modulace BM223

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

modulace BM223

#1 Příspěvek od caven »

Zdravím, neporadil by mi někdo s tím kde mám asi tak hledat chybu u tohoto generátoru, do nedávna vše fungovalo jak mělo a najednou z ničeho nic přestala ta modulace fungovat. Nelze signál namodulovat ani externě. Mám k tomu tištěný manuál, ale jelikož tam ani na trafu nejsou napsaný výstupní npětí tak jsem v celku v prd..., proto se ptám zda s tím nemá někdo nějakou zkušenost. V tom modulátoru jsou dvě lampy EF22 a EBL21..

Za každou radu jak to dát dohromady, budu rád.

Díky

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli máš schema , tak sem s ním . Ale 2 lampy , to je pár měření .

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od caven »

schéma mám, ale nbylo by lepší se podívat sem ?

Kód: Vybrat vše

http://oldradio.cz/meraky/bm223.pdf

mohu to sem hodit, ale myslím, že by se to po té kompresy nedalo moc rozluštit.

Dík

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Odhadem ze zdroje pujde tak 250 V a na stabikách bude asi 150-160V . Ale asi bude zrada v celém katodovém odporu V5 . Změř napětí na V5 . k , g1 , a . A postupně snižující se napětí až na R 47 . Cestou by měl být problém , pozor třeba i v blokačním kondíku . Nejdříve bych se snažil dostat nf na zdířky . Tzn. pracují V4 a V5 .

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od caven »

No jelikož nejsem doma adomu se dostanu asi až v sobotu tak se na to v sobotu mrknu, Dík

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od caven »

no tak na anodě je napětí okolo 260V na G1 je n+co kolem 60V a katoda to samé, ale ze schématu když točím potenciometrem tak by se hodnota mla měnit ne ? A ono to vůbec nic nedělá, ani to nikde nekmitá nic prostě všude je na osciloskopu jenom rovná čára... Tedy krom žhavení, taky jsem zjistil, že jsou minimálně tři verze schémat :cry: To se v tom má pak člověk vyznat

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

No a ta trioda kmitá ? Jestli ne , tak začni tam . Doufám , že máš osciloskop . Nelze než měřit nf signál na g1 a k EBLka . Ta napětí odpovídají . Tedy ss . Ss napětí na katodě by se měnit nemělo , jen střídavá složka . Máš to EBLko rezervní ? Strč ho tam a měř . Jak ss tak st . Výstup můžeš monitorovat na nf výstupu ! Třeba zesem .

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#8 Příspěvek od caven »

osciloskop mám, zkusím to tam proměřit. Ale abych pravdu řekl tak myslí, že to nikde kmitat nebude

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

To by neodpovídalo Tvému původnímu tvrzení , že ani při použití externího zdroje není VFvýstup modulován . To by pak byly závady dvě . Jedna v obvodu V4 a druhá u V5 .

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od caven »

nějak ti nerozumím, já psal, že to nefunguje ani s externí, kmitočtem na modulaci

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Právě , že píšeš , že to nikde kmitat nebude . To chápu tak , že nekmitá ta EF22 . To EBLko je jen nízkoimpedanční zdroj NF napětí pro modulaci . Elektronky mají vysokou výstupní impedanci ! Čili ta EBLka je obdoba emitorového sledovače , tzn. , že když do ní půjde z EF22 20V sin , tak max. napětí na katodě bude těch 20V a méně . Takže , když máš osciloskop , musíš nejdříve donutit kmitat tu EF22 a potom se Ti objeví NF na g1 EBL a to samé napětí se musí objevit na katodě EBL a musí to makat .

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#12 Příspěvek od caven »

čili jestli to dobře chápu tak na anodě té EF22 mám naměřit ten nf signál ? 100Hz, 400Hz, 1kHz a 4kHz ??

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Chápeš dobře . Lampa je jako tranzistor , a=C , g1=B , k=E . Je to velmi parafrázované , hlavně proto , že impedance na všech elktrodách jsou proti tranzistorům 100-1000x vyšší . Ale k Tvé otázce . Nejdříve musí kmitat ta EF 22 . Pozor na všechny kondy v obvodech . U elektronek je i svod (ss proud protékající kondem v řádu uA) likvidující fci elektronky ! Prostě u každé elektronky musí být na a +napětí běžně 80-1000V dle výkonu . Jestli tam napětí není , nemůže lampa pracovat . Takže EF22 sama o sobě je generátor , EBL21 převádí výstupní impedanci EF22 z řádu 10-tek kOhmů na na řád 10-100x nižší -ale nezesiluje napětí signálu= emitorový sledovač . Základem tedy je rozkmitat EF22 a pak zjistit , zda je v podstatě stejné NF napětí na g1 a k EBLka .

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#14 Příspěvek od caven »

Tak dnes jsem rozchodil modulaci pomocí externího zdroje. A jelikož hledat chybu v těch starých kondenzátorech se mi nechce tak jsem myslel, že bych vyměnil všechny ty co se podílejí na oscilaci, jenže tam jsou 1% slídové na 500V a chtěl bych se zeptat zda nevíte kde je dnes sehnat ?? A hlavně tam jsou taky takové ty kondenzátory alá tvrzené bláto, hnědý váleček a velice měkký tak ty bych chtěl vyměnit hlavně. Lampy jsou OK .

Děkuji

EDIT: akorát mi došlo, že když nefunguje ani jeden ten rozsah interní modulace tak chyba bude asi ve vedení signálu k oscilační elektronce, že ?

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#15 Příspěvek od caven »

Tak jsem to schéma překleslil, aby to na to lépe koukalo. Snad jsem ty přepínače pochopil správně.

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“