží 10A, to se upeče při zkouškách konví a žehliček, vydrží TV a jinou elektroniku. Ten náběh není v každý mikrovlnce-spíš v těch "lepších" v kovošrotu nebo sběrným dvoře nějakou otevři a najdeš tam destičku s bílým asi 20W výkonovým odporem, relátkem, diodou, elytkem. Deska má pravidla tři vývody, jeden nulák, přívod fáze a vývod. Funguje tak že nejdřív propojí přes ten odpor a jakmile se trafo nasytí (desetiny sec. ale to stačí) tak to cvakne natvrdo pres to relátko.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“