Jak portem ovládat spínaè?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

#91 Příspěvek od Návštěvník »

Lidi co tu blábolíte, jakej dìliè? A ten optoèlen se otvírá dostateènì, když bez R3 je na R2 5,3V.

Návštěvník

#92 Příspěvek od Návštěvník »

Spíš Axele vysvìtli, proè pøi prvním mìøení bylo mezi G a S 0V v obou stavech DTR a teï je tam najednou 3,7V, co jsi zmìnil?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#93 Příspěvek od Crifodo »

Axel, každý optočlen má parametr zvaný CTR -current transfer ratio nebo tak nějak čili proudový přenos, udává kolik mA výstupního proudu proteče tranzistorem výstupu při vstupním proudu LEDkou na vstupu. Když je CTR blbý, musíš zvětšit vstupní proud (zmenšit odpor v sérii s LED) nebo používat obvody u fototranzistoru s vyššími odpory.
Pochopitelně tak, aby to dal ten výstup COM portu, což v tvém případě netuším.
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 01 zář 2009, 22:44, celkem upraveno 1 x.

Návštěvník

#94 Příspěvek od Návštěvník »

Diodou v optoèlenu mu teèe skoro 6mA, na výstupu má 10k na 6V, tj. pøi 0,6mA už bude tranzistor v saturaci. Už nìkdo vidìl PC817 s CTR menším než 10%? :roll:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#95 Příspěvek od stepa »

Anonym píše:Lidi co tu blábolíte, jakej dělič?
Pardon, překoukl jsem se...smazáno :wink:

Já si mylím, že i když bude CTR mizerný, tak pár mA na tohle zapojení musí bohatě stačit.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

AxelXY

#96 Příspěvek od AxelXY »

mno zmìnil jsem odpor na cca 650 Ohm (ten pøed optoèlenem). Ale mìøim mezi G a GND stejné napìtí (+3,7Volt)

Co dál?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#97 Příspěvek od Crifodo »

když mu padne napětí na 3,7V tak to není zrovna 0,6 mA, za předpokladu že to je FET a ne přeznačený bipolár nebo že ta baterie nemá vyhnilý vnitřní odpor.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#98 Příspěvek od stepa »

Jediný, co mě ještě napadá je dát hroty multíku mezi D a S FETu a změřit napětí, co to dělá tam.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#99 Příspěvek od Návštěvník »

AxelXY píše:mno zmìnil jsem odpor na cca 650 Ohm (ten pøed optoèlenem). Ale mìøim mezi G a GND stejné napìtí (+3,7Volt)

Co dál?
A proè bylo na zaèátku mezi G a S 0V a teï je tam 3,7V??????????????

AxelXY

#100 Příspěvek od AxelXY »

jinak k tomu prvnímu mìøení, kdy mezi G a S bylo 0 Volt ... to je stále! Jednu nožièku mìøáku dám na G a druhou na S ne? ... 0 Volt pøi obou stavech.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#101 Příspěvek od Crifodo »

studeňáky.

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#102 Příspěvek od jarda_k »

Zkratuj vývody 3,4 PC817ky a tranzisor musí sepnout. Já tam obvykle píchnu sondu multimetru.

Návštěvník

#103 Příspěvek od Návštěvník »

AxelXY píše:jinak k tomu prvnímu mìøení, kdy mezi G a S bylo 0 Volt ... to je stále! Jednu nožièku mìøáku dám na G a druhou na S ne? ... 0 Volt pøi obou stavech.
Ale S je pøipojený na - baterky, tak jakto že mezi G a - baterky je 3,7V a mezi G a S je 0V?

AxelXY

#104 Příspěvek od AxelXY »

mìøení mezi D a S:

log. 0 (-7V) = -5 Volt
log. 1 (+7V) = -2,54 Volt

( èerný kolík mìøáku je na DRAIN )

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#105 Příspěvek od stepa »

Anonym píše:
AxelXY píše:jinak k tomu prvnímu měření, kdy mezi G a S bylo 0 Volt ... to je stále! Jednu nožičku měřáku dám na G a druhou na S ne? ... 0 Volt při obou stavech.
Ale S je připojený na - baterky, tak jakto že mezi G a - baterky je 3,7V a mezi G a S je 0V?
Já už v tom mám taky hokej...nejdřív píše samý nuly, potom 0 a 3.7V a teď zase samý nuly :?
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“