Nabíječka z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hyblos
Příspěvky: 13
Registrován: 11 čer 2009, 02:00

#151 Příspěvek od Hyblos »

Zdravím. Mám postavenou tuto nabíječku ale mám následující problém: Při zapnutí zdroje naprázdno je výstupní U=26V. Po připojení regulátoru v okamžiku připojení celku do sítě jen probliknou ledky, výstup zdroje U=1V. Pokud vše nechám připojeno do sítě a přeruším drát z regulátoru na pin3, zůstane na výstupu stále 1V. Je nutné zdroj odpojit od sítě a znovu připojit, ale pokud je připojen regulátor, opět srazí výstupní napětí na 1V a ledky jen probliknou. Zkusil jsem místo tlumivky dát odpor cca 50R aby bylo na zdroji naprázdno 16V, ale chová se to stále stejně. Nevím jestli je problém ve zdroji nebo v regulátoru. Zroj naprázdno funguje, regulátor na laboratorním zdroji zřejmě taky. Prosím o radu

Uživatelský avatar
Hyblos
Příspěvky: 13
Registrován: 11 čer 2009, 02:00

#152 Příspěvek od Hyblos »

Problém jsem vyřešil elektrolitickým kondenzátorem 4,7uF/100V na místo C2.Pro jistotu jsem vyměnil za tuto hodnotu i C1.

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#153 Příspěvek od Mach3D »

Zdravím věchny....
Zabývám se tímto zdrojem už 2hý den, mám s touto nabíječkou problém v oživení.
Nedokážu nastavit hranici napětí 14,4V, regulace pomocí trimru P2 nereaguje, na výstupu nezatíženého zdroje je 30V a nedokážu to ničím zregulovat,pokud připojím baterii lze napětí regulovat od 12V do 22V,což je k ničemu. Vložil jsem místo cívky L1 trimr s 100ohm hodnotou a nastavil 14,4V natvrdo, v tom případě ale nelze už žádná regulace ani P1.
Vyzkratování funguje,polarita taky, připojení a odpojení také...
Celý tento topic jsem 2x přečetl a nenašel jsem, v čem by mohl být problém.
Prosím tedy o radu zkušenější a otřískané elektroniky....(veškeré své zapojení jsem si pečlivě nekolikrát překontroloval, jste moje poslední možnost, než u toho zešedivim ještě víc) :roll:

Návštěvník

#154 Příspěvek od Návštěvník »

Nemáš obrácenou nebo pøerušenou LED2?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#155 Příspěvek od PavelFF »

Mach3D píše: ...pokud připojím baterii lze napětí regulovat od 12V do 22V,což je k ničemu. ....
Jak můžeš mít na baterce 22V? Ta asi nebude v moc dobré kondici.

Jinak to opravdu vypadá na obrácenou ledku D2 na výstupu regulátoru napětí IO1b.

Dosud se v tomto vlákně vyskytly dvě typické závady: Dvakrát špatný odpor R1 (10x větší) a zatím jen jedenkrát přepólovaná D2. Že bys to dorovnal?

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#156 Příspěvek od Mach3D »

PavelFF píše:Jak můžeš mít na baterce 22V? Ta asi nebude v moc dobré kondici.
To máš pravdu, ale na test stačí....každopádně napětí tam mít vyšší jak 16V nemužu abych neodpravil kondy....

Diody mám na 100% zprávně, odpor tam nemám 0.082 Ohm, sehnal jsem jen 0.1 Ohm v tom by problém být neměl....

dneska loupnu celý obvod na laboratorní zdroj a budu pokračovat s testy na něm....

zatím díky za reakci....

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#157 Příspěvek od PavelFF »

Mach3D píše:
PavelFF píše:Jak můžeš mít na baterce 22V? Ta asi nebude v moc dobré kondici.
To máš pravdu, ale na test stačí....každopádně napětí tam mít vyšší jak 16V nemužu abych neodpravil kondy....

Diody mám na 100% zprávně, odpor tam nemám 0.082 Ohm, sehnal jsem jen 0.1 Ohm v tom by problém být neměl....

dneska loupnu celý obvod na laboratorní zdroj a budu pokračovat s testy na něm....

zatím díky za reakci....
Přídavný regulátor má jednoduchou funkci, která se dá snadno ověřit mimo zdroj - musí se překlápět výstup(7) IO1b z nuly do plného napětí, když se mění polarita napětí mezi jeho vstupy. Když je větší napětí na vstupu "+" (5) je na výstupu plné napětí. Když je větší napětí na vstupu "-" (6), je na výstupu nula. Tak se to musí chovat, jinak je vadný operák! IO1a a IO1b jsou jenom komparátory a musejí překlápět.

Dá se to zjistit za chvíli, dva dny jsou moc.
Připoj regulátor na 14,4V ze stab. zdroje a ověř, že:
A) na vstupu (6) je stabilních asi 2,5V.
B) Na vstupu (5) je napětí cca taky přibližně 2,5V.
C) Toč trimrem P2 => výstup (7) by se měl překlápět. To samé překlápění bys měl naměřit za diodou LED2.

Když to nepomůže, mírně změň napájecí napětí o volt nahoru nebo dolů (13-15V), jestli to nezabere.

Jestli je výstup (7) pořád v jednom stavu a nemění se, je chybný OZ nebo máš něco blbě zapojené.
Dokud tohle nebude chodit, nemá smysl to připojovat ke zbytku zdroje pro PC.

Návštěvník

#158 Příspěvek od Návštěvník »

PavelFF píše:...IO1a a IO1b jsou jenom komparátory a musejí pøeklápìt...
No tys to rozlousk, ty jeden komparátore. IO1a, b jsou chybové zesilovaèe, pracujou normálnì v lineárním režimu :roll:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#159 Příspěvek od PavelFF »

Anonym píše:
PavelFF píše:...IO1a a IO1b jsou jenom komparátory a musejí překlápět...
No tys to rozlousk, ty jeden komparátore. IO1a, b jsou chybové zesilovače, pracujou normálně v lineárním režimu :roll:
Jenže když se ten přídavný tišťáček odpojí ze smyčky a zkouší se na stole základní funkčnost OZ, tak to moc lineární režim nebude. Popis měl sloužit pro jednoduché odhalení hrubé závady regulátoru.


A k tomu anonymovi, nechtěl jsem tě urazit, tvoje příspěvky se mi líbí. Buď si klidně anonym, omlouvám se, že jsem se tě dotknul.

Návštěvník

#160 Příspěvek od Návštěvník »



masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#161 Příspěvek od masar »

Anonym píše:...Mě jsi neurazil, tady už mě jen tak někdo neurazí a dotknout se mě? To přes internet taky dost dobře nejde :wink:
Tak to není pro Bastlírnu příznivé hodnocení. Škoda. :wink:

Návštěvník

#162 Příspěvek od Návštěvník »



Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#163 Příspěvek od rnbw »

Na identifikaciu casto staci styl prispevkov.

Uživatelský avatar
Mach3D
Příspěvky: 133
Registrován: 07 říj 2008, 02:00
Bydliště: Vysočina

#164 Příspěvek od Mach3D »

Tak výsledky: operákem to nejni, loupnul jsem tam uplně novej a je to stejný....
Zaráží mě kontrolka na pripojenou baterii, svítí i při odpojení baterie :? ...
Naopak nesvíti kontrolka na připojení zdroje ani udržovacího proudu...

A) 2,44V
B) 2,37V
C) asi v polovině se z nuly dostanu skokem na 12V za predpokladu ze P1 je na max. pokud není na max. tak je porad na pin3 12v

Mel j sem pripojen zdroj 14,4V, pripojenou baterii, a svitila pouze ledka na indikaci pripojene baterie :?

Po odpojení baterie nastala jen změna, že skokem na pin3 bylo 12V at byl P1 v jakekoliv poloze...

nápady? myslet mi to přestalo už včera... :idea:

Návštěvník

#165 Příspěvek od Návštěvník »

Zmìø napìtí na C3 a zkus jestli ho nìjak ovlivòuje poloha P1.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“