Tesla 637A Sextet

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

Tesla 637A Sextet

#1 Příspěvek od keemo »

Zdravim.Snad mi niekto bude vediet pomoct.Problem je v tom ze stanice chyta stereo-indikator svieti,ale reprodukuje ich mono.Pri prehravani z externeho zdroja cez din konektor je reprodukcia stereo.Prepinac mono-stereo funguje,pri prehravani externeho zdroja sa zvuk zmixuje.Pri reprodukcii FM stanic ziadna zmena zvuku,akurat zhasne kontrolka Stereo.Stereovaha funguje.Vymenil som elektrolyty na doske s obvodom A290D-asi FM diel,ked som ho mal vonku a zapol tento rozsah tak nebol ani sum.Chystam sa este na vymenu veskerych elytov v tomto radiu.Vie niekto kde by mohol byt problem mimo elytov??Dakujem.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Lukas-Peca »

No, osobně bych nejdřív zkontroloval plošňák, jestli na něm není cínový můstek, který vyzkratuje oba kanály z dekodéru do jednoho. Tyto rádia jsou pájeny dost prasecky, v Moderatu jsem měl něco podobného. :wink:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

No zarucna plomba uz bola porusena ale za tie roky sa tomu nedivim.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od proel64 »

Co tak roztoceny trimer na nastavenie presluchov...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

Co som pozeral tak vsetky trimre su este zakvapnute a nepohnute.Skrat som zatial neobjavil co do toho uz aj s baterkou skulim,uz mi z toho harasi...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

Trochu som sa do toho zapocuval a pride mi to ako keby boli oba kanaly nie zlucene ale jeden kanal rozvedeny na dva signaly lebo pri prepinani mono-stereo sa deje zmena ale v oboch kanaloch rovnako a je to takmer nepostrehnutelne.Skusal som nastavit preslechy medzi kanalmi ale nezlepsilo sa to...na druhu sa mam stretnut s kamaratom v meste,mam v GMe objednane tie kondy tak potom sa uvidi ked to vsetko povymienam.Vcera vecer sla v radiu jedna pesnicka ktora obsahuje pasaz ktorej zvuk prechadza zlava doprava a spat.Hralo to tak ze pasaz ktora mala byt v jednom kanali hrala v oboch a ked sa premiestnila na druhu stranu tak proste stichla...ak by niekoho nieco este napadlo tak nech napise,budem rad.Dakujem.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

keemo píše:Zdravim.Snad mi niekto bude vediet pomoct.Problem je v tom ze stanice chyta stereo-indikator svieti,ale reprodukuje ich mono.Pri prehravani z externeho zdroja cez din konektor je reprodukcia stereo.Prepinac mono-stereo funguje,pri prehravani externeho zdroja sa zvuk zmixuje.Pri reprodukcii FM stanic ziadna zmena zvuku,akurat zhasne kontrolka Stereo.Stereovaha funguje.Vymenil som elektrolyty na doske s obvodom A290D-asi FM diel,ked som ho mal vonku a zapol tento rozsah tak nebol ani sum.Chystam sa este na vymenu veskerych elytov v tomto radiu.Vie niekto kde by mohol byt problem mimo elytov??Dakujem.
A když už budeš v tom, tak je povyměňuj i u sousedů :roll: :cry:
Tady se snad vžilo, že všechny závady se vyřeší výměnou ellytů - tak si tam dej místo těch TESLÁckých ellytů (dejme tomu, že poměrně "kvalitních" - alespoň co se týká "axiálů") ty dnešní "chinashity" :!: :?:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

Hm dakujem za pomoc.Tie elyty su zrele na vymenu lebo su tam take sietove brumy ze dovi dopo!A ked nemas poradit na co sa zamerat tak si odpusti komentare.Hlavne tie s kapacitami 2 a 5 mikro su take kvalitne az su z toho suche a o tom filtracnom na 50 V ani nehovorim.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Nediv se - odešlý elektrolyt v staré Tesle není ani po tolika letech ani z poloviny tak běžný, jako v dnešní elektronice týden po záruce. Ale možné to je.
Když se rozsvěcí kontrolka STEREO, znamená to, že stereodekodér (A290 - to není FM díl, ale prostě vyndáním dekodéru přerušíš signál z FM dílu) zasynchronizoval na pomocnou nosnou. A není třeba hýbat s trimry. "Nerozjel" se jeden, je totéž i stejně málo pravděpodobné u ostatních.

Když při přepnutí na mono není znát ve zvuku výrazný rozdíl, máš někde za přepínačem vstupů zkrat mezi levým a pravým kanálem. Hledej tam.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#10 Příspěvek od kokun »

keemo píše:Hm dakujem za pomoc.Tie elyty su zrele na vymenu lebo su tam take sietove brumy ze dovi dopo!A ked nemas poradit na co sa zamerat tak si odpusti komentare.Hlavne tie s kapacitami 2 a 5 mikro su take kvalitne az su z toho suche a o tom filtracnom na 50 V ani nehovorim.
Hill píše:Nediv se - odešlý elektrolyt v staré Tesle není ani po tolika letech ani z poloviny tak běžný, jako v dnešní elektronice týden po záruce. Ale možné to je. Když se rozsvěcí kontrolka STEREO, znamená to, že stereodekodér (A290 - to není FM díl, ale prostě vyndáním dekodéru přerušíš signál z FM dílu) zasynchronizoval na pomocnou nosnou. A není třeba hýbat s trimry. "Nerozjel" se jeden, je totéž i stejně málo pravděpodobné u ostatních.

Když při přepnutí na mono není znát ve zvuku výrazný rozdíl, máš někde za přepínačem vstupů zkrat mezi levým a pravým kanálem. Hledej tam.
Abys neřekl, že ti tady jen pí*uju", tady máš něco pro inspiraci: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=29697
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

Tak elyty vymenene.brum takmer prec,ovela tichsi ako ked som to zapol prvy krat.Tie zelene kondy v plaste asi necham tak ako su.este budem patrat po tom kde sa mi robi to mono.A co sa tyka kvality tych novych kondov,bral som jamicon a hitano low esr.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

keemo píše:Tak elyty vymenene.brum takmer prec,ovela tichsi ako ked som to zapol prvy krat.Tie zelene kondy v plaste asi necham tak ako su.este budem patrat po tom kde sa mi robi to mono.A co sa tyka kvality tych novych kondov,bral som jamicon a hitano low esr.
Když jsem psal o "kvalitních" TESLÁckých ellytech (""axiálních"" !!!), tak tyhle jsem zrovna na mysli neměl (tyto jsou zrovna "radiální") - pokud se některé TESLE zrovna moc nevyvedly, tak právě tyto (zelené, oranžové, šedé, ???) :roll: :cry:
Naposledy upravil(a) kokun dne 01 srp 2009, 16:02, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#13 Příspěvek od keemo »

Tak som tam inu zavadu nenasiel.Kondy kompletne vymnene,brum fuc,tuner fachci.Mal som povodne v plane pouzivat ho ako zos. ku kompu s obcasnym hranim radia (co sa aj splnilo),ked ma hudba v kompe omrzi.Mam v plane k tomu obcas pripojit NC430.Viac v teme vyssie.Dakujem vsetkym ktori sa tejto debaty zucastnili.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Skutečně, ty pověstné zelené, oranžové, šedé a semotamo i modré plastové elyty řady TE002-006 je dobře odevšad vyházet, je to strašný svinstvo, co buď naprosto nekontrolovatelně vyschne, případně když už to jakousi kapacitu má, tak to má tak strašný svody, že např. v zesilovačích není možno používat korekce, aniž by to neutrhlo membrány reproduktorů...

Nejvíc o tom bude vědět Sendy, ten to měl do Zábřeha vždycky blízko, ale já osobně si myslím, že na vině je rozdílná teplotní roztažnost mědi vývodů a toho plastu, takže vývody netěsní. Kondenzátor buď potom při mírném přetlaku vyteče /bývají vidět na bocích zaschlé kapky, ale i pod nimi/, případně natahuje spárami vzdušnou vlhkost do kondenzátoru, čímž raketově roste svod.
Tesla později dělala radiální elyty s gumovým těsněním a s hliníkovým kalíškem /tuším TE013 a dál/, byly takové krásně bleděmodré a velmi kvalitní. Bohužel to už bylo pozdě, někdy okolo roku 1988, takže se jich moc nedochovalo, něco malinko má Tipa a Hadex, ale nestojí to za řeč.

A vyserte se na Jamicon. Tahle značka se dokázala během dvou let tak neuvěřitelně pokurvit, že je to až zarážející. Koupil jsem si v EZK nějaké 100u/50V a 10u/63V, obojí má dost nechutný svod, do nf zařízení je to prakticky nepoužitelné.
Tak si říkám, proč kupovat sračky v EZK, když za naprosto stejnou cenu /ano, nejsou dražší/ jsou v ECOMu radiální Nippony SMG, SME a SMS. Dobírku platím tak jako tak, vysrrat na šmejdy.
Velmi se polepšila Samwha. Kupoval jsem pro přátele ze Slovenska spoustu hodnot i typů, pochopitelně jsem měřil a konstatoval jsem, že za 2/3 cenu proti Jamiconu z EZK mám ve značce Samwha o dost lepší kondenzátor.

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#15 Příspěvek od svmbass »

Sextet 637A jsme už probírali i na audiowebu, mám tento přijímač ve třech exemplářích. Jsou to dobrá rádia se slušnou selektivitou a na VKV-CCIR chytám s 3m drátem docela obstojně asi 12 – 15 stanic.
U jednoho 637A byla drobná závada v korekcích pravého kanálu už z výroby. Nebyl zapájen kondenzátor v obvodu potenciometru basů, čímž byl poněkud plochý zvuk tohoto kanálu. Mizerně se k tomu místu dostávalo a když jsem měl takto přijímač rozdělaný, vyměnil jsem už taky všechny elyty a hovňáky v nf části rádia, jak doporučuje Leoš výše za modré TF a v mém případě taky ještě staré nepoužité Jamicony
http://img37.imageshack.us/img37/9082/1026285.jpg
http://img37.imageshack.us/img37/7171/1026286i.jpg

…při těch výměnách mohu elektrolyty bezostyšně hýřit:
http://img193.imageshack.us/img193/9930 ... ytytf1.jpg
http://img529.imageshack.us/img529/6240 ... amicon.jpg
:D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“