schema na praèku Gorenje PS 4050

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
multa62

schema na praèku Gorenje PS 4050

#1 Příspěvek od multa62 »

Nemá prosím nìkdo na tuto praèku schema,nebo i pøípadná rada by možná pomohla.Netoèí se motor ani na praní ,ani na ždímání.Pøedpokládám,že jednotlivá vinutí pøepíná programátor,ale nevím jaké zaøízení (relé,èas.spínaè)se postará o rozbìh motoru.Myslím ,že závada bude pravdìpodobnì tam,ale nejsem odborník na praèky,tak prosím kolegy o ,,nakopnutí"správným smìrem.To schema bych velice uvítal.Pøedem dìkuji.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím jak nyní u komutátorových , ale u indukčních motorů byla integrována ve vinutí tepelná pojistka . Prostě dva dráty z motoru mají za normálního stavu zkrat . Nejdříve měř na motoru . Jinak se musí točit motorek programátoru .

multa62

#3 Příspěvek od multa62 »

praèku jsem zkoušel bez prádla,vše funguje jak má,motorek programátoru se toèí,když má najet motor na praní,tak jenom škubne buben a nic se nedìje,když má ždímat,tak se buben velmi pomalu otáèí,takže soudím,že ta pojistka to asi nebude ,to by se asi ani nehnul,poøád se domnívám,že závadu zpùsobuje jakýsi spouštìcí obvod,ale nevím,co to je a kde to hledat.(v programátoru ???)V každém pøípadì dìkuji.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#4 Příspěvek od tatramacek »

jaký v té pračce máš motor ? pokud je tam komutátorovej tak zkontroluj uhlíky a tachogenerátor - případně může bej t háji elektronika - u indukčního motoru mne nic nenapadá max tak kondenzátor.

multa62

#5 Příspěvek od multa62 »

Praèky jsem nikdy nespravoval(pouze pár banálních drobností,znáte to ,,jsi elektrikáø,koukni se mi na to"),docela mne pøekvapují zmínky o komutátorových motorech,ale nevadí,mám ji na chalupì,pøíští týden tam pojedu,tak se do ní zanoøím,vytáhnu motor a vše pozjiš￾uji a hned se ozvu.Zatím moc dìkuji.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#6 Příspěvek od tatramacek »

Co Tě překvapuje na tom,že se o nich zmiňuji - většina moderních praček využívá k pohonu bubnu právě tento motor - mám doma pračku z roku 1995 a má právě tento motor - stačí mu akorát vyměnit uhlíky jednou za 5-6 let a jede si stále dál :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Tak jsem si cvičně rozdělal komutátorový motor a je tam i tepelná pojistka . Takže 8 vývodů , rotor , stator , pojistka , snímač otáček .

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#8 Příspěvek od Rostav »

Změř si jestli nemáš na komutátoru záviťák. Některé pračky si kontrolují proud a podle toho povolí točení motoru. Taky si změř svod na kostru. Jsou to kromě uhlíků časté závady.

multa62

#9 Příspěvek od multa62 »

Tak hoši,jak jsem pøedeslal,zanoøil jsem se do praèky,vytáhl motor a zmìøil co se dalo.Motor je indukèní,francouzký VELNI NEVERS typ VJ 645 P.Je velmi lehký,protože má obal i èela z plechu.Konektor má 5 vývodù.Kondenzátor kapacitu 20 mikro/450 V.Zmìøil jsem ho RCL multimetrem,má kapacitu 16,9 mikro.Jedná se v podstatì o velmi jednoduchou praèku a se vší pravdìpodobností vše obstarává programátor(kromì ventilù na vodu a 2ks pod nebo pøetlakových spínaèù-vedou k nim hadièky z bubnu tam vlastnì nic není).Teï k tomu motoru,rád bych ho vyzkoušel ,,na stole",ale jak rozlišit jednotlivá vinutí,když vše má odpor se vším ,PINy oèíslované nejsou,dva mají odpor 64 ohmù,další dva 40 a poslední pokaždé jiný,hergot ani nevíte,jak by mi pomohlo to schema,ale snad nìkdo z vás má zkušenosti jak to zapojit.Metoda pokus-omyl se tu moc nehodí.Tak zatím díky.

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#10 Příspěvek od Miri »

Vypadá to nejspíš na kondenzátor. Těm naměřeným hodnotám bych moc nevěřil. Už jsem se taky nechal párkrát nachytat a už raději dávám na zkoušku jiný - pro jistotu.
Miri

RM

#11 Příspěvek od RM »

Zkus zda se roztoèí naprázdno -bez øemenu když tomu pomùžeš rukou. pokud ano, je to kondík, pokud ne je to motor nebo programátor - upálený kontakt. Ten motor jsou dva motory dvoupól a šestnáctipól - to vezmi v úvahu pøi mìøení. Myslím že mám ještì nìjaký v regálu. Ještì jsi nenapsal zda to dìlá všechno ostatní tak jak má.

multa62

#12 Příspěvek od multa62 »

Díky vám všem,kteøí se snažíte poradit se pomalu prokousávám ke kýženému cíli,já sám neustále zadávám do googlu obmìny výrazù ,,aut.praèka"a podaøilo se mi stáhnout jákési schema,kde je stejný motor.PIN è.4 je spoleèný pro všechna vinutí(proto má odpor všechno se vším).A ted pro uživatele-miri a RM.Kondík zkusím vymìnit,uvidím,co to udìlá,ale musím ho napøed sehnat.
Pro-RM -píšeš,že snad máš podobný motor v regálu,byl bych ti moc vdìèný,pokud to bude nutné,kdybys mi ho prodal,ale ještì tì poprosím o radu,snad pomùžeš.Když motor otoèím øemenicí k sobì tak, abych mìl svorkovnici na pravé stranì,je PIN nazvìme ho è.1-napravo dole(L strana je neosazená).Nad sebou má dvì dvojice dalších PINù.Øeknìme.že ten nad 1 je è.2 a nad 2 je è.3.Vlevo vedle 3 je è.4 a pod 4.èili vlevo vedle 2 je è.5.Nemohl bys mi pøiøadit jednotlivá vinutí k èíslùm,která jsem zadal???Jinak budu muset pracnì pøepínat programy a mìøit kdy se na jednotlivých PINech objeví napìtí-dosti zdlouhavé.Jinak jsem si vyklemoval dveøní spínaè,praèku pøipojil na vodu a procvakával programátor,zdálo se,že všechny funkce jsou OK.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Tak nějak z praxe .Vlevo vysoké otáčky jedním směrem , vpravo pomalé otáčky obousměrné . Nejmenší odpor bych předpokládal u vinutí 1-3 , větší u 1-2-pomocné vinutí . Odpory cívek 1-4,1-5 budou identické . Platí to i pro motory s jednou rychlostí . Např. lednička , pracovní vinutí malý odpor , pomocné větší . Jen si nejsem jist , zda jsou kondy trvale mezi vývody připojeny . Natolik jsem se pračkou nezabýval , ale předpokládám , že ano .
Přílohy
kombinovaný motor.png
(711 bajtů) Staženo 426 x

multa62

#14 Příspěvek od multa62 »

Nelenil jsem a pokraèoval systémem ruèkování po jedn.drátech a jsem zase o nìco chytøejší.Z pøípojného konektoru vede 5 vodièù.Popíši jejich pøipojení na programátor.Èervený na -E;žlutý na 41;modrý na O;bílo-modrý na 42 a koneènì bílý na 1.Ta jednièka je prokazatelnì ten,který je spoleèný pro obì vinutí,protože je spoleèný i pro motor programátoru,tudíž toèí-li se programátor je i vývod è.1 pod napìtím.I já aniž jsem tušil jsem ho pøedbìžnì oznaèil jako è.1.

multa62

#15 Příspěvek od multa62 »

Tak jsem to zapojil jak radil BOBOBO,co se odporù vinutí týèe má naprostou pravdu.Ždímací vinutí (2800 ot.)naprosto bez problémù,pouze kondík se musí po rozbìhu odpojit,jinak brzdí otáèky.Bohužel vinutí pro praní (330 ot.)se s kondem nerozbìhne,je tøeba ho roztoèit rukou ,pak bìží.Reverzace nefunguje-zkusím ještì bádat.Zatím díky všem.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“