ESR měřič

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastlir2
Příspěvky: 10
Registrován: 31 črc 2009, 02:00

ESR měřič

#1 Příspěvek od bastlir2 »

stavím si ESR měřič z tyto stránky,

http://amarokcz.wz.cz/


je zde sice použit CM555, a frekvence díky němu je 250Khz,Ale já musím použít NE555P co mám doma.Ale těd se nemám jak dostat do města. NE555 sice zvládá podle katalogu až 500KHz ale při těch 250KHz je už tvar obdélníkového signálu horší. takže budu muset snížit frekvenci na 100KHz (C2 zhruba 1nF).

A ještě se potřebuji poradit jak je to s těmi odpory,podle kterých se na stupnici zaznamenávají hodnoty.

znamená to teda,že 1OHM je 1UF,
2OHM je 10uf
3ohm je 100uf
4ohm je 1000uf
takhle to je?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Funkčnost měřidla nebudu posuzovat , ale asi špatně čteš . Prostě když budeš měřit kond a výchylka bude 1,5Ohm , tak seriový odpor elytu jakékoliv kapacity je tento .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Schválně porovnej výsledky při 100khz a 250khz (samozřejmě po správné kalibraci). Mimochodem, čím ten průběh měříš ?

To zapojení je poněkud svérázný a jednoduchost mu ubírá na spolehlivosti. Tady má o něco lepšího bratříčka, zajímalo by mě, kdo opisoval a hlavně kdo vymýšlel to zapojení 555 : http://ok1vvm.aitech.cz/projekty/esr.htm
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Bastl.i.r

#4 Příspěvek od Bastl.i.r »

Zdenek: není náhodou ten bratøíèek stejnej jako to první schéma až na ten stibilizátor?? Jinak všechny tyhle druhy ESR jsou na stejno - rozlišení tak 1 Ohm, v praxi je potøeba rozlišení alespoò 0.1Ohm, což se doma nedá zkonstruovat.
Podobný jsem mìl a funkènost je dostateèná na zjištìní totálnì mrtvých kondù.

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#5 Příspěvek od ypsi »

Bastl.i.r: no neviem, existuju navody relativne jednoduche, na ESR merace z digit zobrazenim na 0,1ohm (osobne taky mam a pouzivam) ;0,01ohm, postavene na klasickom ciste analogovom principe (klopne obvody, komparatory a 7106), pripadne merace z PIC/AVR MCU kde je rozlisenie na 0,001 ohm...

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#6 Příspěvek od Zirafka »

On je trošku rozdíl mezi rozlišením a přesností...

Jinak já mám na měření ESR "Zajícometr" a je to hodně používaný přístroj. Pomohl mi odstranit už moc poruch.

Uživatelský avatar
ypsi
Příspěvky: 399
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#7 Příspěvek od ypsi »

Variola píše:On je trošku rozdíl mezi rozlišením a přesností...
Variola, to mas iste pravdu, schvalne, ani ja, ani Bastl.i.r sme nespomenuli presnost ako taku, hovorili/pisali sme iba o rozliseni... Ono, spachat blby ohmmeter do 10 ohmov z presnostou na 1/100 nieje jednoduche..

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Zirafka »

ypsi píše:[Ono, spachat blby ohmmeter do 10 ohmov z presnostou na 1/100 nieje jednoduche..
Já vím, ale k čemu je ohmmetr s přesností 5% a rozlišením 0,0001 Ohmu? Ačkoli, když teploměry takové jsou také. A drahé. Takže proč ne.

Ono je to stejně také o tom, co chceš měřit. Jestli dáváš dohromady baterii kondenzátorů pro nějaký super spínaný zdroj a nebo měříš někde v NF obvodech.

Přesné měření by stejně mělo být při několika frekvencích, stabilizovaném napětí generátoru... a podobně.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#9 Příspěvek od BIPOLAR »

Variola píše:On je trošku rozdíl mezi rozlišením a přesností...

Jinak já mám na měření ESR "Zajícometr" a je to hodně používaný přístroj. Pomohl mi odstranit už moc poruch.
Zkušenosti se "Zajícometrem" mám také valmi dobré a mohu doporučit :D

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od piitr »

ZdenekHQ píše:To zapojení je poněkud svérázný a jednoduchost mu ubírá na spolehlivosti. Tady má o něco lepšího bratříčka, zajímalo by mě, kdo opisoval a hlavně kdo vymýšlel to zapojení 555 : http://ok1vvm.aitech.cz/projekty/esr.htm
Mně to teda taky přijde svérázný. Chápete někdo, jak to funguje? Podle mě to moc fungovat nemůže.

Třeba bych pochopil, kdyby místo C3 byl odpor. Pak by ten Cx byl buzen obdélníkovým zdrojem proudu, změřilo by se napětí, které by udávalo ESR. Jenže to napětí by bylo moc malé, těžko by se usměrňovalo jen diodama, takže chápu, že tak to moc nejde.

Takže se tam dá ten C3, který s tím ESR tvoří derivační RC článek. Na výstupu by tedy měly být špičky se strmou náběžnou hranou a exponenciální sestupnou hranou. Čím větší ESR, tím delší doznívání, tedy i střední hodnota (po usměrnění). Maximální hodnota je ale na ESR poměrně nezávislá - daná amplitudou obdélníků z té 555. Takže v tomto případě by se měla měřit střední hodnota, ale je tam klasický detektor maximální hodnoty. Ta by přitom na ESR neměla teoreticky vůbec záviset. V praxi trochu záviset bude kvůli různým parazitním jevům, ale co se vlastně změří, je otázka.

Takže to prostě nechápu. Vy to někdo chápete, jak to funguje?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od piitr »

Já bych ten konec udělal spíš nějak takhle. Ty dva odpory by měly být stejné, aby tekl v obou směrech stejný proud. Pak by to fungovalo jako proudový dělič - čím větší ESR, tím více proudu by šlo do měřáku.
Přílohy
esr.PNG
(3.83 KiB) Staženo 74 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

je to hodně svérazné zapojení...
teoreticky máš pravdu, pokud předpokládáme ideální obdélník, tak na měřeném kondenzátoru bude max napětí vždy stejné (dané velikostí napětí obdélníku), pak se mění samozřejmě jen tloušťka píku a po usměrnění tedy střední hodnota, která je úměrná hodnotě ESR.
Jenže, když vezmeš, že napětí na detekčním kondenzátoru "ve špičkovém detektoru" je úměrné jeho zatížení a zatížením měřícího kondenzátoru ... a ten detektor navíc moc jako špičkový detektor nebude fungovat (zvlášť, když jde jen o přelívání náboje a ne o ideální zdroj napětí), tak to něco měřit bude, ale asi to bude dost závislé na velikosti měřeného kondíku - čím větší kondík tím lepši vyhodnoceni ESR... (řekl bych)
Naposledy upravil(a) Cust dne 05 srp 2009, 13:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od piitr »

Tak to jsem rád, že nemám úplně vlčí mhu. Díky za potvrzení. Já tomu celkem věřím, že to něco ukazuje. To je jasný, vždyť to určitě leckomu funguje. Jen mi právě přišlo divný, že to někdo zbytečně komplikuje tím špičkovým detektorem, když ten je tam přitom spíš na škodu. Ono si asi člověk nesmí ani o tom obdélníku (strmosti) dělat příliš velké iluze. Asi by se to muselo prohlédnout na osciloskopu, aby šlo něco říct.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Přes 30 let požívám tento měřák , spojuje obojí dohromady , jak velikost C , tak při velkém ESR neukáže kapacitu . Maximální dlouholetá spokojenost , nadčasové , levné , jednoduché , bez záludností .
Přílohy
DSC00487-1.JPG
(117.98 KiB) Staženo 191 x
DSC00485-1.JPG
(94.25 KiB) Staženo 99 x

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od otakarv »

Prosím Tě "bobobo",to je určitě z nějakého Amára,že?Můžeš mi zdělit z jakého?Předem díky.
P.S.Je tam i tišťák?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“