Mobilní CB anténa

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

ten original obal a přesný typ antény nebude?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#32 Příspěvek od EKKAR »

Příčina rozhodně není v délce káblu - ten by se měl chovat neutrálně. Největší odraz energie se odehrává mezi kabelem a nepřizpůsobenou anténou nebo také mezi nepřizpůsobeným koncovým stupněm a kabelem - ale k odstranění tohoto nepřizpůsobení je právě to "doladění stanice". Pokud je správné přizpůsobení kabelu k vlastnímu zářiči antény, neměla by se teoreticky žádná energie odrážet (=vracet). Takže pokud má anténa s pevně připojeným kabelem už jako celek špatné PSV (větší než řekněme 1,2), je něco vyhnilého v konstrukci a není rozhodně dobré ji používat - hrozí právě odpal koncového trandu. Pokud se PSV mění s délkou kabelu, podle všeho by se pak mohlo "teoreticky" jednat o přizpůsobovací "vedení" s laděnou délkou - jen si takové vedení pro povolený vf výkon 4W nedovedu představit z koaxu o průměru 2mm!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

Ak je antena vadna, tak by ti mali nahradit sposobenu skodu, napriklad opravit tu stanicu.

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#34 Příspěvek od ok1f »

Já už jsem to odeslal, obal vyfocený nemám, ale tu anténu můžeš vidět i tady:
http://www.vysilackymilin.cz/detail/kat ... r-27_1621/

Tu stanici mám natolik rád, že si ten tranzistor raději vyměním sám, než ji posílat poštou tam, možná zpátky a navíc a by se v ní vrtal člověk, který prodává takovej šmejd. Už zbývá ten tranzistor a nebo náhradu sehnat.

A také přede všemi přiznávám i svoji hloupost, že jsem dal na slova zdatného obchodníka a ne na svůj rozum.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#35 Příspěvek od jardajar »

No ale ono je pak asi potřeba tu stanici sladit a jestli na to nemáš přstroje, tak to už nebude jako dřív... Když by byl ale podobný jako původní, možná to nepoznáš. Já to poznal, jednou jsem měnil u ručky Allamat 95.

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#36 Příspěvek od ok1f »

To je normální stav, že když se dotknu stanice, zhorší se PSV ze 2 na 3,5?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#37 Příspěvek od EKKAR »

Něco vyhnilého ve státě Allamatovském, kamaráde - nemáš to dobře uzemněné, obal stanice spojený s obalem koaxu se Ti vf uzemňuje přes tělo a dělá to paseku...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#38 Příspěvek od ok1f »

Už je vše v pořádku, ale musel jsem prodloužit zářič o cca 5 cm (asi ho někdo nakrátil), teď to vysílá parádně. A taky jsem musel vést koax jinudy, než za pirellou. když byl na kovu sloupku, všechno se rozladilo. Může mít takový vliv přítomnost kovu u koaxu? Musí to být přímo přimáčknuté, když ho trochu vzdálím, je vše OK. A dělá to až od určité délky vedení na kovu - do 20cm v pohodě a pak najednou všechno špatně.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#39 Příspěvek od Maskot »

Asi to porad neni to prave,koax je prave kvuli tomu,aby se na vedeni vyloucily vlivy okoli(teda mimo jine)Pokud ma vliv uchopeni do ruky,nebo priblizeni ke kovovym castim,prizpusobeni porad neni v poradku.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#40 Příspěvek od jardajar »

Něco máš ještě dost rozladěné a koax se chová jako anténa. Ale tomu se v autě nikdy nevyhneš...

Uživatelský avatar
ok1f
Příspěvky: 239
Registrován: 11 zář 2006, 02:00

#41 Příspěvek od ok1f »

Rozumím, ale podle PSV metru je to naladěné, na CH 20 je PSV 0,5 a na krajích pásma se zhoršuje na max. 1. Koaxem můžu hýbat, dotýkat se ho rukou atd a PSV se ani nehne (nebo jen nepatrně), ale jakmile ho dám za pirellu v určité délce, je PSV 3 a horší. Každopádně je tento stav jediný snesitelný, celý den jsem si bezvýsledně hrál s délkou zářiče, koaxu, měnil jsem vysílačky... než mě napadlo zářič prodloužit o cca 5cm.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#42 Příspěvek od jardajar »

Naladěné se to tvářit může, ale účinost nemusí být nic moc. Nejlepší ted bude vyzkoušet, jestli se s tím někam dovoláš. Doporučuju o víkend chytit nějakou CB expedici a udělat spojení třeba na 80km, hned budeš vědět jak na tom si. Anténa v autě je vždycky jen kompromis.

íra22

#43 Příspěvek od íra22 »

ok1f : ještì je otázka co ti to ukazuje. PSV nikdy nemùže být menší než 1. Je to pomìr (Uvyz+Uodr)/(Uvyz-Uodr), takže v pøípadì, že se nic neodráží je PSV 1. V pøípadì že se nìjaký výkon odráží tak mùže být jedinì horší smìrem k nekoneènu.

Uživatelský avatar
agent000
Příspěvky: 50
Registrován: 28 bře 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od agent000 »

no za předpokladu že má měřák impedance jako zde

Kód: Vybrat vše

http://www.cbradio.cz/news/view.php3?id=79
tak je možné že měří impedanci antény. která je při PSV 0,5 25ohm.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“