Měnič s MC34063

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DrQQ
Příspěvky: 1
Registrován: 07 zář 2006, 02:00

Měnič s MC34063

#1 Příspěvek od DrQQ »

Postavil jsem měnič s MC34063 Step-Up z 12V na 30V. Ale výstupní napětí je dost měkké (při 150mA spadne výstup až na vstupních na 10V). Výstupní tranzistor je otveřen na maximální čas, saturace je OK. Zkoušel jsem různé indukčnosti, ale to nepomohlo. Limitace na snímacím rezistoru proudu je také v pořádku. Nemáte někdo nápad, jak zvýšit proud?
Obdobné zapojení v režimu Step-Down běhá pěkně.
Díky

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Dej schema kdyz nic tak alespon kouknu :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

A zkoušel jsi přidat externí spínací trannzistor ?
Mimochodem, s tou externí kapacitou, co řídí kmitočet, se dá jít až na 100p a pořád to šlape jak hodinky.
Nicméně to chování je divný. Zapojení máš předpokládaám podle katalogu..
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

PavelFF

#4 Příspěvek od PavelFF »

V aplikaèních listech je uvádìn ve zvyšujícím zapojení max. proud 150mA, takže o moc vìtší proudy neoèekávej.
Možná zmìò proudové omezení až do povolené meze.

Jak je zdroj mìkký? Klesá napìtí plynule se zátìží, nebo naráz od urèitého proudu?

Pokuds dodržel schéma a nemáš tam špatné hodnoty souèástek , tak tam mùže být chyba napø. v tlumivce (nelineární, velký odpor), nebo ujetý kmitoèet oscilátoru. Máš osciloskop, èítaè?

Dej sem schéma shodnotami souèástek a provedení indukènosti. Mùžem to zkusit dosadit do vzoreèkù v aplikaèních listech.


http://www.onsemi.com/pub/Collateral/AN920-D.PDF

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Někde tady na webu je online kalkulačka pro tyhle MC. Zkus HLEDAT .

Jinak si taky myslím, že bez přidání extrního tranzistoru to jako zvyšující měnič z 10V na 30 V moc proudu nedá. Můžeš zkusit klasickej zdvojovač a za to teprve dát MC.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Jirka »

ZdenekHQ píše:Někde tady na webu je online kalkulačka pro tyhle MC. Zkus HLEDAT .
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&start=15
hned 1. odkaz
*****

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od mira2830 »

Zdravím vás, abych nezakládal nové vlákno, přidám se sem, snad to nebude vadit :)
Řeším problém se step-down měničem s tímto obvodem, v současné době mám obvod zapojený podle katalogu (+/- i hodnoty součástek) , protože potřebuji výstupní proud kolem 1A použil jsem zapojení s přídavným NPN tranzistorem - použil jsem BD243C, co mi tu ležel. Můj problém spočívá v tom, že tranzistor se docela silně zahřívá, což by podle mě neměl. Když ze zdroje tahám 0,5A, po chvíli se ho nedá dotknout. Můžete mi poradit, kde by mohl být problém? Díky

nunu

#8 Příspěvek od nunu »

tento obvod není moc vhodný na øízení externího tranzistoru i když je to v katalogu namalováno. Volil bych jiný obvod.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro výkonnější step-down bych taky zvolil raději něco jinýho, třeba LM2575 apod. Pokud chceš zůstat u MC, musí být na spínacím tranzistoru co nejmenší úbytek, takže pro větší proudy určitě zapojení s PNP. FET se tam moc nehodí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Skay »

Když už se tady jede to MC...tak taky přihodim dotaz.

Sice pro většinu z Vás možná amatérská otázka ale podle čeho a jak vybírat indukčnost ? Jak vybrat zprávný materiál pro určitou frekvenci a jak zpočítat závity? Jsem si docela jistý, že budou existovat tabulky k feritům ale raději bych aby mi někdo vysvětlil polopatě jak se dopracovat k funkčnímu výsledku. Aby se nepřesycovalo jádro atd...

P.S napište něco :) tohle jsem ještě nikde nevyčet. A doufam, že to nebude na prvím odkazu na googlu :D

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Nejlepší zprávný materiál je asi kanceláøský papír, ale zpoèítat to neumím. A Vás se píše velké jen když vykáš a vykat se dá jen jedné osobì, takže "vìtšinu z Vás", to je jako vìtší èást z jedné osoby, jako tøeba trup, levá noha, obì ruce a hlava. A cívky pro bìžné mìnièe do 100kHz je nejlepší kupovat hotové, zvláštì když mají být malé nebo dokonce SMD.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Ale umíš. Jen se ti nechce hledat tolik vzorečků. To gramatika, ta se pamatuje líp. :wink:

p.s. Ale místo zpočítat má být spočítat, že? :wink:

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

Zpoèítat to opravdu neumím. A vzoreèky si odvozuji z Maxwellových rovnic. Ty se dají pamatovat jako gramatika, možná leštì lépe, protože mají nìjaký smysl.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

To bys taky mohl(a) říct: spočítat to umím, ale výsledek je blbě. :wink:

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Skay »

Děkuji tedy za lekci z gramatiky...

Koupit...ale kde ? Na netu se mi nepodařilo najít nic než odrušovací, akumulační, proudově kompenzované tlumivky atd... Nenašel jsem obchod kde bych si mohl objednat indukčnost např.: 220uH / 6A na jádru z materiálu N67. Našel jsem právě jen ty holá jádra a to jsem zase na začátku...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“