zapojení čerpadla

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dajda
Příspěvky: 130
Registrován: 27 bře 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

zapojení čerpadla

#1 Příspěvek od dajda »

Zdravím,
mám ponorné čerpadlo Sigma EVGU 16-8-gu 1 asi 12 let staré štítek nečitelný..Jdou z něho 4 vodiče ,černý,hnědy,sv.modrý,zelenožlutý.Předpokládám že to bude zapojeno do hvězdy-3x380 V.Připojení zelenožlutého vodiče je jasné.Otázka zní:je jedno jak připojím zbývající vodiče? Asi tuším,že ovlivním směr otáčení a co výkon čerpadla? Mělo by být černý-L1,hnědý-L2,modrý-L3 ?Nebo je to jedno.
Díky za odpovědi

Uživatelský avatar
rudoex
Příspěvky: 176
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od rudoex »

Vykon neovlivnis ale smer otacania musis dodrzat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

To mi jako 3-fázový vodič nepřipadá . Změř nejprve odporové hodnoty mezi vodiči ! Křišťálová koule navrhuje 1 fázové provedení . Jedině , že někdo přívodní kabel vyměnil . Hlavně vzhledem k barvám izolací .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

BOBOBO píše:To mi jako 3-fázový vodič nepřipadá . Změř nejprve odporové hodnoty mezi vodiči ! Křišťálová koule navrhuje 1 fázové provedení . Jedině , že někdo přívodní kabel vyměnil . Hlavně vzhledem k barvám izolací .
Podle netu je to fakt 3f
http://obchod.pumpa.cz/zbozi/716-cerpad ... -25m-kabel
Internet - metla lidstva

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

EVGU 16-8-gu 1 se v jednofázovém provedení pokud vím nevyráběla. :wink:

Uživatelský avatar
dajda
Příspěvky: 130
Registrován: 27 bře 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od dajda »

BOBOBO píše:To mi jako 3-fázový vodič nepřipadá . Změř nejprve odporové hodnoty mezi vodiči ! Křišťálová koule navrhuje 1 fázové provedení . Jedině , že někdo přívodní kabel vyměnil . Hlavně vzhledem k barvám izolací .
K čerpadlu se dostanu až zítra,takže sonduju takhle předem.
Od původního majitele vím,že ten kabl byl určitě měněný,a ted jsem si sehnal informaci o čerpadle - napětí:U=3x400V, 1,1 kW,dopravní výška až 80m,víc bohužel nevím.A můj problém je ,že z něj nemůžu dostat požadovaný výkon.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Směr otáčení výrobce uvádí doprava při pohledu na hřídel motoru, což je takové kocourkovské :( ale bývá tam v litině šipka.
Nesmí se pouštět naprázdno, jinak upečeš vinutí.
Ta světle modrá asi má být šedá, barvy někdy trochu cestujou.

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

Ta modrá je opravdu modrá. Mám ve studni EVFU a je tam taky èerná, hnìdá, sv.modrá a zelenožlutá. A jsou to tøi fáze + ochranný nulák. A teda výmìnu kabelu (podomácku) si nìjak neumím pøedstavit, z toho motoru jde zhruba metr plochý ètyøvodiè a pak je na nìj napojený kulatý kabel a spoj je tlakovì zalitý do gumy. Smìr toèení se aspoò u toho EVFU (nevím v èem se liší EVGU) dá zjistit zalitím vøetene vodou a krátkým ￾uknutím jistièem, když voda vystøíkne nahoru, je smìr správnì, když dolu, je smìr obrácenì. Krátkodobý chod nasucho neublíží ani tak motoru, jako tomu èerpadlu, tøe se v nìm železo o gumu.

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Aha, EVGU má jinej motor, tam ten kabel asi vymìnit jde. EVFU má nerez motor menšího prùmìru.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Yarda1 »

Crifodo píše:Ta světle modrá asi má být šedá, barvy někdy trochu cestujou.
Nedávno jsem se dozvěděl že pokud v kabelu není tažen střední vodič tak světle modrý se může použít i jako fázový - pokud by si někdo myslel že je to prasárna tak s ním budu souhlasit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Takže jestli se točí , je třeba vyměnit členy . Na té fotce odshora - nejprve jen redukce průměru , pak těleso čerpadla s gumovým vnitřkem , šnek a dolů k motoru hřídelka s gumovými konci . Vyměň vše naráz . Jinak směr otáčení vyzkoušej ve vaničce naplocho . Ten pracovní válec má oba závity pravé . Takže jak píše Crifodo , musí se rotor čerpadla doprava zašroubovávat .

Uživatelský avatar
dajda
Příspěvky: 130
Registrován: 27 bře 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od dajda »

Tak el.zapojení bylo OK.Problem byl v klapce a jakesi těsnnění rotoru,čili mech.závady,jak psal Bobobo.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“