Analogovy multimeter

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#16 Příspěvek od yakl »

Zdá sa mi, že neviete, aký rozdiel je medzi digitálom a analógovým merákom napríklad v opravárskej praxi. Kto neskúsil dobrý analógový merák, tak ozaj nevie o čom je reč. Pohľad na analógový prístroj stačí, aby človek vedel, či nameral dobrú hodnotu a pritom vôbec nemusí presne vedieť, aká tá hodnota je, stačí približná. Pri pohľade na oveľa precíznejší digitál musí človek rozpoznať číselný údaj a vyhodnotiť ho, tam už neplatí nejaké "približne". To dosť zdržuje. Skúste priložiť diditálny prístroj na kolektor riadkového tranzistora v TV. Analóg to zvládne bez problémov a ešte aj ukáže zmysluplný údaj. Ohmetrom v analógovom prístroji sa dá vyhodnotiť kapacita kondenzátora od asi M1 do 2 až 3 m. Tým istým ohmetrom sa dá odskúšať obyčajná ledka, či svieti. Analógový motorček bez vstavaného regulátora z MG alebo VCR či DVD mechaniky sa musí začať točiť na najnižšom rozsahu PU120, ak sa netočí, tak ho treba rozobrať a vyčistiť. Je toho aj viac, určite je ťažko prejsť na digitálny prístroj, ak ste 20 rokov robili s analógovým.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

breta1 píše:Trochu si zapláču na cizím hrobě.
Jak může některý pitomec vyrobit i poměrně drahý digitál, když při využívání funkce akustické indikace (při měření zkratu) se pípnutí ozve až za půl sekundy? (každý opravář jistě ví, o čem mluvím).
Kéž by po půl vteřině. Byly superstroje, co zkrat "čítaly" i dvě vteřiny....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#18 Příspěvek od kokun »

jezevec píše:Pořiď si Avomet DU10, nemá elektroniku, tak ho jen tak neodpálíš, je poměrně přesný a dá se levně koupit třeba na AUKRU. Určitá nevýhoda je torzní zavěšení systému citlivé na otřes, tak je potřeba s ním neházet.
Přesně tak, nebo možná ještě lépe DU20-ku :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Na DU 10 jsem neměl štěstí , ale je na aukru PU 500 http://www.aukro.cz/item713858280_multi ... ml#gallery a když tak raději DU 20 , mám a ještě SANWU http://www.hd.cz/meraky/metra_du20.php

Uživatelský avatar
marimm
Příspěvky: 185
Registrován: 25 říj 2005, 02:00
Bydliště: Západné Slovensko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od marimm »

Diky moc za rady a nazory. Skusim teda kuknut na DU20.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#21 Příspěvek od souba »

jezevec píše:Pořiď si Avomet DU10, nemá elektroniku, tak ho jen tak neodpálíš, je poměrně přesný a dá se levně koupit třeba na AUKRU. Určitá nevýhoda je torzní zavěšení systému citlivé na otřes, tak je potřeba s ním neházet.
Nejenom moje , ale i kolegů zkušenost s Avometem DU10.
V práci jsme měli v brašně a vůbec jsme si se s šetrným zacházením nedělali starosti.
Bez problémů vše ve zdraví přežil.

Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
Trochu trpělivosti neuškodí .
Pokud nejde o život není kam spěchat.
Naposledy upravil(a) souba dne 14 srp 2009, 16:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#22 Příspěvek od souba »

BOBOBO píše:Na DU 10 jsem neměl štěstí , ale je na aukru PU 500 http://www.aukro.cz/item713858280_multi ... ml#gallery a když tak raději DU 20 , mám a ještě SANWU http://www.hd.cz/meraky/metra_du20.php
PU500 mám ale DU20 nejen v tomto případě nemá konkurenci .
U PU500 musíš mít baterii .Jinak je nefunkční.
DU10 a DU20 pokud neměříš odpory baterku nepotřebuješ..

Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
Trochu trpělivosti neuškodí .
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#23 Příspěvek od kbulda »

Když už jste se dostali k DU 20, nevíte, kdo by u ní opravil upadlé měřicí ústrojí a za kolik ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Zkus zavolat k Tauchmanům do Jaroměře (604 794 627) snad to ještě dělají. Jestli ne, určitě budou vědět, kam s tím.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Jen tak pro úplnost bych připomněl možnost, kdysi běžnou, a sice příslušný měřák si podle představ vyrobit. Kdysi složitá drahá věc, dneska je solidní dostupnost všech komponentů včetně měřicího ústrojí i možnost vyrobit stupnici na míru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Nemohu s Tebou souhlasit . Vyrobit něco , co by připomínalo PU 20 na střídavých rozsazích , jednoduše nelze .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#27 Příspěvek od Crifodo »

právo nesouhlasit je tvoje základní nezadatelné právo :wink:

PU20 neznám. Měl jsem na mysli V-A-Ω metr, dokonce ani nemusí být s operákem, pan Hyan je konstruoval i s Ge tranzistory už před 40 lety.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#28 Příspěvek od Sendyx »

yakl píše:Zdá sa mi, že neviete, aký rozdiel je medzi digitálom a analógovým merákom napríklad v opravárskej praxi. Kto neskúsil dobrý analógový merák, tak ozaj nevie o čom je reč. Pohľad na analógový prístroj stačí, aby človek vedel, či nameral dobrú hodnotu a pritom vôbec nemusí presne vedieť, aká tá hodnota je, stačí približná. Pri pohľade na oveľa precíznejší digitál musí človek rozpoznať číselný údaj a vyhodnotiť ho, tam už neplatí nejaké "približne". To dosť zdržuje. Skúste priložiť diditálny prístroj na kolektor riadkového tranzistora v TV. Analóg to zvládne bez problémov a ešte aj ukáže zmysluplný údaj. Ohmetrom v analógovom prístroji sa dá vyhodnotiť kapacita kondenzátora od asi M1 do 2 až 3 m. Tým istým ohmetrom sa dá odskúšať obyčajná ledka, či svieti. Analógový motorček bez vstavaného regulátora z MG alebo VCR či DVD mechaniky sa musí začať točiť na najnižšom rozsahu PU120, ak sa netočí, tak ho treba rozobrať a vyčistiť. Je toho aj viac, určite je ťažko prejsť na digitálny prístroj, ak ste 20 rokov robili s analógovým.
Tohle všechno jsou většinou pověry. Zrovna jsem měl na půjčený stolní Xenet (korejský digitál) a bez problému - chci rychle odečítat - použiju bargraph, dokonce se dá ostatní vymáznout. Bargraph má zpoždění max. 50ms. Na řádkovém trandu mi to ukáže dc složku, ac složku a kmitočet (zároveň), nebo minimum a maximum složky (vyhodnocuje se puls o šířce cca 1us). Odolnost 4kV zaručeno bez poškození přístroje, indikace špiček. Diodový tester to má taky, LED rozsvítíš (1,5mA). Akorát stojí asi 400$, obdobný od renomované firmy bude stát asi víc.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

Na upozornění kolegy doplňuji - bargraph se dá roztáhnout na celý display, dá se nastavit autorange, dá se nastavit v holdrange režimu lupa - krásně se pak zobrazuje třeba kolísání sítě, když mám rozsah jen 230-240V, jako strip mi se ukazuje maximum a minimum, a ještě se dá volit rychlost indikace.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#30 Příspěvek od kbulda »

Hill píše:Zkus zavolat k Tauchmanům do Jaroměře (604 794 627) snad to ještě dělají. Jestli ne, určitě budou vědět, kam s tím.
Děkuji K.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“