atari

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

atari

#1 Příspěvek od mckvak »

Potřebuju pomoci s atari. Když nabootuju dos 2.5, tak už na něm je nějaký OS. Dále dám příkaz DOS tak se dostanu z Basic do Dosu. Jediné co v tom dosu je(nepočítám mazání a formátování diskety) prozkoumat disketu. PC ukáže všechny soubory na disketě. Zajímalo by mě jak nějaký soubor otevřít nebo spustit, když na disketě je hra.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

mylsíš microsoft dos 2.5?
já už si ten microsofťácký nepamatuju, ale většina dos měla po nabootování "grafické" menu, tak stačilo zmáčknou pro nahrávání z diskety nebo listování příslušnou klávesu...
nerozumím větě: Když nabootuju dos 2.5, tak už na něm je nějaký OS.
to je otázka, informace nebo co?
Dále jaké máš atari? Já jsem nastínil s situaci s osmibitovýma, pak byli ještě 16 bitové a 32 bitové a tam situaci neznám vůbec...

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od mckvak »

Je 8bitové. A věta o OS je inforamtivní. S atari jsem začal včera a je docela nezvyk při každém zapnutí PC nahrávat pořád OS

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#4 Příspěvek od Maskot »

Pokud nabootujes do DOS 2.5 tak jsi nabootoval do operacniho systemu.A v konkretne tomto uz zadny jiny OS nebude.Prikazy pro DOS systemy najdes snadno na netu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

V DOSech je to snad už nepaměti všude stejný - napíšeš jméno spustitelnýho souboru a dáš enter či return. Většinou je to exe či com či bin (ale ty vyžadovaly zadání adresy v ram).

V BASICu to bylo tuším RUN "jméno souboru"...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#6 Příspěvek od Maskot »

ZdenekHQ píše:V DOSech je to snad už nepaměti všude stejný - napíšeš jméno spustitelnýho souboru a dáš enter či return. Většinou je to exe či com či bin (ale ty vyžadovaly zadání adresy v ram).

V BASICu to bylo tuším RUN "jméno souboru"...
Jeste bych k tomu dodal davkove soubory *.bat .Jeste snad,ze by mely byt obsazene v promenne PATH.

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od mckvak »

nějak mi to ani po tich radách nejde

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#8 Příspěvek od Maskot »

Dej sem obrazek monitoru po zapnuti,aale aby bylo k precteni co tam je.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

mckvak píše:Je 8bitové. A věta o OS je inforamtivní. S atari jsem začal včera a je docela nezvyk při každém zapnutí PC nahrávat pořád OS
holt u 8bitů se na začátku z disketama nepočítalo... takže nemohl být připraven Diskový Operační Systém. V rom byl Atari Bassic. Ale stejně jako se dělali loadery na vyšší záznamovou rychlost pro kazeťák na cartrige, tak by jsi dal sehnat snad i DOS. Jinak pro 8 bit Atárko byl jeden z lepších dosů BIBO DOS, ten uměl i DD záznam, takže nebyl problém 512 kB na jednu disketu (pokud máš tedy odpovídající mechaniku).

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od mckvak »

Až budu doma tak pošlu fotky co mi to hází za hlášky

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Jsem odkojenej na ATARi-8bit a ještě jej doma mám.Při zapnutí Ti naskočí Basic-NIC víc,jak už Ti tady radili.Nejprve také uved,co máš za model?Pokud máš jen holou 800XL,nebo 800XE,kde je pouze 64kB-RAM a pokud bys chtěl,mohu Ti tam dobastlit dalších 256kB,tudíž celkem tam budeš mít 320kB a s tím se už něco dá dělat.A pak i dalších 256kB ve Statice-RAMdisk pod baterkou.No pak v tomto případě vřele doporučuji zásuvnej Modul Cartridge,kde je DOS.Tím pádem jej nemusíš nahrávat a jen se zmáčkne čudlík a je to ! Samozřejmě,že Jsem Ti schopen a ochoten přibastlit do Data-Casete-XC12 i modul Turbo 2000,aby se Ti rychleji nahrávalo.Mám i jiné Své udělátka do této Nostalgické Mašinky.
Pokud máš tedy zájem,dej info na: exa1593@atlas.cz nebo na Skype: exa1593 .
EXA

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od mckvak »

Jiri_REZEK píše:Jsem odkojenej na ATARi-8bit a ještě jej doma mám.Při zapnutí Ti naskočí Basic-NIC víc,jak už Ti tady radili.Nejprve také uved,co máš za model?Pokud máš jen holou 800XL,nebo 800XE,kde je pouze 64kB-RAM a pokud bys chtěl,mohu Ti tam dobastlit dalších 256kB,tudíž celkem tam budeš mít 320kB a s tím se už něco dá dělat.A pak i dalších 256kB ve Statice-RAMdisk pod baterkou.No pak v tomto případě vřele doporučuji zásuvnej Modul Cartridge,kde je DOS.Tím pádem jej nemusíš nahrávat a jen se zmáčkne čudlík a je to ! Samozřejmě,že Jsem Ti schopen a ochoten přibastlit do Data-Casete-XC12 i modul Turbo 2000,aby se Ti rychleji nahrávalo.Mám i jiné Své udělátka do této Nostalgické Mašinky.
Pokud máš tedy zájem,dej info na: exa1593@atlas.cz nebo na Skype: exa1593 .
Nejsem doma proto si nejsem jistý ale myslím si že je to 130xe

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jiri_REZEK »

No,pokud to je 130XE,tak tam je 64kB základní RAMky a dalších 64kB,což se chová jako RAMdisk.Úplně Suprové řešení,které se dá přeorat na 320XE.Ale stejně abys využil u té Tvé 130XE tu další RAM,musíš mít k tomu nějakej Softík,no a ten je nejlépe mít právě v nějakém zásuvném Modulu-Cartridge,vřele Ti jej doporučuji.Ale pokud nejseš ted momentálně doma,nic se přec neděje a až se vrátíš,dej mi info a můžeme to probrat.Alespon budu mít o to víc důvot si Své Atarko zase vytáhnout. Bye.
EXA

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Cust píše:
mckvak píše:Je 8bitové. A věta o OS je inforamtivní. S atari jsem začal včera a je docela nezvyk při každém zapnutí PC nahrávat pořád OS
holt u 8bitů se na začátku z disketama nepočítalo... takže nemohl být připraven Diskový Operační Systém. V rom byl Atari Bassic. Ale stejně jako se dělali loadery na vyšší záznamovou rychlost pro kazeťák na cartrige, tak by jsi dal sehnat snad i DOS. Jinak pro 8 bit Atárko byl jeden z lepších dosů BIBO DOS, ten uměl i DD záznam, takže nebyl problém 512 kB na jednu disketu (pokud máš tedy odpovídající mechaniku).


Je to paráda si jen tak z hecu zavspomínat na 8-bitové Mašinky.Když si Custe nakousnul něco vo DOSu k ním,tak doporučuji Sparta DOS 3.2,je to disková verze,která mimochodem umí skoro vše co MS-DOS,ale to by pak chtělo FDD mechaniku,kterou dnes asi stěží někdo sežene.Jen tak pro info,FDD k Atarkům měly původní formát 180kB-jednostraně,až s postupem času byla vyrobena FDD-360kB-oboustraná.Zde v české republice kdysi existoval a snad i ještě existuje človíček,kterej navrhnul FDD-720kB-oboustranou a právě ten Sparta DOS s tímto formátem uměl pracovat.Ku příkladu Já mám HDD-řadič-MFM a ten Sparta DOS rovněž ho poznal.No a na Cartridge je to MD-DOS,úplně nejlepší řešení,protože odpadá jakékoliv nahrávání. Také dále je tady New-OS-Qemeg,to pak je už vo úplně něčem jiném.
Ale to by byla ideální debata někde ku kafíčku a Osobně.
EXA

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Jojo, je to hezký zavzpomínat - bohužel u mě byla s Atarkem nehoda. Asi před 7 lety jsem ho chtěl znovuzprovoznit a "hrát se s ním" bohužel nahlásila chybu ROM a tak jsem ho věnoval kamarádovi, který má doma ohromnou sbírku osmibitů - od té doby jsem osmibit neměl v ruce :-(
na kafíčko by jsme to měli dost velkou projížďku :-(

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“