Zapojení DIOD

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#16 Příspěvek od Hru »

Anonym píše:A při paralelním spojení čtyř diod teče proud čtyřmi směry, nejdřív na sever, pak na východ, potom na jih a nakonec na západ. Takže nakonec skončí tam, odkud vytekl.
to myslíš vážně

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#17 Příspěvek od Maskot »

No jo,ale pak jsem nepochopil tohle :
1x dioda -20 mA
4x dioda - 80 mA

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#18 Příspěvek od Hru »

Maskot píše:No jo,ale pak jsem nepochopil tohle :
1x dioda -20 mA
4x dioda - 80 mA
tím jsem chtěl říci jen to,1dioda potřebuje pro svůj max svit 20mA/3.5V,v sérii je součet pro 4 diody 80mA a 14 V,propustný proud první diody je 20mA
možná,že můj názor je mylný,rád se nechám poučit

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Maskot píše:No jo,ale pak jsem nepochopil tohle :
1x dioda -20 mA
4x dioda - 80 mA
U sériově spojených diod by to popřelo zákon pana Kirchhoffa, protože všemi diodami přece teče jediný, společný, proud. A na každé LEDce vytvoří úbytek napětí, který LEDka potřebuje.

Do paralelně spojených diod je teoreticky možné pustit větší proud, ovšem jen v případě, že jejich saturační napětí (tedy úbytek při průtoku proudu) jsou stejná. Například spojím-li paralelně červenou a zelenou LEDku a pustím do nich 40mA, rozzáří se jen červená, protože na ní zůstane menší úbytek napětí (asi 1,5V), než jaký potřebuje k rozsvícení zelená LEDka (některé kolem 1,9-2,1V), která samozřejmě při tak malém napětí neotevře. Celý proud tedy teče červenou a tu je nutné chladit, jinak se protaví do zkratu. Pak bude po svícení.
Nebo se červená přeruší, v tom případě celý proud půjde skrz zelenou a proces se bude opakovat.
Proto při paralelním řazení je třeba použít buď párované LEDky nebo každou připojit k napájení přes vlastní omezovací odpor.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#20 Příspěvek od Maskot »

Hru píše:
Maskot píše:No jo,ale pak jsem nepochopil tohle :
1x dioda -20 mA
4x dioda - 80 mA
tím jsem chtěl říci jen to,1dioda potřebuje pro svůj max svit 20mA/3.5V,v sérii je součet pro 4 diody 80mA a 14 V,propustný proud první diody je 20mA
možná,že můj názor je mylný,rád se nechám poučit
V seriovem zapojeni jak psal i Hill Ti prece potece porad stejny proud at mas jednu nebo x diod.Scitat muzes jen to napeti,uvaha jedna dioda 20,4 diody 80 plati zjednodusene pro paralelni spojeni.

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#21 Příspěvek od Hru »

OK,bral jsem to dle selského rozumu,psal a rozvíjel jsem to proto protože při prohlížení dis.fóra jsem narazil na tolik ironických odpovědí,které nic neřeší,vím,že plno lidí sem píše naschvál různé blbosti ap.ale je plno lidí kteří to opravdu neví a žádají o pomoc/radu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“