Hádanka pro tento týden :-) // Rozluštění

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#46 Příspěvek od Crifodo »

Sendy, jestli něco nemám tak oči jako ostříž :cry: tak proto si nedovolím spoléhat jen na světlo od pájky. V temných zákoutích potřebuju i jindy světlo než s osvětlovací pájkou v ruce (třeba když potřebuju jednou rukou držet měřicí hrot, druhou šroubovák na trimru, třetí bych potřeboval na držení celýho tišťáku a v tý čtvrtý teda ještě držet LEDpájku?
Neříkám že svíticí pájka je na škodu, ale kontrast mezi lokálním silným nasvícením a temným zákoutím mi taky zrovna nedělá dobře.
Možná bych použil spíš čelovku s tou tvojí LED deskou, pochopitelně ne na síť :twisted:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#47 Příspěvek od Sendyx »

Je to prosté. Skrzevá jeden RC člen je to připojeno před vypínač a skrzevá druhý za vypínač. V klidu to je kapacitní dělič, přohřevu oba RC členy (prakticky kondy) paralelně. Funguje to skvěle.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#48 Příspěvek od Sendyx »

Crifodo píše: V temných zákoutích potřebuju i jindy světlo než s osvětlovací pájkou v ruce (třeba když potřebuju jednou rukou držet měřicí hrot, druhou šroubovák na trimru, třetí bych potřeboval na držení celýho tišťáku a v tý čtvrtý teda ještě držet LEDpájku?
Tohle má výhodu - světlo je dost bílé (směs diod), takže dobré podání barev (odpory a spol). Samozřejmě svítím co to jde, ale chce to taky vymyslet něco navíc, páječka je první krok. Čelovku asi budu taky chystat, ale spíč chci kombinaci brýle-vid do blízka-lupa-osvětlení, což bude pomalu jako noktovizor :twisted: .
Známý má sadu svítilen LED + mikrotužka, LED + minibaterka - používá se to do držáku na brýlích a ty malé třeba na měřící hroty, nápad dobrý, ale provedení na nic, vydrželo to půl roku a taky je s tím opruz, pořád to dobíjet :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#49 Příspěvek od Crifodo »

Spíš bych věřil na baterii 58W trubic za zády a nad sebou, temné kouty by neměly šanci. Pro detailní piplavou práci je docela dobrá kruhová zářivka 32W, dívat se na objekt skrz ni event. přes lupu v jejím středu.
Když musíš lézt někde v terénu a vyměňovat smd kondy v kanálu nebo v 60 cm podkroví, tak to holt chce protrpět...
dneska bych měl spíš snahu poslat tam někoho mladšího a nadšenějšího. Od jistého věku je kaskadérství už projevem zpozdilého nevkusu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#50 Příspěvek od Sendyx »

No, tohle moc nedělám, ale třeba se potřebuješ pohrabat v obyčejném přístroji 19" standartu s černým vnitřkem a ta zářivka kolem je dost nešikovná, já si na ni nezvyknul. Ono by bylo ideální něco jako vertikální solárko, mít kolem baterii trubic, jenže pak zase nevidíš dobře na obrazovky osciloskopů a podobných přístrojů.... všechno má své pro a proti.

Uživatelský avatar
p1p4
Příspěvky: 76
Registrován: 25 led 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#51 Příspěvek od p1p4 »

To mi neříkej, že na SMD používáš trafačku. 1206 se ještě nějak dá, ale 0805 už jaksi ne. Co je ti potom platnej takovejhle reflektor :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#52 Příspěvek od Sendyx »

Občas používám na 1206, ale hlavně na odpájení SOI8 a podobných - smyčku natvaruješ a jedním šupem ohřeješ všech 8 nožek :) . Jednou jsem v nouzi i trafačkou pájel 0805, to jsem použil smyčku o průměru 0,5mm.

Návštěvník

#53 Příspěvek od Návštěvník »

Když jsem ještì nemìla mikropájku, tak jsem SMD pájela trafaèkou s tímhle hrotem :)
Přílohy
hrot.jpg
(40.17 KiB) Staženo 34 x

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od otakarv »

Anonym píše:Když jsem ještě neměla mikropájku, tak jsem SMD pájela trafačkou s tímhle hrotem :)
Vypadá to dost robustní,tos musela mít za chvíli tu trafopájku žhavou.

Návštěvník

#55 Příspěvek od Návštěvník »

Není to robustní, ty oèka jsou na M3 šroubek, topný drát má sotva 0.8mm prùmìr, takže žádná žhavá trafopájka se nekonala. A samozøejmì jsem to neprovozovala trvale zapnuté, ale normálnì jsem regulovala teplotu pulsnì šíøkovou modulací - prstem na vypínaèi :)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od pajosek2 »

Já to říkám pořád. Tam,kde si Čech hravě poradí improvizovaným řešením, tam by byl Američan úplně v pr...i. Co se týká improvizace, jsou Češi bezkonkurenční.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od otakarv »

pajosek2 píše:Já to říkám pořád. Tam,kde si Čech hravě poradí improvizovaným řešením, tam by byl Američan úplně v pr...i. Co se týká improvizace, jsou Češi bezkonkurenční.
Moje slova. S tímto postřehem nelze, než plně souhlasit. :prst:

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#58 Příspěvek od Mysteri »

Tak to pŕŕŕ! Na Slovensku nie sme o nič horší :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#59 Příspěvek od Hill »

Mysteri, to souhlasí. Už se zkrátka jen nějak zapomíná na tu malou, společnou, naši Republiku Středoevropskou.
Ale ono se improvizuje všude, nedá se říci, že by biotop bastlíře improvizujícího byl soustředěný na jednom konkrétním místě, i když, samozřejmě, v našich končinách měl dlouhá léta ideální podmínky pro vývoj a přežití.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od pajosek2 »

Mysteri píše:Tak to pŕŕŕ! Na Slovensku nie sme o nič horší :lol:
Tady došlo k omylu.Napsal Jsem češi,protože to vztahuji k zemi,ve které žiju,ale já pokud píšu češi,tak si tam automaticky připočítávám i slováky.Tak nějak nás pořád beru jako příbuzné ,i když to blbec Klaus s idiotem Mečiarem spaktovali jinak. Ona ta zručnost se asi vztahuje na všechny postkomunistické státy,protože jsme byli nuceni si spoustu věcí nahradit,když obchody byly prázdné.A to fabriky jely na 120 a více %.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“