Notebook E-SYSTEM EI3101

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

Notebook E-SYSTEM EI3101

#1 Příspěvek od Jancis1 »

Tento notebook prestal ževraj po reštarte bootovať. Prvé nabehne obrazovka s voľbou Press F2 to enter setup, F12 to enter Multiboot Selection Menu a na pravo je ešte ukazovateľ načítavania, ktorý sa zastaví pred koncom a po asi 30sekundách sa vypíše na obrazovke Operatin System not found. Keď stisnem hociakú klávesnicu, výpis na obrazovke zmizne a bliká len kurzor, nič sa nedá písať. HDD je SATA 40GB, ktorý som vybral a spravil jeho zálohu, takže je dobrý. Originál tu je nainštalovaný WIN XP. Do biosu sa dá ísť, skúšal som bootovacie CD aj BOOT USB, ale vôbec nebootuje z ničoho. Ešte som si všimol že keď som pred vybratím HDD pozeral bios, tak napr. v položke advanced bolo viac nastavení, teraz je tam len jedna položka: Execute Disable Bit. Vtedy ako som vyberal HDD som vybral aj 3V batérku na zálohovanie nastavenia biosu, tak to možno má s tým súvis. Neviem teda či sa to mohlo takto zmazať, čo mi príde dosť zvláštne, alebo sa zapína nejakou klávesovou skratkou rozšírené menu ako je to napr. u Award bios Ctrl+F1? V tomto notebooku je Phoenix bios. Stísaním F12 na začiatku sa tiež nedostanem do žiadneho menu. Dík za každú radu.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

a funguje bootování z tohoto disku v druhém počítači?
zkusil bych např mbrfix nebo v druhém kompu ověřit beďary...

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Jancis1 »

Bootovanie v druhom počítači y toho HDD som neskúšal, ale v notebooku nejde vôbec nabootovať ani z boot CD win XP, ani z USB kľúča, takže ten je ako keby úplne mŕtvy. Neviem či bedare sú zlé klustre alebo čo na tom HDD, ale robil som zálohu programom true image a ten na to si myslím upozorní a zálohu dokončil bez problémov.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#4 Příspěvek od Cust »

aha, to jsem přehlídnul...
to bude asi v notebooku, možná by mohlo vyjít přeflešování biosu

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Zacal by som nastavenim BIOSu - a to poradim bootovania.

Je CD mechanika funkcna?

Bootovanie z USB diskov je problematicke (s jednym BIOSom to ide, s druhym nie) - na to by som sa nespoliehal.

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Jancis1 »

rnbw píše:Zacal by som nastavenim BIOSu - a to poradim bootovania.

Je CD mechanika funkcna?

Bootovanie z USB diskov je problematicke (s jednym BIOSom to ide, s druhym nie) - na to by som sa nespoliehal.

Kamarát vravel že horšie čítala, ale bola funkčná. Teraz podľa sluchu sa CD ani neroztočí a v biose som nastavil bootovanie aj z CD aj z USB je tam ponuka a nič. Zaujímavé je aj to, že nejde sa dostať na začiatku ani pomocou F12 do toho multiboot menu. Nastaviť sa v biose nič iné moc nedá, lebo ako som písal, tak mi tam aj nastavenia v advanced po vybratí a zasunutí baterie sa stratili a neviem či sa dá v biose zapnúť nejaké rozšírené menu. Neviem ako by som flashnul bios, lebo na nič nereaguje. Ako sa to robí u notebookov? A neviem nič nájsť na tento notebook ani na nete.

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Jancis1 »

Bol som aj v predajni PC kde je aj servis a pripojili tam externú mechaniku, ale nič sa nezmenilo, z bootovacieho CD to nešlo, takže my povedali že to bude hardvérový problém.

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#8 Příspěvek od ujosvec »

Zkoušels nastavit bios do default nebo servisní nastavení?

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Jancis1 »

ujosvec píše:Zkoušels nastavit bios do default nebo servisní nastavení?
Servisné nastavenie neviem ako sa zapína, ale skúšal som defaultné nastavenie biosu a skúšal som aj vybrať batériu, aby sa bios resetoval do základného nastavenia.

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#10 Příspěvek od ujosvec »

Náhodou v biosu nemáš Easy Flash?

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#11 Příspěvek od ujosvec »

Ještě mi napadá co to udělá když postupně odpojíš DVD nebo HDD.Zkoušels to?Zkus vyloučit DVD nebo HDD.

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Jancis1 »

ujosvec píše:Ještě mi napadá co to udělá když postupně odpojíš DVD nebo HDD.Zkoušels to?Zkus vyloučit DVD nebo HDD.
To som ešte neskúšal, tak to vyskúšam, ale HDD je isto dobrý. Easy flash v biose nemám.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“